RECENZE: Frčíme. Do magického světa bez magie, kterou je potřeba opět objevit

Může se zdát, že se Pixar zaseknul v koloběhu rozvíjení zaběhnutých značek, ale když už se pustil do originálního snímku, tak ve dvou ze tří případů z toho byla cena akademie. Frčíme je zářným příkladem, že to ve studiu stále umí. Navíc podobně jako V hlavě, i tentokrát je snímek prošpikovaný mnohými cennými ponaučeními, a to nejen pro děti.

Film "Frčíme"
doporučujeme

Ian je čerstvě šestnáctiletý nesmělý mladík, který je ve škole tak trochu za outsidera. Jeho starší bratr Barley jej neustále ztrapňuje a jejich ovdovělá matka je typická starostlivá žena. Otčím je policista a často žehlí Barleyho problémy, protože ten se snaží jako aktivista uchovat všechny staré památky. A jo, jen tak mimochodem, jsme ve světě, kde se elfové i kentauři prohánějí v autech, nosí mobily a tak.

trailer Frčíme | zdroj: YouTube

Osídlení v podstatě našeho aktuálního světa postavičkami z fantasy příběhů je dotaženo dokonale do důsledků, takže kentauři už neumějí pořádně běhat, víly místo létání raději jezdí na motorce a drak o velikosti jezevčíka je domácí mazlíček.

Otec Iana a Barleyho zemřel na nějakou nemoc, ale synům odkázal kouzelnou hůl s kouzlem, které jej může na jeden den přivést zpět k životu. Jenže kouzlo se tak úplně nepodařilo, a bratři se rozhodnout najít magický kámen, který by jim pomohl kouzlo dokončit. A aby toho nebylo málo, mají na to pouze čtyřiadvacet hodin.

Postupně se dostávají stále dál od civilizace a dále do magického světa, s čímž se také mění kulisy. Všední svět, v němž magie absentuje, byl vykreslen takřka v barvách naší každodenní reality, ale čím dále se od něj vzdalují, tím více je svět barevnější a stylizovanější.

Mali diváci si vystačí s barevnými postavičkami, které občas utrousí nějaký ten vtípek či předvědou nějakou vylomeninu, ale studio Pixar se připravilo i na ty starší. Příběh má mnoho cenných poznámek a sdělení, ať už jde o vyrovnání se se ztrátou blízkého člověka, hledáním toho, co je v životě podstatné či o konformismus reagující na měnící se dobu, který však jde proti přirozenosti jedince.

Vzat Iana a Barleyho je zprvu problematický, ale postupem času si začínají navzájem věřit. Skvěle funguje prohození rolí, kdy mladší Ian je spíše pragmatický, zatímco Barley je zbrklý srší optimismem. Tvůrčí tým, který stojí ze snímkem, měl spoustu zajímavých nápadů, jak zpracovat zažitá klišé, takže působí docela svěžím dojem a až když se trochu zamyslíte, tak zjistíte, že se využívají klasické šablony. To však není vůbec na škodu, protože snímek skvěle šlape a hodina třičtvrtě bude uhánět stejně rychle, jako sýrová křupka na řece.

Frčíme sice pracuje se zažitými šablonami a postupy, ale dává jím neokoukaný háv a sympatické postavičky, které prodělávají příkladný vývoj, takže se na plátně děje stále něco zajímavého. Sofistikované propracování změn charakterů je příkladné a každá překážka má svůj účel, který jednotlivé postavy posouvá kupředu. Jednotlivé sociální role jsou velmi dobře uchopeny a mnohdy mohou sloužit za názorný příklad pozitiv, které z nich mají plynout. Výsledkem je poctivý rodinný snímek, jenž mladíš generace budou milovat a ty starší nebude nudit.

Celkové hodnocení: 80 %

Onward (2020)

Hrají: Chris Pratt, Tom Holland, Julia Louis-Dreyfus, Octavia Spencer, Ali Wong, John Ratzenberger, Lena Waithe, Mel Rodriguez

Režie: Dan Scanlon

Scénář: Dan Scanlon

Hudba: Jeff Danna, Mychael Danna

USA / 103 min / animovaný, komedie, rodinný, fantasy

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejvíc času u televize v regionu tráví Maďaři a Poláci, Češi jsou čtvrtí

25.02.2021 11:51 Nejvíce se loni dívali na televizi v regionu Maďaři a Poláci. Denní sledovanost v Maďarsku se…

Kina měla loni nejméně návštěvníků v historii Česka

14.02.2021 09:57 Do kin loni kvůli epidemii koronaviru přišlo nejméně návštěvníků v historii České republiky.…

Český film Šarlatán má šanci na Oscara, je v užším výběru

11.02.2021 04:50 Český film Šarlatán režisérky Agnieszky Hollandové se dostal do užšího výběru 15 filmů, které se…

Zemřel scénárista Jean-Claude Carrière, spolupracoval s Formanem

09.02.2021 05:31 Francouzský spisovatel a scénárista Jean-Claude Carrière, který spolupracoval se slavnými režiséry…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama