Maďar, Filipínec nebo Afričan? Svět řeší, kdo by mohl být příštím papežem, tady jsou favorité

Úmrtí papeže Františka v pondělí zahájilo staletí starý rituál, během něhož se kardinálové zavírají za zdi Sixtinské kaple, aby v naprostém utajení zvolili jeho nástupce. Zatímco zbytek světa může jen čekat na bílý dým stoupající z komína kaple, ve Vatikánu se rozbíhá jeden z nejzásadnějších volebních procesů katolické církve.

Papež František dlouhodobě trpěl zdravotními problémy, včetně nedávné těžké plicní infekce, a spekulace o jeho nástupci probíhaly již řadu let před jeho smrtí. Mnoho kardinálů mezitím bylo označováno za „papabile“, tedy možné kandidáty na papežský stolec. Kdo jsou podle webu The Independent ti, kteří mají největší šanci stát se 267. hlavou katolické církve?

Kardinál Pietro Parolin
Sedmdesátiletý italský kardinál Parolin působí od roku 2013 jako státní sekretář Vatikánu – tedy v podstatě jako premiér. Je považován za umírněného pragmatika, který se nekloní ani k levému, ani k pravému křídlu církve. V rozhovorech často apeluje na globální mír a vyváženost. Jeho diplomatické zkušenosti a středová pozice z něj činí silného kandidáta.

Kardinál Péter Erdő
Dvaasedmdesátiletý maďarský kardinál je hlasem konzervativního křídla církve. Bývalý předseda Rady evropských biskupských konferencí se staví proti přijímání rozvedených ke svátostem a odmítá přirovnávání azylové politiky k milosrdenství. Jeho hluboká zbožnost a konzervativní postoje by mohly oslovit tradiční kardinály.

Kardinál Luis Antonio Tagle
Tagle, 67letý Filipínec, by se mohl stát prvním asijským papežem. Je blízký liberálnímu přístupu papeže Františka a hájí otevřenější přístup vůči LGBTQ komunitě, svobodným matkám a rozvedeným věřícím. Jeho citlivý jazyk a pastorační přístup z něj dělají favorita progresivního křídla.

Kardinál Matteo Zuppi
Italský kardinál a předseda Italské biskupské konference byl Františkem jmenován kardinálem v roce 2019. Je známý pro své mírové mise na Ukrajině a v USA a otevřenější postoj k LGBT otázkám. V pastorační oblasti prosazuje dialog a vstřícnost, což ho činí blízkým pokračovatelem Františkova odkazu.

Kardinál Raymond Leo Burke
Tento 75letý Američan je výrazným představitelem tradicionalismu. Silně vystupuje proti liberalizaci církevních doktrín, odmítá svátosti pro rozvedené a ostře kritizuje postoje církve k homosexualitě. V minulosti se střetl i s papežem Františkem kvůli jeho otevřenosti.

Kardinál Peter Turkson
76letý Ghaňan Turkson je jedním z nejviditelnějších afrických kandidátů. Podporuje sociální spravedlnost a kritizuje neoliberální kapitalismus, ale v teologii je velmi konzervativní – odmítá kondomy i homosexuální vztahy. Byl kandidátem i při minulé volbě, ale od té doby jeho podpora narostla.

Kardinál Robert Sarah
Guinejský 79letý kardinál Sarah je další konzervativní kandidát z Afriky. Jeho hlas je slyšet od roku 2001 a v minulosti býval považován za jednoho z hlavních favoritů. Je odpůrcem reforem Druhého vatikánského koncilu a výrazným kritikem LGBTQ práv. Oceňuje ale islám jako mírumilovné náboženství, zvláště z perspektivy své rodné země.

Kardinál Marc Ouellet
80letý Kanaďan Ouellet už nemůže hlasovat, ale formálně zůstává ve hře. Hovoří sedmi jazyky a v minulosti patřil mezi vůdčí hlasy pro reformu církve po sexuálních skandálech. Jeho šance však zásadně snížilo obvinění ze sexuálního obtěžování z roku 2022.

Kardinál Vincent Nichols
Britský kardinál Nichols je nejvýše postaveným představitelem katolické církve ve Spojeném království. Je mu 79 let, tedy je těsně pod věkovým limitem. Má vyrovnané postoje, vyhýbá se kontroverzím a mohl by se stát kompromisním kandidátem v případě patové situace. Jeho volba by znamenala prvního britského papeže od roku 1154.

Co se bude dít nyní?

Podle aktuálních pravidel se volebního konkláve mohou účastnit pouze kardinálové mladší 80 let – z celkových 252 kardinálů tak má právo hlasovat pouze 138. Volba probíhá v uzavřené Sixtinské kapli a každý den se konají čtyři hlasování. Nový papež musí získat dvoutřetinovou většinu. Tento proces obvykle trvá 15 až 20 dní.

Před námi je tak napínavé období plné spekulací, modliteb a očekávání. Bez ohledu na to, kdo nakonec vystoupí na balkón baziliky sv. Petra jako nový papež, bude stát před nelehkým úkolem vést církev v době rostoucích společenských rozdílů a výzev.

Související

Více souvisejících

Vatikán křesťanství Papež František

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

Češi v úvodním utkání nakonec porazily Švýcary 5:4 Prohlédněte si galerii

MS v hokeji 2025: Česko - Švýcarsko 5:4 po prodloužení. Tři obraty, rozhodl Červenka

Hned na úvod 88. mistrovství světa v hokeji, které se letos koná v dánském Herningu a ve švédském Stockholmu, se spolu v rámci základní skupiny B utkal obhájce titulu mistrů světa Česká republika se Švýcarskem a zopakoval se tak svůj souboj z loňského finále MS v Praze. Do duelu nenastoupil oproti původním předpokladům útočník Martin Nečas, jemuž zůstala část výstroje na letišti v Londýně. Dále se pak na soupisku nedostali Adam Klapka, Daniel Gazda a Josef Kořenář. .

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč

Fotbalový útočník Tomáš Čvančara neprožívá aktuálně nejvydařenější část kariéry. V německém Mönchengladbachu totiž dlouhou dobu spíše paběrkuje, a když ho v poslední době tamní kouč Gerardo Seoane chtěl nominovat na zápasy do základní sestavy, vyvolalo to u jeho spoluhráčů vlnu nevole. Alespoň tak o tom informuje německý deník Bild Sport. Čvančara pak uvedl, že za jeho aktuální náladu může vedení klubu, které nesplnilo sliby, a jeho agent David Nehoda pak potvrdil, že chce Čvančara po sezóně tento bundesligový klub opustit.

včera

včera

Armáda Indie

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek

Americký prezident Donald Trump výrazně přehání délku konfliktu mezi Indií a Pákistánem. Jeho výrok, spolu s čerstvým indickým útokem na pákistánské území, však nabízí příležitost připomenout si skutečnou povahu napětí mezi těmito dvěma státy. Série válek a krizí, které se od vzniku nezávislé Indie a Pákistánu v roce 1947 periodicky opakují, tvoří rámec jednoho z nejnebezpečnějších sporů, jaké dnes na světě probíhají. 

Aktualizováno včera

Vladimir Putin promlouvá na oslavách u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války. (9.5.2025) Prohlédněte si galerii

Celé Rusko podporuje válku na Ukrajině, řekl Putin na přehlídce v Moskvě

Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině. 

včera

včera

včera

včera

8. května 2025 21:53

8. května 2025 20:48

Aktualizováno 8. května 2025 19:30

Objevil se bílý kouř. Novým papežem je Američan, jmenuje se Lev XIV.

Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy