Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?

Papež František, který zemřel ve věku 88 let, si byl vědom svého křehkého zdravotního stavu a stáří již řadu let. Už v roce 2015 vyjádřil přání být pohřben v bazilice Santa Maria Maggiore v Římě, což je starobylý mariánský chrám z 5. století. Tento kostel měl ve svém srdci jako místo modlitby a rozjímání, kam se opakovaně vracel po svých cestách po světě. Naposledy zde byl pohřben papež v 17. století – tehdy šlo o Klementa IX.

Zatímco dřívější papežské pohřby byly pompézními událostmi srovnatelnými s pohřby králů, v posledních letech se tento obřad zjednodušil. Papež František sám vyjádřil přání, aby jeho vlastní pohřeb odrážel jeho pokoru. Obřad se bude podle The Conversation odehrávat ve třech hlavních fázích.

První fáze: příprava těla

Nejprve byla potvrzena papežova smrt lékařským týmem. Poté bude tělo uloženo do jeho soukromé kaple. Hlavním organizátorem všech následných kroků bude kardinál komoří – momentálně jím je americký kardinál Kevin Joseph Farrell. Ten bude mít i dočasnou správu Vatikánu až do zvolení nového papeže.

Součástí této fáze bude i tradiční zvolání papežova křestního jména – Jorge Mario Bergoglio. Někdejší legenda říká, že papež byl při tomto obřadu třikrát lehce udeřen do čela stříbrným kladívkem, aby se ověřila jeho smrt, ale historické důkazy o této praxi neexistují.

Dále dojde ke zničení papežského rybářského prstenu, který sloužil jako pečeť úředních dokumentů. Tento prsten s vyrytým jménem papeže bude rozbit, aby nemohl být zneužit. Stejně tak budou uzamčeny papežovy byty, což je tradice bránící případnému rabování.

Druhá fáze: veřejné vystavení

Tělo bude oblečeno do jednoduché bílé sutany a červených roušek a poté uloženo do dřevěné rakve. V průvodu bude rakev převezena do baziliky sv. Petra, kde bude tři dny vystavena veřejnosti.

Na rozdíl od dřívějších dob, kdy bylo tělo vystaveno na vyvýšené katafalku, bude nyní rakev prostá a položená nízko, čímž má být zdůrazněna papežova skromnost a jeho služba jako pastýře, nikoliv monarcha. Veřejnost bude mít možnost se s papežem rozloučit bez okázalých ceremonií.

Při pohřbu papeže Benedikta XVI. v roce 2022 byla ještě použita tradiční trojitá rakev – z cypřiše, olova a jilmu. Papež František si však přál pouze jednu rakev, z dubového dřeva. Do ní bude vložen dokument o jeho pontifikátu a měšec s mincemi symbolizujícími roky jeho vlády.

Následovat bude pohřební mše v bazilice sv. Petra. Hlavním kazatelem by měl být děkan kardinálského sboru – momentálně jím je 91letý Giovanni Battista Re. Není však jisté, zda bude kvůli věku schopen tuto roli vykonat. Po dobu devíti dnů bude sloužena zvláštní série mší – tzv. Novendialis, inspirovaná starověkými římskými smutečními rituály.

Třetí fáze: pohřeb a uložení do hrobu

Největší otázkou a zároveň vybočením z tradice je samotné místo papežova posledního odpočinku. Zatímco většina papežů byla od počátku 20. století pohřbena v kryptách pod svatopetrskou bazilikou, František si zvolil baziliku Santa Maria Maggiore. Tato volba reflektuje jeho osobní vztah k Panně Marii a hlubokou duchovní vazbu k tomuto chrámu.

Po skončení obřadů ve Vatikánu bude tělo přepraveno napříč Římem do této mariánské svatyně. Při soukromém rituálu, za účasti blízkých duchovních a osobností, bude rakev uložena do hrobky uvnitř baziliky. Teprve poté bude místo zpřístupněno veřejnosti pro modlitby a uctění památky.

Tímto způsobem se završuje Františkovo celoživotní putování – od slumů Buenos Aires přes celý svět až do kostela, kde tolikrát rozjímal po návratu ze svých pastoračních cest.

Jeho pohřeb nejen připomene jeho jednoduchost a pokoru, ale může také představovat nový vzor pro budoucí papežské rozloučení – méně okázalé, více duchovní. 

Související

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

Více souvisejících

Papež František

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko bude mít novou koncepci zahraniční politiky. Vláda řešila čínský kyberútok

Koncepce naší zahraniční politiky klade důraz na zajištění bezpečnosti státu a jeho občanů i na členství ČR v EU a NATO. Na středečním jednání schválila vláda klíčový strategický dokument, který formuluje základní cíle a priority české zahraniční diplomacie pro další roky. Věnovala se i odškodnění protiprávně sterilizovaných osob nebo zabezpečení funkční zdravotní záchranné služby v příhraniční oblasti se Slovenskem.

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že izraelská armáda při nedávném leteckém útoku zabila Muhammada Sinvára, klíčového vojenského představitele Hamásu a mladšího bratra bývalého vůdce tohoto hnutí Jahji Sinvára. Ten byl zabit již v říjnu minulého roku při izraelské operaci na jihu Pásma Gazy.

včera

Internet

USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi

Americké úřady zahájily vyšetřování čínské technologické firmy TP-Link kvůli podezření z porušování antimonopolních pravidel a závažným obavám o kyberbezpečnost. Podle amerického ministerstva spravedlnosti je TP-Link podezřelý z agresivní cenové politiky, která má za cíl vytlačit konkurenci z trhu. Kromě toho čelí firma také obviněním, že její síťová zařízení, zejména routery, představují riziko pro americkou národní bezpečnost.

včera

Ukrajinská armáda

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?

Ukrajina zvažuje uvolnění válečných omezení na vývoz zbraní, což by mohlo zásadně změnit její vztahy s Evropou. Opatření přijaté na začátku ruské invaze mělo zamezit vývozu vojenského materiálu, který byl nezbytný pro obranu země. Dnes je však situace jiná: ukrajický obranný průmysl dokáže vyrábět mnohem víc, než stát aktuálně dokáže koupit.

včera

Elon Musk

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi

Elon Musk otevřeně kritizoval nový výdajový a daňový zákon prezidenta Donalda Trumpa, který byl minulý týden těsně schválen Sněmovnou reprezentantů. Návrh, označovaný Trumpem za „velký a krásný“, obsahuje biliony dolarů na daňové úlevy, zvýšení rozpočtu na obranu a rozšíření vládních výdajů. Nyní míří do Senátu.

včera

včera

Ilustrační foto

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně

Prezident Vladimir Putin je údajně ochoten jednat o mírovém urovnání války na Ukrajině, avšak jen za předpokladu, že Západ přistoupí na několik klíčových podmínek – včetně písemného závazku, že Severoatlantická aliance se nebude dále rozšiřovat na východ. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na tři ruské zdroje obeznámené s probíhajícími jednáními.

včera

Rusko oznámí další kolo jednání s Ukrajinou, Zelenskyj chce summit s Trumpem a Putinem

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve středu oznámil, že Rusko brzy zveřejní datum dalšího kola přímých mírových rozhovorů s Ukrajinou. Jedním z hlavních požadavků Moskvy přitom zůstává neutrální status Ukrajiny, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy