Slavonice Korona Torzo: Jedenáct celovečerních filmů a jeden pěkný koncert ve stodole v Maříži

REPORTÁŽ - Ano, místo filmového festivalu Slavonice Fest se stalo torzem, ale bezesporu kvalitním. Právě fanoušci se nevzdali a organizátory vybídli alespoň k setkání. Všichni se tak nakonec potkali na tři dny, aby si užili Slavonice Korona Torzo.

Slavonice Fest

Pokud nahlédneme do slovníku cizích slov, pod heslem torzo nalezneme: z latinského tursus a řeckého thyrsos, trup, pahýl znamená v sochařství zkomolený lidský trup bez končetin a bez hlavy. V angličtině a mnoha dalších jazycích se užívá jako anatomický termín pro trup, případně jeho model.

Ale letošní torzo festivalu se rozhodně nestalo zkomoleninou, pahýlem původního celku. Spíše bych řekla, že původní filmový festival Slavonice Fest rozhodně obohatil o poznání, že i v okleštěné formě, bez několika filmů, koncertů denně lze vytvořit kvalitní, pohodové, rodinné setkání těch, co nepotřebují červené koberce, honby za hvězdami, ale jen pohodu navozenou úžasnou filmovou, neopakovatelnou atmosférou. A právě tito vybídli organizátory, aby se i letos ozvala festivalová znělka. Možná se  inspirovali Augustem Rodinem, umělcem, který ve své době proslavil právě torza a mimo jiné řekl: „Lidstvo nebude šťastné do té doby, dokud všichni lidé nebudou mít uměleckou duši, to je dokud všichni nebudou mít radost ze své práce.“ A právě radost ze své práce byla na SLAVONICE KORONA TORZO 2020 opravdu vidět, vnímaná na každém kroku.

A jak vlastně myšlenka na filmový festival vznikla? Oslovili jsme Báru Trojanovou a ta nám prozradila: „Do Slavonic jsme přišli poprvé před revolucí v době, kdy tu naše domovské divadlo Sklep koupilo rozpadlý renesanční dům, dnešní hotel Besídka. Slavonice tenkrát byly město na hranici s Rakouskem, okolo všude dráty a kontroly, komunisti a pohraničníci a do toho vtrhla parta umělců s heslem Smrt komunismu. Ideální kombinace. Po revoluci se Slavonice zaplnili dalšími tvůrčími “náplavami“ z republiky i zahraničí, chalupy si tu pořizovali emigranti usazení v Rakousku, Holandsku nebo Německu. Bylo nám tu dobře, a když děti vyrostly, pořídili jsme si tu dům i my a rozhodli se navázat na kulturní tradici, kterou sem v devadesátých letech přinesly Letní umělecké školy a ze které po roce 2010 už nezbylo skoro nic. Tak jsme se pustili v roce 2014 do pořádání Letního filmového a hudebního festivalu Slavonice Fest.

Ale letos místo filmového festivalu zůstalo jen jeho zmiňované torzo. Pandemie koronaviru zrušila letošní klasické Slavonice Fest, ale přes nepřízeň osudu se všichni nakonec potkali na krásné, letní tři dny, aby si užili Slavonice Korona Torzo.

Po prvotním hledání jeho podoby, vyvažování počtu koncertů a filmových projekcí, se loni ustálil ve formě, která nám přišla skoro ideální…a do toho vtrhla korona. V květnu jsme proto ohlásili zrušení ročníku 2020, abychom čtrnáct dní před termínem díky finanční podpoře a milému nátlaku našich partnerů oznámili konání festivalového Slavonice korona Torza pod heslem Nebude to festival, ale bude to pohoda. A to se opravdu stalo. Diváci tu byli, byli skvělí, počasí vyšlo neuvěřitelně, splnilo se všechno, co jsme slíbili… filmy, úžasný koncert, koupání, setkávání, večírky. Promítali jsme v sále Spolkového domu 11 filmů a jeden dětský a na projekce přišlo celkem 879 diváků. Koncert N.O.H.A. ve Stodole Maříž si nenechalo ujít 364 diváků. Super byly i besedy s režisérem Havla Slávkem Horákem, producentkou Mekyho Kateřinou Černou a spoluautorem happeningu Milada70 – zavražděna komunisty Markem Vocelem.

Bylo nám ctí a radostí být součástí v právě coronavirové době této ojedinělé záležitosti. Naprosto souhlasíme s B. Trojanovou a O. Trojanem, kteří si zaslouží poděkování a obdiv, že do toho šli.

Jak řekl Václav Havel (a právě  „partyzánský“ film Slávka Horáka Havel naplnil sál mimořádně hned dvakrát): „Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.

A opravdu celý program, včetně besedy k fotografické výstavě  Milada 70: Zavražděna komunisty a následné besedy s Markem Vocelem, měl smysl a přesah. A co je důležité - dopadl dobře! 

"Máme radost, a i když netušíme, jaká bude situace za rok, jestli se podmínky pro konání festivalů a kulturních akcí vrátí do stavu před koronou, nebo ne, doufáme, že Slavonice Fest 2021 bude.“ dodala Bára Trojanová.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

RECENZE: Amibiciózní životopisné drama Zátopek na solidní domácí podívanou…

12.09.2021 13:29 Ondříček, Neužil ml., Issová – tretry připraveny, ale špatně zavázány. Zátopek má potenciál…

RECENZE: Miroslav Donutil v nejlepší formě v dramatu Atlas ptáků

11.09.2021 09:46 Jestliže v posledních letech herecká hvězda Miroslava Donutila pomalu klesala k obzoru, s novým…

V Paříži se koná pohřeb filmového velikána Jeana-Paula Belmonda

10.09.2021 11:35 V kostele Saint-Germain-des-Prés v centru Paříže v 11:00 začal pohřeb francouzského herce Jeana…

HBO Max míří do Evropy. Česko se dočká až příští rok

08.09.2021 13:46 Od 26. října bude v šesti evropských zemích - ve Španělsku, Norsku, Švédsku, Dánsku, Finsku a v…

Populární seriál Manifest se dočká zrušené 4. řady

08.09.2021 09:51 Ačkoliv měl mít populární seriál Manifest původně šest sezón, televizní stanice NBC se jej letos na…

Zemřel francouzský herec Jean-Paul Belmondo, bylo mu 88 let

06.09.2021 22:09 Aktualizováno Ve věku 88 let zemřel ve svém domě v Paříži herec Jean-Paul Belmondo. Informovala o tom agentura…

Paramount Pictures odložila uvedení Mission: Impossible 7 i pokračování…

02.09.2021 05:23 Americká filmová a distribuční společnost Paramount Pictures odloží uvedení dvou filmů s Tomem…

RECENZE: Free Guy je povedená a zábavná akce s Ryanem Reynoldsem

01.09.2021 15:50 Překvapivá pecka druhé poloviny léta. Reynolds si zahrál v nečekaně povedené a odsýpající akční…

Film Petra Kolečka Zbožňovaný představuje oficiální trailer

01.09.2021 02:49 Už za tři týdny se v kinech objeví Zbožňovaný, druhý režijní počin úspěšného scenáristy Petra…

RECENZE: Sebevražedný oddíl podruhé a tentokrát pořádně a krvavě

29.08.2021 13:11 Určitě si mnozí z Vás vzpomínají na stejnojmennou nepodařenou patálii Davida Ayera z roku 2016. O…

Související:

Právě se děje

reklama