Rus strávil dva roky ve vazbě. Česko mu musí zaplatit statisíce

Česká republika zaplatí ruskému podnikateli Sergeji Kudaškinovi 12.000 eur (zhruba 290.700 Kč) kvůli tomu, že strávil dva roky a čtyři měsíce ve vazbě na základě žádosti o jeho vydání do Ruska. Kudaškin si na to stěžoval u Evropského soudu pro lidská práva (ECHR) ve Štrasburku a strany sporu se nakonec dohodly na mimosoudním vyrovnání. Na rozhodnutí, které soud zveřejnil 15. prosince, dnes server Česká justice.

Štrasburský soud stížnost na základě smírného urovnání vyškrtl ze svého seznamu. V rozhodnutí uvádí, že konečné řešení bude představovat platba.

Kudaškin si stěžoval, že Česká republika porušila článek Evropské úmluvy o ochraně lidských práv, který zaručuje právo na svobodu a osobní bezpečnost. Rus strávil ve vazbě dva roky a čtyři měsíce na základě žádosti o jeho vydání vydané ruskými úřady, které ho stíhají pro podvod. Do Ruska ale nemohl být vydán kvůli azylovému řízení.

Ministerstvo vnitra jeho žádost zamítlo, Kudaškin se poté domáhal zrušení rozhodnutí u pražského městského soudu. Nejvyšší správní soud (NSS) nakonec v březnu zrušil předchozí rozhodnutí, která muži mezinárodní ochranu nepřiznávala, z čehož vyplývala povinnost ministerstva vnitra znovu posoudit, zda udělí ruskému podnikateli azyl. NSS uvedl, že se kvůli ruské invazi na Ukrajinu nelze spoléhat na diplomatické záruky ani nelze monitorovat dodržování lidských práv v Rusku. Pražský městský soud z těchto důvodů propustil Kudaškina z vazby.

Rus byl podle svého advokáta Vladimíra Churceva ve své vlasti viněn z podvodu. Kudaškin považuje trestní řízení za vykonstruované. Obává se zacházení ve věznici, které již zažil, a nedostatečné zdravotní péče.

Související

Více souvisejících

Věznice Česká republika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli raketový útok na Mykolajiv, tempo útočných akcí na frontě se snižuje

Ruští útočníci podnikli dnes ráno raketový útok na Mykolajiv a zasáhli infrastrukturu na okraji města. Odborníci z Institutu pro studium války (ISW) si ale všimli, že Rusové v poslední době snížili tempo útočných akcí na linii Kupjansk-Svatove-Kreminna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy