Policie pátrala po střelci z FF UK již před střelbou. O terorismus nešlo, říká Rakušan

Čtvrteční tragická střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze byla předem promyšleným činem, kdy se pachatel inspiroval v zahraničí, uvedl policejní prezident Martin Vondrášek na podvečerním tiskovém brífinku. Potvrdil na něm, že útok si vyžádal nejméně 15 mrtvých. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) nešlo o teroristický útok. 

Policie podle Vondráška obdržela ve 12:20 informaci, že čtyřiadvacetiletý muž z obce Hostouň měl odjet do hlavního města Prahy s tím, že si chce vzít život. "Ve 12:45 jsme obdrželi informaci o tom, že v té samé obci byl nalezen mrtvý muž. Záhy jsme zjistili, že to je otec podezřelého, který se dnes dopustil tohoto hrůzného činu," uvedl na brífinku. 

Strážci zákona rychle zjistili, že podezřelý je studentem Filozofické fakulty a v objektu v Celetné má mít ve 14 hodin přednášku. Proto provedli evakuaci. První oznámení o střelbě na náměstí Jana Palacha přišla ve 14:59. První hlídky byly na místě v řádu jednotek minut, zásahová jednotka dorazila za 12 minut.

"V 15:20 jsme obdrželi informaci, že na ochozu objektu školy se nachází bezvládné tělo střelce," sdělil policejní prezident, který potvrdil, že při tragické události přišlo o život více než 15 lidí a minimálně 24 osob utrpělo zranění. 

Vondrášek prozradil, že z dosud získaných informací vyplývá, že střelec se inspiroval obdobnou událostí v zahraničí. Konstatoval, že šlo o předem promyšlený čin, který začal na Kladensku a skončil v budově Filozofické fakulty UK. 

Dosavadní policejní prověrky vedly ke zjištění, že pachatel byl legálním držitelem několika střelných zbraní. Smrtelná zranění útočníka označil Vondrášek za devastující. "Policisté použili zbraň. Ze zranění, které jsme byli schopni u podezřelého vidět, vyplývá, že si vzal život. Zda to bylo spojeno i se střelbou policistů, to prokáže až pitva," podotkl. 

Ministr Rakušan na brífinku řekl, že neexistuje jakákoliv indicie, která by dnešní čin spojovala s mezinárodním terorismem. Od 21 hodin se každopádně uskuteční mimořádná vládní schůze, informoval Úřad vlády. 

Související

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Poslanci budou vyšetřovat střelbu na FF UK. Zřídili komisi

Poslanecká sněmovna ustanovila desetičlennou komisi, která bude vyšetřovat prosincovou střelbu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Zákonodárci chtějí získat odpovědi na nejasnosti týkající se policejního postupu. Návrh opozičního hnutí ANO na zřízení komise schválila dolní komora parlamentu jednomyslně. 

Více souvisejících

střelba na pražské FF UK (21.12.2023) střelba Policie ČR Vít Rakušan (STAN) Univerzita Karlova Martin Vondrášek

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

Ropa

Slovensko se kvůli ukrajinské stopce pro ruskou ropu obrací na EU

Slovensko volá po zásahu Evropské unie kvůli zastavení tranzitu ropy z Ruska, ze kterého Bratislava viní Ukrajinu. Po premiérovi Robertu Ficovi (Smer-SD) se ozval i jeho stranický kolega a ministr zahraničí Juraj Blanár. Problém se týká také sousedního Maďarska. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 2 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy