GLOSA | Události Petra Nutila: Ovčáček proti Babišovi a zmatky kolem covidu

Moji milí, vítejte u dalšího vydání Událostí PN. Je před Vánocemi. Jak už jsem psal vloni, zkuste nezapomenout na to, že veškerý ten světélkující, ze všech stran povykující a obtěžující „vánoční“ teror je tu jen proto, že ve skutečnosti už neslavíme Vánoce, slavíme jakousi neurčitou simulaci bez významu, a aby nám to nebylo tak divné, všeprostupující konzum nahrazuje tu prázdnotu uřvaností.

Zkusme si pro jednou namísto toho všeho třeba jen uklidit sami v sobě a prostě jen prožít ten čas se svými blízkými. Naklizený byt a bordel v hlavě vám totiž klid nepřinese. 

Tak pojďme na události.  

Bývalý hradní mluvčí Jiří Ovčáček, nyní komentátor, se obrátil s výzvou na Andreje Babiše, majitele Agrofertu, aby projevil dobrou vůli a nadělil pod stromeček svým spoluobčanům levnější potraviny. Což by jistě šlo zařídit, už třeba jen proto, že mamutí kolos podniků Agrofertu vloni zvýšil svůj čistý zisk o 124 procent na 13 miliard korun. Jenomže to samozřejmě zařídit nepůjde, protože proč by to Andrej dělal, když mu tahle jeho mašina na jedné straně vydělává miliardy na drahých potravinách, jeho elektorátu to nevadí, protože kritizuje drahotu. Inu, mezi slepými jednooký králem. 

Pojďme k další zprávě.  

Kontroly covidových certifikátů byly nezákonné, rozhodl Nejvyšší správní soud. Odškodnění by se mohli domáhat například ti, kteří dostali pokutu za to, že zákazníky nekontrolovali. Tak to, že ta opatření byla buď na hraně, nebo přímo za hranou zákonnosti se tak nějak už ví dlouho. Na straně druhé se nelze tvářit, že v době, kdy se ještě pořádně nevědělo, zda náhodou covid není nějakou kombinací moru a eboly, šlo všechno ošetřit legitimní cestou. Protože nešlo, mimořádná doba si žádala mimořádná opatření a bylo by fajn se na to tak i dívat.  

Mimochodem, to, že se tomu covidu, té rýmičce kolektivně posmíváme, je příklad klasického psychologického fenoménu, jmenujícího se předsudek zpětného ohlédnutí. Vy to asi znáte pod hezkým českým úslovím - po bitvě je každý generál. Stejnou optikou a pod vlivem stejné iluze „já to celou dobu věděl“ totiž události hodnotíme běžně. Vtip je v tom, že téměř každou událost, katastrofu, experiment, teroristický útok nebo třeba výsledek voleb lze snadno označit za nepřekvapivé – poté, co známe výsledek. Ex post je snadné hodnotit, soudit či obviňovat z údajných špatných rozhodnutí, špatného vyhodnocení situace, podcenění některých vlivů atd. Pod vlivem sebeklamu zpětného hodnocení rádi zapomínáme, že ve chvílích události předcházejících nic z toho jasné nebylo.  

Tak pojďme dál.  

Disidentky a disidenti by měli v příštím roce začít dostávat průměrný starobní důchod, i když neplatili dostatečně dlouho odvody. Lidem s osvědčením účastníka odboje a odporu proti komunismu by sociální správa měla nižší penzi automaticky dorovnat. Zjevně tak hladovka chartisty a spisovatele Jiřího Gruntoráda zabrala. A to je dobře.  

V Moskvě napadlo nejvíce sněhu za několik desetiletí, podle portálu Baza dokonce za posledních 150 let, což způsobilo podle ruských novin v metropoli dopravní komplikace. Stalo se tak v roce, kdy byl do kin uveden film Napoleon a 81 let poté, co o předměstí Moskvy sváděli boje Nacisté a Rudá armáda. Je to jen náhoda? Kdo ví.  

Americký Kongres schválil zákon, který by zabránil jakémukoli americkému prezidentovi vystoupit z NATO bez souhlasu Senátu nebo zákona Kongresu. Klidně to mohli pojmenovat jako „lex Trump“, ale o tom se jen tak šušká. A takhle to dopadá, když si za prezidenta chcete i podruhé zvolit rozmazlené a zpovykané dítě s účesem ve tvaru mrtvého mývala, které je – jak se ukázalo – ochotno a schopno pro vlastní ego zničit celý geopolitický pořádek a drasticky ohrozit bezpečnost Evropy. Tak u příštích amerických voleb pánbůh s námi.  

Maďarský premiér Viktor Orbán na evropském summitu v Bruselu zablokoval 50 miliard eur (1,2 bilionu korun) pomoci pro Ukrajinu. Nechme stranou to, že se zas jednou zachoval jako agent Moskvy a pojďme si říct to méně zjevné. Totiž že lepší argument pro zrušení práva veta zastáncům poměrného hlasování ani nemohl dát.  

No a to by asi stačilo. 

Na závěr stojí za to poznamenat, že český bulvár žil finálovým týdnem StarDance, který nakonec vyhráli Darijia Pavlovičová a Dominik Vodička, nebo úplnými halucinacemi typu stěhování Shopaholic Adel, což tak nějak pěkně ukazuje, že se v té naší zemi nic pořádného neděje.  

Tak pěkný týden do Vánoc! 

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Jiří Ovčáček

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Experti pro EZ: Atentát na Trumpa může změnit volební dynamiku, Biden zeslábl

Politolog Jakub Lysek z Univerzity Palackého v Olomouci a Rachel Tausendfreundová z German Marshall Fund pro EuroZprávy.cz exkluzivně zhodnotili dopady neúspěšného atentátu na Donalda Trumpa. Lysek zdůrazňuje, že Trumpova pozvednutá pěst může mobilizovat jeho příznivce, ale ne zaručit volební vítězství. Tausendfreundová varuje před radikalizací americké společnosti a připomíná útok na Kapitol z roku 2021. 

před 3 hodinami

Ivo Lukačovič

Je to oficiální. Mizernou kvalitu ratingu NFNŽ potvrdil i sám Seznam.cz

Mediální rating Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) je roky předmětem kontroverzí a sporů. V poslední době ale stále častěji přešlapuje v kupě hnoje, a když už se proti němu vymezil i zakladatel internetového giganta Seznam.cz Ivo Lukačovič, je nezpochybnitelné, že je něco hodně špatně.

před 4 hodinami

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Zelenskyj tlačí na vznik mírového plánu. Prozradil, do kdy ho chce mít

Ukrajina pracuje na dalším mírovém summitu. Prezident země Volodymyr Zelenskyj v pondělí uvedl, že chce, aby do listopadu byly připraveny všechny prvky mírového plánu pro druhý mírový summit. Toho už by se mohli zúčastnit i zástupci Ruska, které sousední zemi před více než dvěma lety napadlo. 

před 5 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Buď Trump a republikáni, anebo Biden a demokrati. Amerika je rozdělená

Spojené státy nyní prožívají fenomén, který je tradiční při jakékoli větší politické události. Do nelítostných komentářů se pouštějí velká média v čele s New York Times, CNN, Wall Street Journal a Politico. Nenechávají ani nitku suchou na prezidentu Joeovi Bidenovi ani exprezidentovi Donaldu Trumpovi. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Válka v Izraeli

Všichni doufali, že omdlí dřív než později, řekla lékařka z Gazy. Jsou na pokraji sil, děti jim umírají pod rukama

Izraelská armáda je už od října loňského roku v otevřené válce s militantním hnutím Hamás. Podle řady organizací a některých institucí OSN jsou konfliktem nejvíce ohrožené děti. Těch se dle dostupných informací pohřešuje až 20 tisíc. Lékaři navíc prožívají extrémní nápor a nedostatek základních potřeb pro svou práci. Občas to dojde tak daleko, že musí amputovat končetiny bez anestezie. 

před 8 hodinami

Letní počasí.

Aktuální počasí: Tropy zasáhnou větší část Česka, uvedli meteorologové

Tropické teploty si nakonec užije větší část Česka, než se původně předpokládalo. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí upravil územní platnost výstrahy na vysoké teploty pro dnešní den, když ji rozšířil o část Středočeského a jih Olomouckého kraje. Zároveň zrušil varování před povodňovými jevy.

před 8 hodinami

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

Estonská premiérka Kallasová podala demisi

Estonská premiérka Kaja Kallasová, která byla nominována na post šéfky diplomacie Evropské unie, v pondělí předala svou demisi estonskému prezidentovi Alaru Karisovi. Uvedl to server Washington Post.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Thomas Matthew Crooks

Thomas Matthew Crooks. Co víme o útočníkovi, který střílel na Trumpa?

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v neděli oznámil, že útočník Thomas Matthew Crooks, který v sobotu střílel na předvolebním mítinku exprezidenta Donalda Trumpa, jednal sám. Střelbu vyšetřují jako atentát, ale také možný čin vnitrostátního terorismu. Uvedl to server Washington Post.

před 10 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Mistry Evropy ve fotbale se stali Španělé. Proti Anglii rozhodl v závěru Oyarzabal

Podruhé v řadě se ve finále fotbalového mistrovství Evropy představili Angličané, kteří opět doufali, že se jim podaří dokráčet k prvnímu titulu mistrů Evropy, ale stejně jako před třemi lety v Londýně i nyní v Berlíně zůstali těsně pod vrcholem. V souboji království proti Španělsku se sice snažili o obrat nepříznivého skóre, když jako první skóroval na úvod druhé půle Williams a poté na 1:1 vyrovnal Palmer, jenže v 86. minutě o všem rozhodl po rychlé protiakci střídající Oyarzabal, jenž si ji sám i založil. Pro Španělsko je to tak rekordní čtvrtý titul mistrů Evropy.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Co bude po atentátu? Trump chtěl změnit plány, nakonec se rozhodl jinak

Bývalý americký prezident Donald Trump oznámil, že navzdory atentátu, který na něj byl spáchán den předtím, se vydá do města Milwaukee na nominační sjezd Republikánské strany. Uvedl to server USA Today.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy