Film Havel od režiséra Horáka dostal v Římě filmovou cenu

Film Havel režiséra Slávka Horáka dostal o víkendu cenu za nejlepší celovečerní film na 19. ročníku Římského festivalu nezávislých filmů (Riff). Informuje o tom agentura ANSA. Mezinárodní porota festivalu, který se letos uskutečnil výlučně on-line formou, ocenila, že se film vyhýbá zaběhnutým postupům, jež jsou typické pro životopisné snímky.

Z filmu Havel
doporučujeme

"Jedná se o vzácný případ životopisného filmu, který nemá sklon k nekritické oslavě," uvedla porota ve svém hodnocení. Vedle toho také vyzdvihla vizuální stránku snímku a hudební doprovod.

Mezi partnery festivalu jsou italské ministerstvo kultury, státní filmová agentura Istituto Luce či italská veřejnoprávní televize Rai.

Film Havel, který byl uveden do českých kin v červenci letošního roku, je druhým celovečerním filmem režiséra Slávka Horáka. Režisér podle svých slov nechtěl natočit "portrét státníka". Děj filmu se odehrává v letech 1968 až 1989, před nástupem Václava Havla do prezidentského úřadu. Snímek se zabývá také soukromým životem bývalého českého prezidenta, především jeho vztahem s první manželkou Olgou.

Film byl mezi snímky, mezi kterými Česká filmová a televizní akademie vybírala při rozhodování o nominaci na americkou filmovou cenu Oscar. Akademie se nakonec rozhodla pro snímek Šarlatán polské režisérky Agnieszky Hollandové.

Vůči filmu se ohradila v říjnu skupina někdejších Havlových přátel a kolegů. V otevřeném dopise odmítli způsob, kterým je Havel ve filmu vylíčen. "My, kteří jsme Václava Havla znali, byli jeho přáteli nebo pracovali v jeho blízkosti, jsme šokováni, jaký obraz o prvním polistopadovém prezidentovi a dlouholetém hybateli bývalé opozice ten film předkládá," stojí v dopise, který podepsali mimo jiné někdejší premiér a předseda Senátu Petr Pithart, spisovatel Ivan Klíma, bývalý Havlův poradce a hudebník Michael Kocáb nebo spoluzakladatelé slovenské organizace Veřejnost proti násilí Fedor Gál a Ladislav Snopko.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nastal pomyslný boj mezi Havlem a Šarlatánem

18.01.2021 11:31 Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes oznámila nominace pro 28. ročník výročních cen Český…

Dcera Paula McCartneyho natáčí dokument o studiích Abbey Road

15.01.2021 09:31 Dcera někdejšího člena slavné skupiny Beatles Paula McCartneyho, fotografka Mary McCartneyová,…

Poslední rozloučení s režisérem Filipem (†90): Mši na Vyšehradě ovlivnily…

14.01.2021 14:07 Rodina a blízcí se dnes rozloučili v Praze s filmovým a televizním režisérem Františkem Filipem,…

RECENZE: Nicolas Cage a historie anglických vulgrárních slov zábavnou…

12.01.2021 18:19 F**k, Sh*t, B*tch, D**k, Pu**y, Damn. Šestice vulgárních slov, jejichž historický původ rozebírá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama