Zemřel Ilja Racek, herec s těžko zaměnitelnou image

Praha- Zemřel herec Ilja Racek, bylo mu 88 let. Kromě divadla často hrál i ve filmu. Účinkoval také v oblíbených televizních seriálech Arabela se vrací, Náhrdelník, Hříšní lidé města pražského nebo Zlá krev.

Podle poslední tatínkovy vůle bude rozloučení s ním jen v rodinném kruhu, řekl ČTK Ilja Racek mladší. "S lítostí jsem přijal zprávu o odchodu pana Ilji Racka. Skvělého herce s neobyčejným osudem, který své pevné mravní postoje považoval za samozřejmost. Čest Vaší památce, Mistře! uvedl k odchodu herce ministr kultury Antonín Staněk.

Racka, narozeného v Praze 24. června 1930, už v dětství zaujalo loutkové divadlo, hodně četl a rád chodil do biografu. Po maturitě na gymnáziu začal studovat herectví na pražské konzervatoři, ze které se brzy poté stala Divadelní fakulta Akademie múzických umění. Herecká studia absolvoval v roce 1950, ale ještě před jejich dokončením nastoupil do angažmá v Krajském oblastním divadle v Olomouci, kde strávil deset let. V letech 1960-1966 působil v někdejším Divadle E. F. Buriana v Praze.

V roce 1966 se Racek stal členem souboru Divadla na Vinohradech, kde se postupně profiloval jako představitel výrazných a psychologicky složitých postav. Vytvořil zde přes pět desítek rolí. Tou první byl Magnus Gabriel de la Gardie ve Strindbergově dramatu Královna Kristina (1966).

Byl také Doktorem ve Stehlíkově Grandlehárně, Důstojným pánem Shannonem ve Williamsově Noci s leguánem, Foltýnem v Pavlíčkově hře Posedlost aneb Život a dílo skladatele Foltýna, Grayem v Hubačově dramatizaci románu Král Krysa, Králem v Hamletovi i Wolandem v dramatizaci Bulgakovova románu Mistr a Markétka.

Později nastudoval role Firse v Čechovově Višňovém sadu a Kustoda v divadelní verzi proslulého Felliniho snímku Zkouška orchestru či Bruncvíka v dramatizaci Kafkova Zámku. Kromě domovské vinohradské scény Racek hostoval například v Divadle Na zábradlí, ve Viole a od začátku 90. let v Divadle ABC, Rokoku a Divadle v Řeznické.

Jeho uhrančivý pohled a výrazný zjev často využíval také film a zejména televize. Ve filmu se poprvé objevil jako konzervatorista v roce 1948 ve snímku Martina Friče Návrat domů. Z jeho dalších filmových rolí vyniká upír v televizním zpracování Stokerova románu Hrabě Drákula, kde díky svému uhrančivému vzhledu a síle psychologického herectví působivě ztvárnil legendárního hraběte. Za celoživotní činoherní mistrovství získal Ilja Racek v roce 2008 cenu Thálie.

Ilja Racek úmrtí kultura

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polsko vnímá nové riziko z Ruska. Upozornil na něj prestižní deník

Polské bezpečnostní služby jsou v plné pohotovosti kvůli hrozbě bombových útoků a záškodnických akcí ze strany Ruska na území Evropy, řekl polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz v úterý. Reagoval tak na článek deníku Financial Times, že Moskva plánuje násilné sabotáže v zahraničí. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

Vláda ČR

Vláda schválila novelu atomového zákona, pomůže urychlit výstavbu nových bloků

Rychlejší výstavba nových jaderných bloků a také snazší povolovací procesy při zavádění malých modulárních reaktorů jsou hlavními body novely atomového zákona, jejíž návrh schválila vláda na úterním jednání. Odsouhlasila i návrhy novel zákonů o rozpočtovém určení daní, o sociálních službách nebo o nemocenském pojištění a také znění úplně nového zákona o Národní rozpočtové bance. A věnovala se i pomoci mrazy postiženým ovocnářům a dalšímu antibyrokratickému balíčku.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  

včera

Čech jde v Německu do vězení za krádež šperku, který náležel papeži

Třiapadesátiletého Čecha poslal bavorský soud na dva a půl roku do vězení za krádež pektorálu papeže Benedikta XVI., informoval deník Berchtesgadener Anzeiger. Šperk v podobě kříže na řetízku by se mohl brzy vrátit do kostela v bavorském Traunsteinu.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy