RECENZE: Asterix a jeho přátelé opět bojují s Caesarem

Znáte to většinou velice dobře: „ … píše se rok 50 před naším letopočtem a celá Galie je obsazena Římany. Celá? Ne, jedna vesnice, obývaná nepoddajnými Galy, ještě stále odolává nájezdníkům. Nadále mají legionáři ve čtyřech táborech v jejím okolí těžké spaní a Caesar s tím musí rozhodně něco udělat.

Pokud se zahledíme do historie, dnes už legendární malý galský válečník s typickou přílbou a velkými plavými kníry – jehož přesné francouzské jméno je Astérix – přišel na svět za zvláštních okolností. Země galského kohouta těžce nesla období válečného pokoření a následující roky, rozpad koloniální říše a nepříjemné události týkající se neúspěšného boje v Vietnamci, které vyvrcholily těžkou porážkou u Dien-Bien-Phu. Podobně jako v případě další slavné komiksové figurky Pifa hledali obyvatelé rozptýlení a návrat bývalé morálky v příbězích neohrožené malé skupinky nezlomných vesničanů, třebaže jim k trvalému vzdorování mnohonásobné přesile pomáhal mág Panoramix a jeho kouzlený nápoj, dodávající po určitý čas těm, co jej pozřeli, nadlidskou sílu.

Autorem Asterixe a jeho přátel byl René Goscinny (1926-1977), mezi tvůrci různých děl už dobře etablovaný, ostatně z jeho pera pocházejí mimo jiné i příhody nezbedného Mikuláše a jeho spolužáků, které jsme čítali (a stále čteme) jako Mikulášovy patálie. Konec konců i tyto lumpárny byly zfilmovány (jako Le Petit Nicholas, 2009). Když Goscinny připravoval hrdinné činy udatného Asterixe, bohatýrského pojídače divočáků Obelixe, mága Panoramixe a dalších obyvatel bezejmenné přímořské vesničky, měl jasno o tom, kdo je výtvarně a hlavně umně vyvede. O rok mladší Albert Aleandro Uderzo se stal jeho společníkem a po nečekané Reného smrti v roce 1977, když jej postihla srdeční příhoda během rutinních lékařských testů, převzal dohled nad Asterixovými příhodami, které dalších třicet let rozvíjel. Jen pro informaci dodejme, že Goscinny byl autorem prvních 24 příběhů, první tři vycházely ještě jako součást časopisu Pilote (začaly v roce 1959), od čtvrté už měl Asterix vlastní sešit a jeho náklad startoval na 6000 kusech. Dodnes bylo vydáno 55 příběhů v souhrnném nákladu více než 355 milionů výtisků.

Je pochopitelné, že film si nemohl nechat toto lákavé sousto uniknout. Vzniklo osm kreslených snímků plus čtyři hrané. Hodnotit jejich úroveň je mírně problematické, například hned ten první v roce 1967 (Asterix a Galové) byl uskutečněn bez vědomí autorů. Goscinny se podílel na dalších dvou a třeba Dvanáct úkolů pro Asterixe (1976) vůbec nemělo komiksovou předlohu, další dva – Asterix a překvapení pro Caesara (1985) a Asterix a velký boj (1989) mají jako podklad vždy dva různé příběhy. V letech 1999-2012 jsme se dočkali i oněch čtyř hraných snímků, ovšem dle názoru diváků je jejich úroveň sestupná. A nyní se tedy Asterix, Obelix, Panoramix, psík Idefix, náčelník vesnice se svou manželkou a Julius „Julek" Caesar vydávají na filmová plátna potřinácté.

Vzpurná vesnice je nejmocnějšímu muži Říma trnem nejen v oku, ale vlastně všude. A když ji nejde zlomit vojensky, dopracuje se se svými senátory k jinému plánu. Vykácí okolní les a postaví tam činžovní domy pro Římany, jimž už není velkoměsto dost dobré. Jenže ambiciózní architekt zjišťuje, že bojovat proti vesničanům je jako házet hrách na stěnu – co jeho otroci přes noc porazí, přes den zase vyroste. Galové přeci mají kouzelné rychlerostoucí ořechy... V římském ležení se rozšiřuje nepokoj, otroci odmítají pracovat a v Římě samotném není mezi občany velká tendence se vláčet tři neděle do nějaké Armoriky. A tak Caesar nechá prvního obyvatele vylosovat při hrách v cirku a do míst určených pro relaxaci v přírodě směřuje dekorační mistr Mininímus se svou ženou a synkem Citrusdžusem. Na místě se ovšem zjistí, že věci se poněkud zamotaly a trojice shodou okolností skončí v galské vesnici. A městské manýry nakonec málem zvládnou to, co nedokázaly doposud síla a zbraně římských legií. Panoramix bude muset vynaložit hodně úsilí, aby jeho spolubydlící ve vesnici nepodlehli všeléčící ruce trhu a vesnice nebyla obestavěna obludnými insulae (latinsky činžáky) nebo po našem mramoráky (tak se tehdy říkalo satelitním domům).

Film pochopitelně původní komiks v mnoha směrech rozvádí a rozšiřuje – tištěná verze je dějově přímější, některé postavy, jako například chlapec Citrusdžus, docela chybí. Určitým postavám, což je případ Minimínuse, je propůjčen zcela nový vzhled, otroci nahrazují v Goscinnyho příběhu použitou tradiční pirátskou posádku. Také se jako obvykle trochu kouzlí se jmény, která jsou oproti "papírové" předloze občas jiná. Nebudeme však ochuzeni o typický humor provázející tyto příběhy, jehož hlavní devizou jsou vtipné narážky na současnost, podávané v předkristovské době. Dabing je také na velice slušné úrovni, a tak se dá předpokládat, že Asterix: Sídliště bohů by měl být očekávaným rodinným hitem. Potíž však může právě pro rodiče představovat jeho 3D zpracování. Není špatné, tým výtvarníků odvedl velice slušnou práci, ale právě kvůli němu do jisté míry odboural onen prvotní kouzelný dojem Uderzových kreseb, které měly, mají a budou mít svůj půvab. Filmové postavičky jsou jak vysoustružené nebo uplácané z modelíny, jedna druhé svou podstatou podobné, takže z pohledu pamětníka nemusí plně zastoupit dřívější kreslené snímky. Nová generace, která třeba zná Asterixe & spol. jen z doslechu nebo hraných filmů a půjde si Sídliště bohů prohlédnout nezatížena provedením především těch prvních komiksů (což je případ předlohy, byla vytvořena v roce 1971 jako sedmnáctá v pořadí), takové srovnávání potřebovat nebude a určitě jí originální souboj vesnice s „novou moderní" římskou dobou bude bavit.

ASTERIX A SÍDLIŠTĚ BOHŮ (ASTÉRIX: LE DOMAINE DES DIEUX)

85 minut, FranciePremiéra: 5. 3. 2015 (ČR)Režie: Louis ClichyScénář: Alexandre AstierHudba: Philippe Rombi

V českém znění: Pavel Trávníček, Karel Heřmánek, Josef Carda, Jiří Štěpnička, Alexej Pyško, Michal Suchánek, Dalibor Gondík, Simona Postlerová aj.

Související

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.
Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

Více souvisejících

recenze film Asterix: Sídliště Bohů René Goscinny

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

Rusko údajně sestřelilo desítky dronů z Ukrajiny

Ruská protivzdušná obrana v noci na sobotu sestřelila 68 ukrajinských bezpilotních letadel nad jihoruským Krasnodarským krajem a okupovaným Krymským poloostrovem. Informovala o tom agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy