RECENZE: Špindl 2 je sterilní komedie, která je vtipná pouze svou trapností

Zima na horách, sjezdovky a trocha toho alkoholu, to jsou zdánlivě ideální přísady na pořádnou porci vtipných situací. Takže komedie, která z nich čerpá, musí přece být zábavná a okořeněná krásnými panorámaty. Tak na to u Špindlu 2 zapomeňte, protože najít něco pozitivního na takto hloupém filmu, je jako hledat náušnici v pytlíku od vysavače.

Přidejte svůj názor

film "Špindl 2"
doporučujeme

Špindl 2 je podprůměrným pokračováním divácky úspěšné komedie o tom, jak několik žen (a rodina) utíká do zasněžených hor před svými problémy, které zde chtějí vyřešit. Pozměněné herecké obsazení se ze sebe pokouší dostat trochu toho herectví v zaběhnutých kulisách Špindlerova mlýna, ale bohužel se jim to moc nedaří. Pověstnou kudlou v zádech je tragický scénář, s nímž se potýká debutující režisér Radek Balaš, což není zrovna ideální konstelace a výsledek tomu odpovídá.

Příběh je roztříštěn do dvou hlavních a několika vedlejších linek, které ani nejsou pořádně propojeny. Máme pár nápadů, ale žádný z nich není dost nosný na to, aby z něj mohl být celovečerní film. Co s tím uděláme? No tak to nějak slepíme a budeme doufat, že se to nerozpadne. Jenže ono se to rozpadlo.

Kromě romantické zápletky mezi postavami Hany Vagnerové a Filipa Blažka, která byla jedinou světlým místem děje, jsou postavy napsané katastrofálně. Ano, Anna Čtvrtníčková je neskutečně otravná, ale to docela sedí k postavě teenagera, takže to jakžtakž do filmu zapadá. Ke zbytku se není potřeba vyjadřovat, protože polovina charakterů působí jen jako stafáž.

Bohužel, Špindl 2 není ani tak komedií, jako spíše tragédií pro diváka. V kině se asi třikrát někdo zasmál prkenné sexistické narážce, a to bylo asi tak všechno. Ono nejkomičtější na celém filmu, je ta trapnost, zmar a úplná rezignace na vybudování čehokoliv, co by dávalo aspoň trochu smysl. Teatrálně přepálená hudba u rádoby dramatických scén jen podtrhuje amatérismus tvůrčího týmu.

Vizuální stránka je někde na úrovni průměrné telenovely a jediné, co funguje, jsou záběry na krajinu. Propracovanou scénografii byste pak hledali těžko. Jako zjevení oproti všeobecně trýznivé vizuální kvalitě působí několik povedených záběrů na lyžaře prohánějící se na sjezdovce, které vypadají parádně, skoro jako vytržené z nějaké reklamní kampaně.

A jak jistě již tušíte, přesně o to tady jde. Celý film je doslova prošpikován reklamními předměty a lokacemi. Jako zcela idiotské působí přeostření z postavy na knihu, kterou drží v rukou. Technická stránka zde navíc značně pokulhává, ona vlastně už ztratila obě nohy někde o deset minut dříve, působí jako pěst na oko. Ach můj bože!

Špindl 2 je dalším zavržení hodným příspěvkem české kinematografie, který vzniknul jenom proto, že na první díl dorazilo tři sta tisíc diváků. Vzhledem k množství product placementu musel Špindl docela slušně vydělat, takže proč to nezkusit znovu. Výsledkem je ještě větší bída a zmar. Špindl 2 je čirou ukázkou toho, jak netočit filmy.

trailer "Špindl 2" | zdroj: YouTube

Celkové hodnocení: 10 %

Špindl 2 (2019)

Hrají: Radim Fiala, Kateřina Kaira Hrachovcová, Anna Čtvrtníčková, Hana Vagnerová, Filip Blažek, Oldřich Navrátil, Jitka Sedláčková a další.

Režie: Radek Balaš

Scénář: Jaroslav Sauer

Kamera: Jiří Markvart

ČR / 109 min / komedie

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kina ovládla komedie Příliš osobní známost, navzdory zdrcující kritice

27.01.2020 16:22 Koprodukční snímek Příliš osobní známost, který je adaptací stejnojmenné knihy slovenské…

RECENZE: Dolittle je barevná pohádka o doktorovi, který umí mluvit se…

26.01.2020 14:00 Iron Mann Robert Downey Jr. u Marvelu skončil, tak se vydal vstříc novým projektům. Dolittle, kde…

Má Oscara v kapse? Američtí režiséři vybrali nejlepší film sezóny

26.01.2020 12:06 Americké Sdružení filmových režisérů (DGA) v sobotu ocenilo jako nejlepší film sezony válečný…

Trilobita získali herci Schmitzer a Mrkvička, potupný citron má…

25.01.2020 21:44 Český filmový a televizní svaz FITES dnes udělil Hlavní cenu Trilobit 2020 hercům Jiřímu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama