ČT uvede 17. listopadu pomyslné rozhovory s Václavem Havlem

U příležitosti 17. listopadu vznikl a bude uveden film s názvem Stopaři Václava Havla. Odkazuje v výstavnímu projektu Komunikace 89 aneb státní převrat bez internetu, který se konal loni u příležitosti 30. výročí sametové revoluce.

Václav Havel, 1. prezident ČR
doporučujeme

Významným motivem sestřihu jsou lidé, kteří vloni nahráli vzkaz prvnímu prezidentovi České republiky Václavu Havlovi přímo v jeho autě VW Golf zaparkovaném před výstavním pavilonem na Letenské pláni. Režisér Pavel Štingl je pozval po roce znovu a ptal se jich, co jim uplynulý rok přinesl.

ČTK o tom za tvůrce informovala Martina Reková. Dokument připomíná jak listopadové události před 31 lety, tak současné aktivity Památníku ticha. Právě lidé okolo památníku vznikajícího na pražském nádraží Bubny zorganizovali k loňskému výročí zmíněný projekt. Nyní představí dokument na téma odkazu převratu v roce 1989, lidé ho budou moci vidět 17. listopadu v 17:40 na ČT 2.

Režisér Pavel Štingl oslovil loňské "stopaře", mezi nimi například režiséra Michala Cabana, scenáristu a senátora Davida Smoljaka, herce Zdeňka Svěráka či Bolka Polívku, senátora Pavla Fischera, ekonoma Tomáše Sedláčka či ředitele Centra současného umění DOX Leoše Válku a pozval je znovu na Letenskou pláň. Přesně po roce od výstavy Komunikace 89 se snažili pro film vyjádřit, co se změnilo či nezměnilo na jejich vnímání odkazu listopadových hodnot za poslední rok.

Součástí doprovodného programu loňské výstavy Komunikace 89 aneb státní převrat bez internetu bylo sedm veřejných diskusí o probouzení médií ze socialistické cenzury i jejich současném stavu. V dokumentu Stopaři Václava Havla vystupují také hosté těchto debat, mezi nimi Jan Urban, Světlana Witowská, Petr Fischer, Jacques Rupnik nebo Fedor Gál.

Ve svém novém snímku režisér Štingl kombinuje 30 let staré archivy se záznamy loňských listopadových oslav, výsledkem je mozaika odpovědí na otázky proč listopadové výročí připomínat a co je odkazem převratu roku 1989. Názory politiků, někdejších disidentů či současných aktivistů se střídají s postřehy neznámých lidí.

Dokumentární snímek Stopaři Václava Havla nejen přibližuje vrchol událostí roku 1989, ale stává se také vzpomínkou na chvíle, kdy bylo ještě možné svobodně vyrazit do ulic.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Filmaři shání herce na roli prince Williama, stanovili si kuriózní podmínku

27.11.2020 08:41 Kuriózní podmínku si stanovili filmaři, kteří hledají herce do připravovaného životopisného snímku…

Česko poprvé získalo cenu Emmy za seriál #martyisdead

23.11.2020 18:35 Český internetový seriál #martyisdead získal mezinárodní cenu Emmy v kategorii krátkých seriálů a…

ČT:D uvede 17. listopadu oscarového kandidáta Fany a pes, dětem popisuje…

15.11.2020 15:44 Animovaný snímek Fany a pes, který pro děti srozumitelným způsobem popisuje události podzimu 1989 a…

Film Nabarvené ptáče získal další cenu, zvítězil na festivalu 3KinoFest

14.11.2020 19:48 Cenu za nejlepší celovečerní hraný film na festivalu středoevropské kinematografie 3KinoFest…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama