RECENZE: Proxima je evropskou intimní zpovědí kosmonautky připravující se na misi

Skoro každý rok se objeví nějaký evropský snímek, který se zaobírá tématikou evropského kosmického programu, který je známý pod zkratkou ESA. Proxima sleduje přípravu kosmonautů na pobyt v mezinárodní stanici ISS a zaměřuje se především na psychickou stránku přípravy a nutnost se vyrovnat s odloučením od svých blízkých.

Proxima
doporučujeme

Sarah (Eva Green) podstupuje náročnou přípravu, kterou procházejí všichni kosmonauti, aby si zvykli na stav bez tíže a specifika s ním spojená. Navíc se stará o dceru Stellu (Zélie Boulant), jejíž otec Thomas (Lars Eidinger) rovněž pracuje pro ESA, avšak oba žijí odděleně. Stellu pak mají ve střídavé péči, ovšem převážně se o ni stará právě Sarah.

trailer Proxima | zdroj: YouTube

Když byla Sarah vybrána jako účastník další mise na Mezinárodní vesmírné stanici ISS, musela se přestěhovat do Star City v Rusku, kde probíhá finální příprava personálu ISS, která trvá jeden rok. Stella však zůstala s otcem v Německu, kde se jí zprvu nelíbí, avšak postupně se zabydluje a nachází nové kamarády. Proxima se pak zaměřuje na Sarah, útrapy spojené se náročným výcvikem a nutnou proměnu vztahu s dcerou, který podstupuje náročnou zkoušku během jejich nuceného odloučení.

Nejprve je nutné vyzdvihnout stabilní výkon Evy Green, na kterou je radost se dívat. S Eidingerem si na place rozumí, údajně jej dokonce do role otce navrhla ona samotná. A podařil se i casting Stelly, Zélie totiž sdílí mnohé rysy se Evou, takže celý vztah dcery a matky působí velmi organicky a uvěřitelně. Další postavy jsou v podstatě volně zaměnitelné archetypy, nicméně poměrně netradičně působí záměna stereotypů, v níž Matt Dillon hraje mírně sexistického Američana, zatímco Alexej Fatějev je Rus, který je spíše na její straně.

Snímek je natočen poměrně typickým evropským stylem, ovšem najdeme v něm několik scén, které v kině vypadají velmi dobře. Finální start rakety je doslova elektrizující a samotnou atmosféru navíc podtrhuje velmi dojemný pohled na příbuzné kosmonautů, kteří start pozorují.

Režisérka a scénáristka Alice Winocour si zaslouží pochvalu především za bourání určitých stereotypů, s nimiž zachází velmi jemně. Ovšem je nutné podotknout, že dialogy místy váznou a celkové tempo filmu je poměrně pomalé. Na druhou stranu nabízí divákovi značný prostor k proniknutí do psychologie hlavních aktérů. Rozpačitě pak působí místy haprující střídání vypravěče, které je patrné především v úvodu filmu, v němž téměř rovnocenně sleduje Sarah i Stellu.

Celkově je snímek příjemným osvěžením v porovnání s americkou produkcí a ukazuje, že evropská kinematografie má co nabídnout. Na druhou stranu, z nastolené situace šlo vytáhnout ještě více. Bonusem jsou skutečné lokace ESA, Star City i Kosmodromu Bajkonur.

Celkové hodnocení: 67 %

Proxima (2019)

Hrají: Eva Green, Matt Dillon, Lars Eidinger, Alexej Fatějev, Sandra Hüller, Nancy Tate, Jan Oliver Schroeder, Zélie Boulant

Režie: Alice Winocour

Scénář: Alice Winocour

Kamera: Georges Lechaptois

Hudba: Rjúiči Sakamoto

Francie / Německo / 108 min, drama

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Český horor zvítězil na on-line filmovém festivalu v Torontu

10.08.2020 13:01 Cenu za nejlepší hororový film a za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli získal na měsíčním…

Film Havel by mohly uvést globální streamovací služby, režisér Horák jedná…

09.08.2020 18:06 Režisér Slávek Horák jedná s globálními streamovacími službami o uvedení snímku Havel. Řekl to v…

Olga Havlová dokázala život přizpůsobit sobě. Má můj obdiv, říká Geislerová

09.08.2020 16:08 Manželka Václava Havla Olga byla podle herečky Anny Geislerové, která ji ztvárnila v novém filmu…

Na co jít do kina? Ava, Vzpomínky na Itálii, oddechovka Palm Springs a…

08.08.2020 17:00 Žádné hollywoodské trháky teď v kinech nejsou, ale přesto se v nich promítá několik zajímavých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama