Doplatila na kritiku Izraele. Britská spisovatelka Shamsieová přišla o prestižní cenu

Přes 250 spisovatelů podepsalo prohlášení, v němž odsoudili rozhodnutí poroty německé literární Ceny Nelly Sachsové o odebrání ocenění britské autorce Kamile Shamsieové. Porotci začátkem září Shamsieovou ocenili za to, že svým dílem "staví most mezi kulturami", o dva týdny později ale své rozhodnutí vzali zpět. Svůj krok zdůvodnili tím, že Shamsieová podporuje bojkot Izraele, což je údajně v rozporu s duchem ocenění.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Oceňovaná prozaička pákistánského původu je zastánkyní bojkotu Izraele a hnutí BDS, jehož stoupenci kritizují židovský stát kvůli jeho údajně nespravedlivé a rasistické politice a okupaci palestinských území. Porota Ceny Nelly Sachsové, již každé dva roky uděluje město Dortmund, o těchto jejích aktivitách prý neměla tušení. Jakmile se však o názorech laureátky dozvěděla, rozhodnutí o udělení ceny vzala zpět. Německý spolkový sněm hnutí BDS letos označil za antisemitské.

Shamsieová ve své reakci pořadatelům napsala, že ji zarmoutilo, že se porota podvolila tlaku a odebrala jí cenu kvůli tomu, že "uplatňovala svobodu svědomí a vyjadřování". "Je pro mě silně pobuřující, že hnutí BDS, které vystupuje proti izraelské vládě kvůli jejím brutálním činům vůči Palestincům, je považováno za zavrženíhodné a nespravedlivé," uvedla.

Na stranu Shamsieové se nyní přidala řada jejích kolegů. Desítky jich podepsaly otevřený dopis na její podporu, který v pondělí otisklo periodikum London Review of Books. Mezi signatáři jsou například Sally Rooneyová, John M. Coetzee, Arundhati Royová, Jeanette Wintersonová nebo Yann Martel. Podle nich pořadatelé "autorku trestají za její obhajobu lidských práv".

Cena Nelly Sachsové je pojmenovaná podle básnířky židovského původu a nositelky Nobelovy ceny za literaturu a je spojena s finanční odměnou 15.000 eur. V minulosti ji získali například Margaret Atwoodová, Michael Ondaatje nebo Milan Kundera. Letos cena udělena nebude.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Harold Bloom, gigant literární vědy. Vášnivě obhajoval Kafku či…

15.10.2019 10:18 Ve věku 89 let zemřel americký literární vědec Harold Bloom, označovaný za jednoho z nejvlivnějších…

RECENZE: O hrůzách, které nelze plně popsat. Takový byl jeden rok v…

02.10.2019 11:00 RECENZE - Kudrnatý mladíček Primo Levi byl na konci roku 1943 transportován do Osvětimi. Byl zde…

21 lekcí pro 21. století: nejpalčivější problémy blízké budoucnosti v…

27.09.2019 11:39 Do českých knihkupectví přichází nová kniha izraelského bestselleristy Yuvala Harariho (43) s…

Nesnáším Čechy. Zvolili proruského Zemana, všechno jim je u p*dele,…

24.09.2019 08:08 Poláci se rychle počešťují a stávají se nudnou měšťáckou společností, postěžoval si v listu Gazeta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama