Doplatila na kritiku Izraele. Britská spisovatelka Shamsieová přišla o prestižní cenu

Přes 250 spisovatelů podepsalo prohlášení, v němž odsoudili rozhodnutí poroty německé literární Ceny Nelly Sachsové o odebrání ocenění britské autorce Kamile Shamsieové. Porotci začátkem září Shamsieovou ocenili za to, že svým dílem "staví most mezi kulturami", o dva týdny později ale své rozhodnutí vzali zpět. Svůj krok zdůvodnili tím, že Shamsieová podporuje bojkot Izraele, což je údajně v rozporu s duchem ocenění.

Ilustrační foto

Oceňovaná prozaička pákistánského původu je zastánkyní bojkotu Izraele a hnutí BDS, jehož stoupenci kritizují židovský stát kvůli jeho údajně nespravedlivé a rasistické politice a okupaci palestinských území. Porota Ceny Nelly Sachsové, již každé dva roky uděluje město Dortmund, o těchto jejích aktivitách prý neměla tušení. Jakmile se však o názorech laureátky dozvěděla, rozhodnutí o udělení ceny vzala zpět. Německý spolkový sněm hnutí BDS letos označil za antisemitské.

Shamsieová ve své reakci pořadatelům napsala, že ji zarmoutilo, že se porota podvolila tlaku a odebrala jí cenu kvůli tomu, že "uplatňovala svobodu svědomí a vyjadřování". "Je pro mě silně pobuřující, že hnutí BDS, které vystupuje proti izraelské vládě kvůli jejím brutálním činům vůči Palestincům, je považováno za zavrženíhodné a nespravedlivé," uvedla.

Na stranu Shamsieové se nyní přidala řada jejích kolegů. Desítky jich podepsaly otevřený dopis na její podporu, který v pondělí otisklo periodikum London Review of Books. Mezi signatáři jsou například Sally Rooneyová, John M. Coetzee, Arundhati Royová, Jeanette Wintersonová nebo Yann Martel. Podle nich pořadatelé "autorku trestají za její obhajobu lidských práv".

Cena Nelly Sachsové je pojmenovaná podle básnířky židovského původu a nositelky Nobelovy ceny za literaturu a je spojena s finanční odměnou 15.000 eur. V minulosti ji získali například Margaret Atwoodová, Michael Ondaatje nebo Milan Kundera. Letos cena udělena nebude.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Brabec vidí posun v debatě o Turówu, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:21 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

Velké obchody zůstanou v úterý na státní svátek zavřené

24.09.2021 12:57 Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

Související:

Právě se děje

reklama