Doplatila na kritiku Izraele. Britská spisovatelka Shamsieová přišla o prestižní cenu

Přes 250 spisovatelů podepsalo prohlášení, v němž odsoudili rozhodnutí poroty německé literární Ceny Nelly Sachsové o odebrání ocenění britské autorce Kamile Shamsieové. Porotci začátkem září Shamsieovou ocenili za to, že svým dílem "staví most mezi kulturami", o dva týdny později ale své rozhodnutí vzali zpět. Svůj krok zdůvodnili tím, že Shamsieová podporuje bojkot Izraele, což je údajně v rozporu s duchem ocenění.

Oceňovaná prozaička pákistánského původu je zastánkyní bojkotu Izraele a hnutí BDS, jehož stoupenci kritizují židovský stát kvůli jeho údajně nespravedlivé a rasistické politice a okupaci palestinských území. Porota Ceny Nelly Sachsové, již každé dva roky uděluje město Dortmund, o těchto jejích aktivitách prý neměla tušení. Jakmile se však o názorech laureátky dozvěděla, rozhodnutí o udělení ceny vzala zpět. Německý spolkový sněm hnutí BDS letos označil za antisemitské.

Cindy and Craig Corrie have signed a letter of support for @KamilaShamsie. See the letter, including Shamsie's statement of support for the BDS movement, here:https://t.co/XFwGNKY01i

— Rachel Corrie Foundation (@rcfoundation) September 23, 2019

Shamsieová ve své reakci pořadatelům napsala, že ji zarmoutilo, že se porota podvolila tlaku a odebrala jí cenu kvůli tomu, že "uplatňovala svobodu svědomí a vyjadřování". "Je pro mě silně pobuřující, že hnutí BDS, které vystupuje proti izraelské vládě kvůli jejím brutálním činům vůči Palestincům, je považováno za zavrženíhodné a nespravedlivé," uvedla.

Na stranu Shamsieové se nyní přidala řada jejích kolegů. Desítky jich podepsaly otevřený dopis na její podporu, který v pondělí otisklo periodikum London Review of Books. Mezi signatáři jsou například Sally Rooneyová, John M. Coetzee, Arundhati Royová, Jeanette Wintersonová nebo Yann Martel. Podle nich pořadatelé "autorku trestají za její obhajobu lidských práv".

Cena Nelly Sachsové je pojmenovaná podle básnířky židovského původu a nositelky Nobelovy ceny za literaturu a je spojena s finanční odměnou 15.000 eur. V minulosti ji získali například Margaret Atwoodová, Michael Ondaatje nebo Milan Kundera. Letos cena udělena nebude.

Kamila Shamsie (spisovatelka) Velká Británie hnutí BDS (bojkot Izraele) Izrael Německo Literatura Antisemitismus

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy