RECENZE: Výborný hororový thriller Neviditelný od scénáristy Saw a Insidious

Scénárista původního Saw a série Insidious Leigh Whannell se pustil v poslední době také do režie. Na svědomí má třetí díl Insidious, chválené sci-fi Upgrade a nyní i nejnovější inkarnaci hororu Neviditelný muž z roku 1933, jenž je adaptací knihy H.G. Wellse. Současný snímek se těší výbornému hodnocení kritiků i veřejnosti, a nejedná se o náhodu.

film "Neviditelný"
doporučujeme

Cecilia (Elisabeth Moss) uteče od svého manžela Adrian (Oliver Jackson-Cohen), protože ten ji ovládal a v podstatě řídil její život. Ale i přesto má stále strach, že ji najde, a tak se uchýlí ke kamarádovi Jamesovi (Aldis Hodge). Záhy se v domě začnou dít podivné věci, které Cecilia dává za vinu Adrianovi, který se zabýval vývojem neviditelného obleku, a podle ní se mu jej podařilo vynalézt a teď se jí snaží přivést k šílenství. Její sestra Emily (Hariet Dyer) ani James jí však nevěří. Události, které se Cecilii dějí dávají za vinu posttraumatické stresové poruše (PTSD), která se u ní rozvinula v důsledku vztahu s Adrianem.

trailer Neviditelný | zdroj: YouTube

Elizabeth Moss je ve své roli skvělá, ale nemůžu si pomoci, z nějakého důvodu jsem si k Cecilii nedokázal vybudovat větší sympatie. Ovšem postupné hroucení psychiky zvládla Moss přenést na velké plátno náramně. Většina scén je velmi komorních a postupně divákovi dovoluje pronikat do zákoutí Cecíliiny mysli a mnohdy je atmosféra až intimní.

Žánrově spadá snímek spíše k psychologickému thrilleru, ale má pár veskrze hororových scén, které jsou podařené. Fungují i lekačky, které ve spíše pozvolném tempu opravdu nečekáte. Především způsob výpravy, který se blíží již zmiňovanému thrilleru, výrazně podporuje sekvence, které se svou gradací blíží zase hororovým snímkům. Tento mix se zkrátka povedl a daří se mu přenést chmurnou atmosféru do publika a občas i počechrat jeho nervy.

Vizuální styl je decentní a temnější tónování podobné severským detektivkám výrazně podporuje sugesci naléhavosti a bezútěšnosti situace nebohému publiku. Dobře fungují i zcizovací momenty, kdy si kamera přestane všímat hlavní postavy a zaměří se na něco zcela jiného.

Nová adaptace Neviditelného se podařila a ač nejde primárně o hororový snímek, jedná se zatím o nejlepší film s hororovou tématikou letošního roku. Na pomyslném hororovém trůnu jej však nejspíš vystřídá Tiché místo: Část II. Ovšem až budete mít možnost, tak se rozhodně na Neviditelného podívejte.

Celkové hodnocení: 75 %

The Invisible Man (2020)

Hrají: Elisabeth Moss, Oliver Jackson-Cohen, Storm Reid, Aldis Hodge, Harriet Dyer, Benedict Hardie, Anthony Brandon Wong, Amali Golden, Michael Dorman, Sam Smith, Nash Edgerton

Režie: Leigh Whannell

Scénář: Leigh Whannell

Kamera: Stefan Duscio

Hudba: Benjamin Wallfisch

USA / 125 min / horor, thriller, sci-fi

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Poutavý příběh sebevědomé ženy, která vylezla na K2 vlastní cestou

13.08.2020 20:21 Dokumentární pohled na výstup Kláry Kolouchové na druhou nejvyšší horu světa, odhaluje zákulisí…

RECENZE: Horor pro náctileté Démon zatracení míchá čarodějnice a Hitchcocka

13.08.2020 08:19 Svěží snímek z produkce bratří Pierců střídá hororové pasáže s psychologicko-sociálním exkurzem…

Forbes: Žebříček nejlépe vydělávajících herců opět ovládl Dwayne Johnson

12.08.2020 07:32 Žebříček nejlépe vydělávajících herců letos opět ovládl bývalý zápasník wrestlingu a protagonista…

Český horor zvítězil na on-line filmovém festivalu v Torontu

10.08.2020 13:01 Cenu za nejlepší hororový film a za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli získal na měsíčním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama