Němci nejen od Evropy dostali po skončení druhé světové války úplně všechno. Pomoc od Spojených států, francouzské odpuštění a obnovení mocenské pozice na mezinárodní scéně. Jedna z největších ekonomik světa ale nedokázala tuto jedinečnou šanci dobře zužitkovat a místo toho dnes čelí výrazné ekonomické krizi, a dokonce hrozícímu nástupu krajní pravice.
Německo samo o sobě zatáhlo na evropský kontinent velký konflikt hned dvakrát během pár dekád. A dvakrát za třicet let válčili s Francií a Británií. Přesto obě země nakonec pochopily, že je to silné Německo, co Evropa potřebuje.
Už když roku 1871 vzniklo sjednocené Německé císařství pod vedením legendárního kancléře Otto von Bismarcka, budilo napříč Evropou hrůzu. V této velké zemi se spojilo spíše zemědělsky orientované Prusko na severovýchodě s německými silně industrializovanými jižními státy. Vytvořilo to podmínky pro vznik velice silné země, která měla potenciál ovlivnit chod světových dějin.
A učinila tak. Německé císařství v první světové válce dokázalo porazit Rusko, nakonec ale samo zůstalo poraženo státy Dohody. Vznikla ekonomicky zdevastovaná Výmarská republika, ochuzená o velkou část Polska a Alsasko s Lotrinskem, ponížená Versailleskou smlouvou.
I spojenci si v meziválečném období uvědomovali nutnost existence ekonomicky silného Německa, zároveň ale začal od roku 1933 budit hrůzu Adolf Hitler, když úspěšně proměnil Výmarskou republiku v nacistickou Německou říši. Evropa se na dalších šest let ponořila do brutální války, která nebude zapomenuta po dlouhá staletí. Porážka hitlerovského Německa předznamenala vznik dvou různých států – založených na základě států, které dané části okupovaly.
Jakmile okupace v roce 1949 skončila, existovaly dva státy – Spolková republika Německo (SRN) neboli Západní Německo a socialistická Německá demokratická republika (NDR) neboli Východní Německo. Když tehdy poměrně silná, ještě stále imperialistická Francie začala jednat o vzniku Evropského společenství uhlí a oceli (ESUO) a Euratomu, bylo zřejmé, že silné Německo je opět přesně to, co Evropa potřebuje.
Uvědomovaly si to Spojené státy, chápali to i Britové. Tyto země vší silou podporovaly SRN, aby se po druhé světové válce obnovila a pomohla kontinentu v obnově – a také, aby působila jako další z protivah vznikajícího komunistického východního bloku.
Francouzi ale byli těžce zasažení druhou světovou válkou a ponížením, které přinesla porážka a následná několikaletá okupace nacistickým Německem. Trvalo několik let, než našli společnou řeč s Američany a Brity, aby skutečně dokázali přijmout nutnost ekonomické i vojenské obnovy SRN.
Postupem času se ze dvou nepřátel na život a na smrt stali velice blízcí spojenci. V květnu 1955 SRN dokonce vstoupila do Severoatlantické aliance, což byl obrovský krok směrem k francouzsko-německému usmíření. Černou ovcí Evropy se kvůli snaze o udržení statutu velmoci stala nakonec samotná Francie, toho času pod vedení legendárního generála Charlese de Gaulla.
Roku 1959 Francie demonstrativně odstoupila z vojenských struktur NATO poté, co se jejímu politickému vedení definitivně přestaly zamlouvat nejen blízké vztahy USA a Velké Británie, ale zároveň obrovský vliv Washingtonu na evropskou bezpečnost.
Ač se francouzská mezinárodní pozice za de Gaullova působení znatelně zhoršila a postupně padla i její imperiální moc, bylo to Německo, kdo z odpuštění dokázalo skutečně profitovat. Netrvalo dlouho a SRN se opět zařadilo mezi nejsilnější evropské ekonomické i vojenské mocnosti. Dokázalo zužitkovat všechny výhody, které mu nabízelo geografické postavení a vlastní zdroje, včetně velkého množství obyvatel.
Do 21. století kdysi evropský potížista vstoupil s čistým štítem. Podruhé sjednocené Německo se postupně stalo nejsilnějším členem Evropské unie, respektovaným členem Severoatlantické aliance a významnou regionální mocností se silným vlivem na okolní evropské země.
Jak ale ukázalo za poslední roky, všechny šance, které dostalo, nedokáže řádně zužitkovat. Německá energetika byla příliš závislá na Ruské federaci, což zákonitě vedlo k významnému ekonomickému propadu ve chvíli, kdy Moskva podnikla invazi proti Ukrajině a Berlín se za napadenou zemi, společně s celou Evropskou unií, postavil.
Velké německé koncerny v čele s Volkswagenem dnes zavírají některé závody kvůli vysokým cenám energií, produktivita průmyslu se nadále snižuje. Německý kancléř Olaf Scholz mezi tím vším naznačuje, že se má Ukrajina zbavit území, aby mezi ní a Ruskem zavládl mír. Zemské volby ve dvou spolkových zemích ovládla extremistická a krajně pravicová Alternativa pro Německo.
Související

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Další útok nožem v Německu. Mladík pobodal dva lidi před obchodem
Aktuálně se děje
včera

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní
včera

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu
včera

Schůzka s Trumpem nebude? Zelenskyj možná nepojede na pohřeb papeže Františka
včera

Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF
včera

Jsme ochotni uzavřít dohodu o ukončení války, prohlásil Lavrov
včera

Microsoft popsal, jak bude vypadat budoucnost: Každý zaměstnanec bude šéfem umělých agentů
včera

Krym zůstane Rusku, Zelenskyj to chápe, prohlásil Trump, zatímco Witkoff jedná s Putinem
včera

Součkovi hrozí konec v čele ČT. Radní se ho zřejmě pokusí odvolat
včera

USA předložily konečný návrh mírové dohody. Kyjev a Evropa s ním nesouhlasí, zveřejnily vlastní
včera

Skandál, který v USA nemá obdoby. Jak vznikl Signalgate? Ministr obrany obešel bezpečnostní protokoly Pentagonu
včera

Trumpových 15 vyvolených? Švýcaři prozradili, jak budou USA postupovat v řešení cel
včera

Koncesionářské poplatky vzrostou od května, platit je bude každý, kdo má internet, podepsal Pavel
včera

Trumpův mírový plán pro Ukrajinu se řeší v Moskvě. Witkoff jedná s Putinem o konci války
včera

Papež František porušil tradici. Proč nebude pohřben ve Vatikánu?
včera

Čína v tichosti zrušila odvetná cla ve výši 125 % na některé zboží z USA
včera

Trump přiznává, že je z chování Ruska nešťastný
včera

Kličko: Ukrajina možná bude muset vyměnit konec války za část svého území
včera

Sváteční počasí. Meteorologové už nabízejí předpověď na prvního máje
Aktualizováno 24. dubna 2025 23:17

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou
24. dubna 2025 22:02
Lidé už dostávají klíčové informace k dani z nemovitostí. Lhůta je v červnu
Blíží se lhůta pro úhradu daně z nemovitosti. Finanční správa v tuto chvíli začala s rozesíláním informací o výši daně, informoval úřad ve středu na webových stránkách. Poplatníci by měli částku znát nejpozději na konci května.
Zdroj: Jan Hrabě