Hudební cenu Classic Prague Awards získal festival Pražské jaro

Mimořádnou cenu Classic Prague Awards za nejpřínosnější počin pro českou kulturu v době pandemie koronaviru získal festival Pražské jaro. U příležitosti on-line Novoročního koncertu České filharmonie ji z rukou Jiřího Bessera a Davida Šimoníka převzal ředitel festivalu Roman Bělor.

Každý ročník Pražského jara se připravuje s několikaletým předstihem. Letošní alternativní program ovšem vznikal v řádech týdnů. Diváci se z koncertních sálů přesunuli k obrazovkám a displejům, uvedl Bělor.

Nositele ceny vybrala tradiční odborná porota Classic Prague Awards, v jejímž čele figurují světově proslulá sopranistka Gabriela Beňačková, houslový virtuos Václav Hudeček, klarinetista a pedagog Jiří Hlaváč, uznávaný skladatel Ondřej Soukup či klavírista a pedagog Ivan Klánský.

Organizátoři ocenění klasické hudby Classic Prague Awards oznámili také spojení letošního pátého ročníku, zásadně ovlivněného pandemií koronaviru, s tím příštím. Porota tak bude vybírat společně z uměleckých počinů uskutečněných a přihlášených v letech 2020 a 2021. "Opatření vlády dopadla mimořádně tvrdě zejména na kulturu, kterou v letošním roce prakticky umrtvila. Nechceme ale přijít o zajímavá díla nebo události, které se přece jen uskutečnily a byly přihlášeny, proto uspořádáme dvouročník, který završí tradiční slavnostní večer v lednu 2022," uvedl zakladatel cen Petr Stuchlík.

Zatím naposled jediné tuzemské komplexní ceny klasické hudby Classic Prague Awards převzali laureáti loni v lednu, a to za rok 2019. Křišťálové trofeje s grafikou Janáčkovy partitury si odnesli například Jan Mráček, Belfiato Quintet a Marek Kozák. Laureátem ceny za celoživotní přínos se stal Vladimír Válek, někdejší dirigent Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK a dlouhodobý šéfdirigent Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Přihlášky pro aktuální dvouročník 2020 a 2021 jsou stále otevřeny, nominace se budou uzavírat až na konci příštího roku. Přihlásit se může každý zajímavý umělecký výkon v některé z kategorií Sólistický, Orchestrální či Vokální výkon, Nahrávka roku, Soudobá kompozice nebo Crossover projekt. Další ceny jako je Talent roku, Celoživotní přínos nebo ocenění Propagace české hudby v zahraničí určuje odborná porota, cenu za nejlepší Klasiku roku uděluje Česká televize. Slavnostní večer by měla v lednu 2022 přenášet Česká televize z prostor Obecního domu v Praze.

Související

Alexander Dubček hovoří k lidem během sametové revoluce. Komentář

Dubček se ujal moci před 55 lety. Byl symbolem, nikoliv hybatelem reforem pražského jara

Před 55 lety, 5. ledna 1968, se funkce prvního tajemníka ÚV KSČ ujal Alexander Dubček. Výměna nejvyššího představitele strany, která v té době držela již téměř dvě desetiletí mocenský monopol v zemi, umožnila zahájení pokusu o reformu československé státně-socialistické diktatury, jež se do historie zapsal jako pražské jaro. Dubček se pro mnohé stal jeho hlavní tváří, přestože ve skutečnosti nebyl hlavním iniciátorem liberalizačních změn.
Marta Kubišová Rozhovor

Nikdy nezapomenu na komunistická příkoří, Havel nám vybojoval svobodu, říká pro EZ Kubišová

ROZHOVOR – Když začala na balkoně Melantrichu zpívat Modlitbu pro Martu, lidem tekly po tvářích slzy dojetí a v mrazu hlasitě pěli píseň symbolizující odpor sovětské okupace. Všichni cítili, že 21. listopadu 1989 přichází do Československa svoboda. Zaplněné Václavské náměstí obdivně vzhlíželo k Martě Kubišové, které komunisté zakázali dvacet let vystupovat. Rudý teror ji však nedokázal ze srdcí jejích příznivců vymazat. „Nevěřila jsem, že změna režimu může nastat. Byla jsem překvapená,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz Marta Kubišová.

Více souvisejících

Pražské jaro Classic Prague Awards

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Dovolená, ilustrační foto

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

včera

včera

Aktualizováno včera

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan složil přísahu. Potřetí se stal tureckým prezidentem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do Ankary kvůli inauguraci přijely přes desítky lídrů států a vlád včetně šéfa NATO Jense Stoltenberga. Erdogan zemi vládne už dvacet let a dne oznámí i složení své nové vlády. Uvedl to server Washington Post.

včera

včera

Alkohol, drogy, znásilnění. Počet žen, které tvrdí, že je frontman kapely Rammstein Till Lindenmann zneužil, roste

V Německu rostou počty žen, které tvrdí, že se staly terčem obtěžování ze strany zpěváka kapely Rammstein Tilla Lindemanna. Sérii obvinění rozpoutala irská fanynka, která se zúčastnila koncertu v litevském Vilniusu a poté tvrdila, že ji kapela úmyslně zdrogovala.
 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy