RECENZE: Poslední kšeft, Ubal a zmiz. To je povedená česká gangsterská komedie

Pražský Žižkov jako nejdivočejší místo střední Evropy. Gangy, drogy, pochybní policajti a dvojice malých prodejců trávy, kteří se rozhodnout udělat poslední velký obchod a kriminální život pověsit na hřebík. To vše v divokém taktu ve stylu Guye Ritchieho.

film Ubal a zmiz

O Adamu Hobzikovi jste nejspíše ještě příliš neslyšeli, minimálně ne na velkém plátně. Ubal a zmiz je jeho první celovečerním filmem a hned se zakousnul do proklatě velkého sousta, protože nakoukal gangsterky od Guye Ritchieho, načež se pokusil o českou poctu tomuto vynikajícími režisérovi. Nutno dodat, že Hobzik splnil domácí úkoly na výbornou a styl začínajícího Ritchieho nasál velmi dobře. Jak tedy dopadlo provedení?

trailer Ubal a zmiz | zdroj: YouTube

Matouš Ruml a Janek Gregor se snaží prodat svou sklizeň trávy, ale než se jim to podaří, někdo jim ji ukradne. Bulharský dealer z toho příliš nadšený není, a tak jim nezbývá nic jiného než svou zásobu získat zpátky.

Tady nastává první zádrhel, postava Rumla (Mireček) se po několika minutách stane neskutečně otravným. Potíž je v tom, že hlavním hrdinům byste měli spíše fandit, ale místo toho Vás Mireček strašně … štve. Co udělá, to pokazí. Ale ono to není vtipné, ono to jen neskutečně vytáčí. Janek Gregor (Vilém) to naštěstí tak nějak zachraňuje, ale pokus o sympatickou dvojici neschopných mladíků v tomto případě moc nevychází.

Milostná zápletka, tak jak je v českých filmech často zvykem, působí jako pěst na oko, ale pro jistotu vás dloubne i do toho druhého. Na otázku proč, lze odpovědět jednoduše. Proč ne. A to je ta potíž, v podstatě jakýkoliv zvrat mohl fungovat jako hybatel Mirečkovy změny, ale někdo si řekl – ano milostný neúspěch bude to pravé.

Ale dost již pohlavků, autor sám si nejspíš byl vědom, že se rozjíždějícímu se Ritchiemu nevyrovná, protože pecky jako Sbal prachy a vypadni nebo Podfu(c)k jsou tím nejlepším, co žánr dokáže nabídnout. Na nich si vylámalo zuby již mnoho režisérů. Ovšem nutno podotknout, že Hobzikův pokus si položil hranici na úroveň, na níž dokázal dosáhnout.

Výhodou snímku jsou výrazné a stylizované vedlejší postavy. Stačí pár vteřin a hned vás zaujmou. Je pravda, že za nabobtnalou slupkou se ukrývá vzduchoprázdno, ale pro dané účely to bohatě stačí. Příjemným překvapením je také stylizace scén, na kterou mnohé české snímky zkrátka rezignují, protože českému Pepíkovi je to přece jedno. I to je jeden z důvodu, proč tolik českých komedií vypadá jako seriálová produkce, z níž se film stal pouze omylem.

Nuže vraťme se k úvodní otázce, jak to tedy dopadlo? Vlastně zcela podle očekávání. Pravdou je, že cestou do kinosálu člověk přemítal, zda se neunáhlil v úsudku. Teda až na naprosto hloupou milostnou zápletku je Ubal a zmiz docela zábavnou komedií, která má oproti místní konkurenci svou tvář. Jako příjemná jednohubka na letní večer snímek obstojí bez větších výhrad, ale lepší bude příliš u něj nepřemýšlet a užít si osobitý příspěvek začínajícího režiséra. Doufejme, že zkušenosti z prvního snímku Hobzik zúročí někdy příště, protože má našlápnuto správným směrem.

Celkové hodnocení: 65 %

Ubal a zmiz (2021)

Hrají: Matouš Ruml, Janek Gregor, Lukáš Duy Anh Tran, Predrag Bjelac, Karel Dobrý, Marek Lambora, Martin Hofmann, Leoš Noha, Radim Fiala a další.

Režie: Adam Hobzik

Scénář: Adam Hobzik

Kamera: David Ployhar

Hudba: Petr Wajsar

Česko / 99 min / komedie

RECENZE: Prvok, Šampón, Tečka a Karel, krize středního věku a vynikající…

31.07.2021 21:37 Čtyři kamarádi ze školy se sejdou na srazu a zjistí, že ani jeden z nich nežije život jaký by chtěl…

Film Petra Kolečka Zbožňovaný představuje první video ukázku

29.07.2021 22:52 Na konci září přijde do kin další režijní počin úspěšného scenáristy a dnes už i režiséra Petra…

RECENZE: Black Widow ukazuje lesk i bídu Marvelu a mohutnou inspiraci…

19.07.2021 12:05 Dlouho očekávaná a fanoušky doslova vymodlená sólovka rudovlasé Scarlett Johansson aka Černé Vdovy…

Zemřel Milan Lasica. Komik zkolaboval ve svém divadle

19.07.2021 01:47 Ve věku 81 let zemřel v neděli slovenský herec, dramaturg, moderátor, režisér a zpěvák Milan Lasica…

Zlatou palmu na festivalu v Cannes získal francouzský snímek Titane

17.07.2021 21:22 Zlatou palmu, hlavní cenu mezinárodního filmového festivalu v Cannes, na letošním 74. ročníku…

Nový film Zbožňovaný má plakát, při focení se zpívalo

14.07.2021 20:20 Úspěšný scenárista a držitel Českého lva Petr Kolečko chystá na konec září další režijní počin.…

Anifilm 2021 předal ceny: Uspěl český film Myši patří do nebe a cenu…

26.06.2021 18:20 Letošní Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm právě probíhá a definitivně se s ním diváci…

RECENZE: Love, Death and Robots II aneb od vraždícího vysavače po…

26.06.2021 17:00 Dlouho očekávaný návrat do imaginací Toma Millera a Jennifer Yuh přináší osm nových povídek, jež se…

Film Zátopek představuje trailer. Do kin půjde letos v srpnu

24.06.2021 10:45 Jeden z nejočekávanějších titulů letošního roku, film Davida Ondříčka Zátopek vstoupí do českých…

Související:

Právě se děje