GLOSA | Události Petra Nutila: Prezidentský díl, tentokrát s příchutí Ameriky

Milí čtenáři, pravidelné shrnutí událostí týdne, obvykle těch divných, absurdních, nebo aspoň takových, které nejdou přehlédnout, přichází tento týden se zpožděním. Za něj se vám omlouvám, nicméně bych rád dodal, že bylo způsobeno mou nepřítomností na evropském kontinentu, respektive pracovní cestou do Ameriky. Snad mi to odpustíte. I tak jsem ale zdálky pozoroval, co se v té naší zemičce (kterou, jak jsem zjistil, Američané buď znají jako Československo, nebo vůbec), vlastně dělo. Nebylo toho úplně málo, takže pojďme na to. 

Bývalý americký prezident Bill Clinton přiletěl do Prahy a vystoupil na konferenci uspořádané při příležitosti výročí 25 let od vstupu ČR do NATO. Byl to totiž právě on, kdo se o rozšíření Severoatlantické aliance o země střední a východní Evropy zasadil. Za to bychom mu myslím měli vzhledem k roztahovačnosti Ruska měli poděkovat. Každý den aspoň jednou. Thank you, Mr. President!

Česká iniciativa prezidenta Petra Pavla, nakupující dělostřeleckou munici pro Ukrajinu všude možně, pomohla těmito dodávkami zastavit ruskou ofenzivu. Takže za všechny statečné Ukrajince, kteří bojují a krvácejí za svobodu své země se sluší poděkovat i prezidentovi českému, nemyslíte? 

A zatímco Petr Pavel pomáhal bránit evropskou bezpečnost, wannabe prezident Andrej Babiš se sháněl po kompru na ministra Lipavského, protože ten o něm mluvil jako o bezpečnostní hrozbě. Babiš tento svůj požadavek rozeslal svým spolupracovníkům a jednomu cizímu člověku, z čehož se dá poměrně snadno vydedukovat, že coby člověk, který zjevně neumí pracovat s počítačem, bezpečnostní hrozbou je. Napsal doslova, hřejivě, s láskou a od srdce: „Udělejte mi teze, podklady na tohoto zm*da. Napište mi příběh Izrael, jak se vykašlal na naše lidi, jak byl v Doha, jezdí všude, dělá kampaň, korespondenční volba.“ Hezké. Úplný Panwerich a Panhavel v jednom, žejo. 

Sněmovna kvůli tomu svolala mimořádnou schůzi, které se poslanci ANO nezúčastnili, protože proč taky. Koaliční poslanci si vystačili sami. Dlouhých šest hodin tloukli do Babiše ráznými slovy, v nichž nechyběly výrazy jako fízlování, estébák a tak podobně. 

Babiš samozřejmě existenci jakýchkoli složek odmítá, protože žádné nedělá a na nikoho a nikdy, je to kampaň, Fijalo octup, zm*de. Až na to, že o nikom se neví tak dobře, že si složky s komprem s oblibou nechává dělat na skoro každého. Představuji si to zhruba tak jako v cimrmanovské hře Blaník, v níž postava rytíře, který se jmenuje Smyl Flek z Nohavic, vede knihu hříchů, například kritizování velitelského sboru, opakované bezdůvodné buzení vojska, obklíčení trhanovského zámku a jedno svévolné vyjetí z hory.

No, dost už k tomu. Pojďme dál. 

Podobně laskavou politiku ale mají i tady v zámoří, neb se blíží prezidentské volby a spolu s nimi i další souboj Upřímného Dona (tak si fakt Trump říká) s Ospalým Joem (jak Bidenovi říkají všichni, včetně jeho voličů.) A nebude to hezké. Posoudit, který z nich Americe uškodí méně, nechám asi na každém z vás. Jen dodám, že z několika běžných rozhovorů s obyčejnými lidmi jasně vyplývá, že důsledně vykopávané názorové příkopy nenávistí, hloupostí a konspiracemi se budou blbě zakopávat, ať už volby dopadnou jakkoli. Takže je to tu v US dost podobné jako u nás v Čechách. A to není úplně dobrá zpráva pro celý západní svět. Tak nám všem držím palce. 

V Rusku takovéhle problémy nemají. Vladimír Putin totiž už zase ve volbách obhájil prezidentský mandát. Ještě aby ne, když nedovolil nikomu dalšímu kandidovat proti němu. To je taková ta demokracie jako u nás před rokem 89, kdy se taky předstíralo, že se chodí k volbám a že to něco znamená, i když to znamenalo jen ponížené líbání prstenu a manifestaci poslušnosti v jednom. Humus tehdy u nás, humus teď v Rusku. 

No a úplně závěrem. 

A když jsme u těch ex a prezidentů, nemůžu opominout Miloše Zemana, který leží v nemocnici. Ledacos mu nelze z jeho prezidentského angažmá zapomenout, nicméně mu i tak přeji brzké uzdravení. 

Související

Vladimir Putin Glosa

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

Více souvisejících

glosa Bill Clinton Petr Pavel válka na Ukrajině Andrej Babiš Jan Lipavský Joe Biden Donald Trump Miloš Zeman

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

"Netanjahu ztratil schopnost zastrašit nepřítele." Opozice chce s pomocí vlády sesadit izraelského lídra

Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho Eizenkota, aby pomohli sesadit vládu premiéra Benjamina Netanjahua.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy