KOMENTÁŘ | Dubček se ujal moci před 55 lety. Byl symbolem, nikoliv hybatelem reforem pražského jara

Před 55 lety, 5. ledna 1968, se funkce prvního tajemníka ÚV KSČ ujal Alexander Dubček. Výměna nejvyššího představitele strany, která v té době držela již téměř dvě desetiletí mocenský monopol v zemi, umožnila zahájení pokusu o reformu československé státně-socialistické diktatury, jež se do historie zapsal jako pražské jaro. Dubček se pro mnohé stal jeho hlavní tváří, přestože ve skutečnosti nebyl hlavním iniciátorem liberalizačních změn.

Nástup Dubčeka, který v čele komunistické strany nahradil téměř 15 let vládnoucího Antonína Novotného, ve své době nevyvolal všeobecné nadšení československé společnosti. Do značné míry to vyplývalo z jeho předchozí politické kariéry. Před rokem 1968 ji rozvíjel především na Slovensku (stal se ostatně vůbec prvním Slovákem, který stanul v nejdůležitější funkci společného česko-slovenského státu), v českých zemích nebyl příliš známý. Z toho pramenila určitá nejistota a Dubček si během následujících měsíců teprve získával veřejné sympatie, které po vpádu vojsk pěti států Varšavské smlouvy do Československa přerostly v heroizaci a adoraci. Nepochybně k ní přispěl jeho únos na sovětské území a následný ostře sledovaný návrat z Moskvy.

Dubčekovy životní osudy před rokem 1968 byly spletité. Jeho otec, přesvědčený slovenský komunista Štefan Dubček, ve třicátých letech století odjel i s rodinou pracovat do Sovětského svazu. V předvečer druhé světové války se však vrátil na Slovensko a zapojil se do odbojových aktivit. Podobně se zachoval osmnáctiletý Alexander, který vstoupil do ilegální komunistické strany a posléze se účastnil Slovenského národního povstání, během něhož byl hned dvakrát raněn.

Po válce se Alexander Dubček vydal na profesionální politickou dráhu. Do poloviny 50. let konstantně stoupal hierarchií regionálních struktur komunistické strany na Slovensku, poté byl v roce 1955 coby perspektivní kádr vyslán studovat Vysokou stranickou školu v Moskvě. Během tříletého pobytu zde zažil výrazné proměny, ke kterým v Sovětském svazu docházelo po smrti Josifa Stalina. Jelikož od dob sovětské anabáze své rodiny velmi dobře ovládal ruštinu, mohl pozorně sledovat debaty o problematickém dědictví stalinismu. Patrně v této době dospěl k přesvědčení, že sovětský model socialismu je nutné reformovat.

Po návratu do Československa nastoupil Dubček do ústředních stranických struktur, stal se dokonce tajemníkem ÚV KSČ pro průmysl. Brzy se však dostal do sporu s nejmocnějším mužem v zemi, Antonínem Novotným. Jeho jádrem příznačně nebyla liberalizace systému (i když se Dubček ve srovnání s Novotným stavěl za důslednější rehabilitace osob odsouzených ve vykonstruovaných procesech 50. let), ale národnostní otázka, obzvláště výše investic do slovenského hospodářství a pravomoci slovenských orgánů. V prosinci 1962 byl proto Dubček odeslán zpět na Slovensko.

Následný Dubčekův mocenský vzestup souvisel s rehabilitacemi obětí politických procesů. Již v dubnu 1963 nahradil v pozici prvního muže slovenské komunistické strany Karola Bacílka, jehož pozice se v souvislosti se zjištěními Kolderovy rehabilitační komise stala neudržitelnou. Díky tomu zasedl také v předsednictvu ÚV KSČ, klíčovém mocenském orgánu v Československu. Dubčekovy spory s Novotným se v následujících letech točily primárně okolo míry centralismu a autonomie slovenských orgánů. O nevraživosti obou mužů snad nejlépe vypovídá skutečnost, že druhý jmenovaný nechal Dubčeka sledovat Státní bezpečností.

Dubček byl příznivcem posilování kompetencí slovenských orgánů a zároveň sympatizoval s tendencemi reformovat státní socialismus. Díky tomu představoval průsečík dvou hlavních proudů odpůrců Novotného v KSČ. Právě v tom je třeba hledat důvod, proč byl počátkem roku 1968 vybrán za jeho nástupce. Ačkoliv nepatřil k hlavním iniciátorům hlubokých reforem, které strana začátkem dubna představila ve známém Akčním programu, přijal je do velké míry za své. Ve chvíli, kdy KSČ přestala být hlavním hybatelem změn a o slovo se stále více hlásila aktivizovaná společnost, která posouvala mantinely liberalizace dál, než Dubček preferoval, nebyl ochoten vývoj represivně usměrnit v souladu s požadavky domácích dogmatiků i vedení Sovětského svazu a dalších zemí Varšavské smlouvy. V tom spočíval jeho klíčový přínos. 

Dubček se tedy stal symbolem z dnešního pohledu snad až nerealistických očekávání, které zastavila srpnová okupace. K jeho dobové popularitě jistě přispívalo i lidské a přirozené vystupování, které se značně lišilo od valné části komunistických předáků. Dnešní historici jsou však k jeho působení v letech 1968 a 1969 o poznání kritičtější. Často poukazují na jeho tendence improvizovat a jednat nahodile bez jasně definované strategie i neschopnost dohlédnout reakci zemí Varšavské smlouvy na vývoj v Československu. Během nechvalně známých moskevských rozhovorů, které po vojenském obsazení země následovaly, nedokázal ustát enormní tlak a jeho zdánlivá snaha o dosažení kompromisu ve skutečnosti znamenala kapitulaci před požadavky Kremlu.

Ke zmíněnému hodnocení, které je ze strany českých historiků kritičtější než ze strany jejich zahraničních, především slovenských kolegů, přispívá i nedůstojný způsob jeho odchodu z nejvyšších funkcí. I ve chvíli, kdy jej v dubnu 1969 v čele KSČ nahradil Gustáv Husák a jasně se ukazovalo se, že záchrana alespoň okleštěného reformního programu je iluzí, přijal post předsedy parlamentu a setrval ve stranickém předsednictvu. Z titulu předsedy Federálního shromáždění se pak rok po invazi podílel na přijetí zákonného opatření, jež umožňovalo tvrdé potlačení protestů proti nastupující "normalizaci". Ani to jej však neuchránilo před politickým pádem a degradací na velvyslance v Turecku, která předcházela jeho vyloučení ze strany.

Na rozdíl od mnoha reformních komunistů z roku 1968 se Dubček výrazněji nezapojil do opozičních aktivit. Až do sklonku 80. let byl ve veřejném prostoru přítomný především jako normalizační ekipou kritizovaná personifikace pražského jara. Na scénu se částečně vrátil během gorbačovovské perestrojky, kdy mu bylo umožněno vycestovat do Itálie převzít čestný doktorát boloňské univerzity a následně také promluvit ve vysílání maďarské televize i rozhlasové stanice Hlas Ameriky. Jeho vystoupení na manifestacích provázejících pád diktatury KSČ v listopadu 1989 ale zřetelně ukázala, že Dubček je skutečně daleko více symbolem předchozí snahy o rozvolnění diktatury a vzdoru proti diktátu Moskvy než politikem s jasnou vizí pro přelomové změny, k nimž Československo směřovalo. To z něj ostatně rychle v očích mnoha tehdejších klíčových aktérů učinilo nepřijatelného kandidáta na prezidentský úřad, na který jistou dobu pomýšlel.

Dubčekovou labutí písní se stalo jeho působení v pozici předsedy Federálního shromáždění na počátku 90. let. Jeho další politické angažmá ve slovenské sociální demokracii, jejímž se na jaře 1992 stal předsedou, utnula smrt v důsledku zranění, která utrpěl při autonehodě na podzim téhož roku. Její vyšetřování provázely divoké spekulace a konspirační teorie, jak je ostatně typické u tragických skonů známých a symbolických osobností. Tou Dubček přes svou rozporuplnou politickou dráhu zůstává dodnes.

Autor je historik.

Související

Ilustrační foto Komentář

Angličtina od první třídy je skvělý nápad. Druhý jazyk počká až na střední školu

Dnešní děti vyrůstají v silně globalizovaném světě. Během pár minut se mohou spřátelit s osobou na druhé straně planety, stejně tak naletět podvodníkům. Proto je nutné je učit anglicky – ideálně od co nejútlejšího věku. S druhým jazykem však bude lepší počkat až na střední školy, kdy má mladý člověk alespoň minimální ponětí, proč se ho má učit. 

Více souvisejících

komentář Alexander Dubček historie komunisté Srpen 1968 Pražské jaro okupace 1968

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Trump přijal Netanjahua a zkritizoval "neuctivou" Harrisovou

Exprezident a republikánský kandidát pro listopadové volby Donald Trump v pátek přijal ve svém floridském sídle Mar-a-Lago izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Zdroje CNN tvrdí, že o setkání požádal Netanjahu. Trump zmínil, že s Netanjahuem měl vždy dobrý vztah, zdůraznila Al Jazeera.

včera

včera

včera

včera

Artur Omarov

V předvečer zahájení her se odhlásil zápasník Omarov. Kvůli zranění achilovky

Ještě než budou letní olympijské hry oficiálně zahájeny, česká výprava sportovců hlásí již druhou ztrátu. Po nedávném odřeknutí účasti na pařížských hrách od tenistky Markéty Vondroušové, která má zraněnou ruku, musel den před zahájením svou účast na nich odříct i zápasník Artur Omarov. Toho totiž do klání pro změnu nepustila zraněná achilovka. Toto zranění si přivodil nešťastně na posledním intenzivním tréninku.

Aktualizováno včera

Na D1 u Prahy se po dopravní nehodě tvoří kolony. (26.7.2024) Prohlédněte si galerii

Dopravní kolaps na D1: Kolony se táhly až do Prahy, potíže hlásí i od Brna

V nejméně vhodnou chvíli na začátku víkendové špičky nastal v pátek odpoledne dopravní kolaps na hlavní české dálnici D1. V Praze a na výjezdu z metropole se tvořily kolony kvůli dopravní nehodě. U Brna zase nastaly potíže kvůli havarijnímu stavu povrchu vozovky. Policie o obou incidentech informovala na sociálních sítích kolem 14. hodiny. 

včera

včera

Lukostřelba, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Po Horáčkové se představil i lukostřelec Li. V kvalifikaci skončil až jednašedesátý

Po účasti Marie Horáčkové se olympijské kvalifikace ve stejné disciplíně zúčastnil i Adam Li, pro něhož se jednalo o první start pod pěti kruhy. Li v mužské kvalifikaci nakonec skončil až jako jednašedesátý. Zároveň se spolu s Horáčkovou zúčastnil i kvalifikace v soutěži smíšených dvojic, v nichž ta česká neuspěla, když skončila až pětadvacátá a nepostoupila tak do osmifinále.

včera

včera

včera

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

V izraelském zajetí zemřel jeden z lídrů Hamásu

Jeden z předáků militantního hnutí Hamás na Západním břehu Jordánu, Mustafa Muhammad Abú Ara, zemřel v izraelském vězení poté, co se mu v posledních dnech zhoršil zdravotní stav, uvedly v pátek palestinské úřady. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ve Francii kvůli nahlášené bombě evakuovali v den zahájení olympiády letiště

Mezinárodní letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg, ležící ve Francii poblíž hranic se Švýcarskem a Německem, dnes kolem poledne na přibližně hodinu přerušilo provoz. Vedení letiště uvedlo, že z bezpečnostních důvodů evakuovalo všechny cestující.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy