Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.
Na rozdíl od svých předchůdců nebude Františkovo tělo vystaveno veřejně na tzv. katafalku v Bazilice svatého Petra. Místo toho bude uloženo do jednoduché dřevěné rakve vystlané zinkem, s víkem dočasně odklopeným, aby věřící mohli vzdát poslední úctu. Zcela se tak vyhýbá tradiční trojité rakvi – z cypřiše, olova a dubu – která byla v minulosti symbolem papežské důstojnosti a postavení.
Další nečekanou, avšak významnou změnou je místo jeho posledního odpočinku. Papež František si ještě za života zvolil, že nebude pohřben ve Vatikánu, nýbrž v bazilice Santa Maria Maggiore. Tento chrám, zasvěcený Panně Marii, byl pro něj duchovním útočištěm, kam se pravidelně vracel, aby se v tichosti modlil, a jeho volba symbolizuje hluboký vztah k mariánské zbožnosti i důraz na prostotu, která provázela celý jeho pontifikát.
Tyto změny v pohřebních rituálech plně odpovídají stylu jeho vlády, která se vyznačovala blízkostí k lidem, skromností a odmítáním církevního triumfalismu. Jeho filosofie se opírala o myšlenku „chudé církve pro chudé“ a snahu očistit církev od přepychu a zbytečných formalit. Odráží se v ní nejen duch svatého Františka z Assisi, ale i touha přetvořit církev v otevřenější a vnímavější instituci.
Po skončení pohřebních obřadů se církev přesouvá do další klíčové fáze – svolání konkláve, tedy shromáždění kardinálů, které má zvolit Františkova nástupce. Během následujících 15 až 20 dnů dorazí do Říma kardinálové z celého světa, přičemž právo volit nového papeže mají pouze ti, kterým ještě nebylo osmdesát let. Tito muži, zpravidla v počtu kolem 120, se ubytují v Domě svaté Marty a každodenně se přesouvají do Sixtinské kaple, kde za přísné izolace probíhá samotné hlasování.
Tento proces je řízen pravidly obsaženými v konstituci Universi Dominici Gregis, kterou naposledy upravil Jan Pavel II. Hlasování probíhá až čtyřikrát denně, přičemž k volbě papeže je třeba dvoutřetinové většiny. Po každém kole jsou hlasovací lístky spáleny a kouř, který stoupá z komína nad kaplí, signalizuje výsledek – černý znamená, že nový papež ještě nebyl zvolen, bílý oznamuje úspěšnou volbu.
Jakmile nový papež přijme svou volbu, zazní slavné Habemus papam! – máme papeže – a nový pontifik se poprvé objeví na balkóně baziliky svatého Petra, aby udělil požehnání Urbi et Orbi. Tento okamžik představuje nejen završení procesu volby, ale i nový začátek pro celou katolickou církev.
Konkláve však není pouze administrativní událostí. Je to duchovní úkon, který má vyjádřit kontinuitu církve a její vedení Duchem svatým. Kardinálové se během něj pravidelně účastní mší a modliteb, a volba nového papeže se tak stává hluboce náboženským rozhodnutím, které má dopad nejen na vnitřní fungování církve, ale i na její vztah ke světu.
Volba nového papeže bude klíčovým okamžikem – bude pokračovat Františkova snaha o reformu, otevřenost a sociální angažovanost, nebo se církev vydá zpět konzervativnějším směrem? Tradiční síly v církvi doufají v návrat k éře Benedikta XVI. a Jana Pavla II., zatímco reformní proudy chtějí udržet směr nastavený Františkem.
Jisté je, že svět se znovu obrací k Vatikánu s očekáváním, kdo ponese dále pochodeň vedení římskokatolické církve. A právě odkaz papeže Františka – jeho důraz na chudé, na ekologii, lidská práva a mezináboženský dialog – bude v nadcházejících dnech důležitým měřítkem, podle něhož se bude posuzovat i volba jeho nástupce.
Související

Objevil se bílý kouř. Novým papežem je Američan, jmenuje se Lev XIV.

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

MS v hokeji 2025: Česko porazilo Norsko 2:1
včera

Tusk: Obrovský požár nákupního centra rozpoutalo Rusko
včera

Trump vyráží na první zahraniční cestu, míří do tří nejbohatších zemí světa. Co od něj chtějí?
včera

Kanaďané jako první inkasovali, nakonec ale Lotyše deklasovali. Němce vlastní gól nesrazil
včera

Mimořádná zpráva Zelenskyj poletí za Putinem. Chce s ním jednat o míru osobně
včera

Chcete jednat? Prvně mír, za 30 dní uvidíme, vzkázal Západ Putinovi
včera

Mírové rozhovory bez míru. Putinova odpověď na ultimátum Západu může rozdělit Evropu
včera

Nováčci světového šampionátu polední zápasy prohráli. Slovinci se oproti Maďarům zmohli na gól
včera

Je konflikt zažehnán? Naopak, pokud příměří mezi Indií a Pákistánem vydrží, čeká svět nový boj
včera

Na stole jsou nové podmínky: Putinův návrh jednat přijmeme, ale pod jednou podmínkou, vzkázal Zelenskyj
včera

Obchodní válka zažehnána. Trump oznámil "úplný reset"
včera

Babišovo ANO oslabuje. Spolu by volila pětina voličů, ukazuje průzkum
včera

Švýcaři si spravili chuť na domácích Dánech, Lotyši rozhodli o výhře nad Francouzi ve třetí třetině
včera

Nečas v sobotu poprvé trénoval a obnoví se útočná formace z „dvacítek“. Nastoupí i Lauko
včera

Očkování proti mrtvici? Ve skutečnosti už existuje, jen o něm vědci dodnes nevěděli
včera

Zelenskyj návrh Putina na přímá jednání uvítal, Evropa je opatrná a varuje
včera

Reakce na návrh Kremlu? Evropa Putina nechápe, Trump hovoří o skvělém dni pro Rusko
včera

Papež Leo XIV. varuje před umělou inteligenci: Zásadní výzva pro důstojnost člověka
včera

Putin odmítl evropské ultimátum na příměří, přišel s vlastním návrhem
včera
Počasí příští týden: Z mrazů teploty vyskočí až na 20 stupňů
Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.
Zdroj: Libor Novák