Smrt papeže Františka znamená konec jedné výjimečné etapy moderního katolicismu. V čele církve stál více než deset let a jeho přístup byl od začátku jiný. Ne, že by měnil samotné základy víry nebo církevní zákony, ale měnil způsob, jakým se o nich mluvilo – a v tom byl průlomový.
Místo moralizujícího tónu volil jazyk empatie. Nevolal po přísnosti, ale po pochopení. Snad nejznámějším příkladem je jeho reakce na otázku ohledně homosexuálů: „Kdo jsem já, abych soudil?“ Pro mnohé uvnitř církve to byla téměř bomba. Ne proto, že by změnil postoj Vatikánu, ale protože přinesl jiný tón. Nechystal se přepsat katechismus (věrouka, pozn. red.), ale ukazoval, že i velmi stará instituce může mluvit lidsky.
František také důsledně odmítal okázalost. Odmítl luxusní rezidenci v Apoštolském paláci a zůstal bydlet ve značně jednodušším vatikánském penzionu Casa Santa Marta. Jezdil obyčejnými auty, často vystupoval bez formálního protokolu. Nebyl to ani papež, který se vyžívá v symbolech moci. Byl to muž, který sám pochází z prostředí chudých čtvrtí Buenos Aires – a tuto zkušenost nikdy neodložil. I proto u něj témata jako chudoba, migrace nebo klimatická krize nepůsobila jako rétorická povinnost, ale jako autentické priority.
Zásadní bylo i to, že životní prostředí povýšil na morální otázku. Ve své známé encyklice Laudato si’ zdůraznil, že devastace přírody není jen technický nebo ekonomický problém, ale zásah do života těch nejzranitelnějších – tedy přesně těch, kterým se podle něj měla církev věnovat především.
„Násilí přítomné v našich srdcích, zraněných hříchem, se odráží také v příznacích nemoci, které jsou patrné v půdě, ve vodě, ve vzduchu a ve všech formách života. Proto sama země, zatížená a zpustošená, patří mezi nejvíce opuštěné a týrané z našich chudých; ‚sténá v bolestech‘. Zapomněli jsme, že my sami jsme prach země; naše těla se skládají z jejích prvků, dýcháme její vzduch a přijímáme život a osvěžení z jejích vod,“ zaznívá v encyklice.
Pokoušel se také narušit zkostnatělý systém řízení církve. Uvažoval o možnosti, aby v odlehlých oblastech, kde je nedostatek kněží, mohli mši vést i ženatí muži. Podporoval větší zapojení laiků, tedy lidí mimo kněžský stav, a snažil se otevřít větší prostor pro ženy. Nic z toho ale neznamenalo zásadní přelom. Debaty se sice vedly, ale změny byly spíš symbolické než systémové.
František nebyl reformátor s kladivem. Byl terapeut – citlivý k bolesti doby a ochotný ji naslouchat. Ukázal, že i největší náboženská instituce na světě může komunikovat jazykem soucitu, jednoduchosti a důstojnosti. Nebyl to vizionář, který by vytyčil nový směr. Dokázal však vytvořit hlas, který uměl zpřístupnit starou víru modernímu světu.
Související

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump

FOTO UVNITŘ: První snímky hrobu papeže Františka. Míří k němu první věřící
Aktuálně se děje
před 49 minutami

Pražský hrad se uzavírá. Do Prahy zřejmě míří Zelenskyj
před 2 hodinami

Německo se hádá s Rubiem. Spor o AfD graduje
před 3 hodinami

NATO: Svět testuje první orbitální zbraně. Evropa potřebuje v přístupu k vesmírným technologiím zásadní obrat
před 4 hodinami

Sváteční počasí bude příští týden jiné. Jaro ukáže odlišnou tvář
před 10 hodinami

OBRAZEM: Plzeň oslavuje 80. výročí osvobození města
včera

Fiala začne s výjezdy do krajů. Pomáhat mu bude známá herečka
včera

Pár hodin po konci Hořavy mají Pardubice nové trenéry. Přichází Pešán s Mlejnkem
včera

Bouřkové počasí v Česku. Meteorologové zaznamenali downburst
včera

Pavel vezme belgického krále i mimo Prahu, potvrdil Hrad
Aktualizováno včera

Policie zasahovala v centru Prahy. Muž s nožem uzavřel Karlův most
včera

80 let od rozhodnutí, která nás poslala do dekád temna. Na vině nejsou jen Sověti
včera

Hasiči vyjížděli do Krkonoš. Hořelo v hotelu ve Špindlerově Mlýně
včera

Česko udělalo další strategický krok pro dostavbu Dukovan
včera

Zelenskyj varuje i Fica. V Moskvě nemusí být bezpečno, naznačil
Aktualizováno včera

Policie ozbrojeného muže v Praze nenašla. Na služebně skončila oznamovatelka
včera

Bouřlivé počasí zasáhne Česko. Meteorologové upravili výstrahu
včera

Útok, který otřásl Kanadou. Případ z Vancouveru ukázal, co představuje největší hrozbu
včera

Českou reprezentaci posílilo pět finalistů extraligy. Je mezi nimi jeden mistr z Brna
včera

Desítky zraněných po ruském útoku na Charkov. Zelenskyj apeluje na spojence
včera
Počasí: Meteorologové varují před dnešními bouřkami. Hrozí supercely
Česko dnes po poledni zasáhnou silné bouřky, vyloučeny nejsou ani supercely doprovázené krupobitím a vyššími nárazy větru. Varoval před nimi Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který avizuje, že výstrahu ještě může aktualizovat.
Zdroj: Jan Hrabě