Recenze: Megahit Netflixu, který uchvátil svět. Wednesday je krásně natočený seriál pro široké publikum

Reimaginace klasického hororového komiksu Addamsova rodina, která se zaměřuje na dceru Wednesday. Od starších verzí se současný seriál značně liší, protože do světa podivné rodinky ještě přidává magické schopnosti a tajemnou školu pro „nepřizpůsobivé“ děti; rozuměj magicky nadané.

Wednesday je puberťačka, která nezapadá do žádného kolektivu a ve škole má jen samé nepřátele. Pravidelně se vypořádává se spolužáky, kteří šikanují jejího mladšího bratra, avšak její odvetné akce nezřídka přesahují lidsky snesitelné hranice. Proto je celá rodina nucena se pravidelně stěhovat, protože nezvladatelná Wednesday za každou cenu chrání svého bratra a nebere si servítky.

Nakonec se její matka rozhodne, že ji pošlou na akademii Nevermore, kde kdysi studovala. Po příjezdu na tajemnou školu se však brzy ukáže, že škola pro „problémové“ děti má svá tajemství. Děti totiž nejsou problémové ani tak svým chováním, ale především tím, že mají magické schopnosti, které ne vždy umí náležitě ovládat. Setkáme se tak s vlkodlaky, upíry či sirénami, ale objeví se i jiná monstra.

Hlavní dějová linie je poměrně přímá a okolo ní je omotáno několik vedlejších linek, které nemají příliš velký vliv na postup děje samotného. Autorům se sice povedlo do scénáře vtěsnat několik neočekávaných zvratů, ale všechny předem signalizovali, snad proto, aby se divák cítil potěšen tím, že to odhalil dříve, než k tomu skutečně došlo.

Většinu seriálu táhne dopředu vyšetřování podivných násilných úmrtí, kterého se zhostí Wednesday. Vývoj její postavy je dobře zpracovaný, ale má určité mezery, které lze odpustit. Příkladná je pak dynamika s její spolubydlící, jejichž vztah se od původního chladného odstupu Wednesday přerodí v přátelství.

Herecké výkony odpovídají kvalitní seriálové produkci, leč bohužel, některé postavy jsou napsané takovým stylem, že se divák nevyhne zakroucení hlavou, nad některými činy. Jenže se zdá, že to je moderní trend, který se objevuje ve velkém množství nových seriálů. Otázkou je, zda tvůrci neumí napsat postavu, s níž by diváci sympatizovali, nebo je to zkrátka jejich vůle, nabídnout divákům postavy, které je často problém na obrazovce vystát.

Se vznikem tohoto seriálu je hodně skloňováno jméno Tima Burtona, jehož rukopis je hodně patrný ve vizuálním stylu, který je velkou předností seriálu. Každá scéna je pečlivě nasvícena a celkové vyznění je často velmi hezky zdůrazněno kompozicí. Z hlediska vizuální kvality je seriál silně nadprůměrný, a jedinou vadou na kráse jsou monstra, jejichž grafika působí zastarale.

Wednesday je krásně nasnímaný seriály, který si hodně zakládá na výrazném vizuálním stylu. Scénář je slušně napsaný a po herecké stránce seriálu také není moc co vytknout. Problémem však je cílová skupina, protože seriál míří na co možná nejširší masu lidí. To se mu daří, protože se jedná o druhý nejsledovanější pořad na Netflixu a je možné, že překoná i Hru na oliheň. Ale toto široké zacílení značně obrušuje hrany, jejichž naznačení je v seriálu bezpočet, ovšem žádná z nich není dost ostrá na to, aby dokázala s člověkem opravdu pohnout. Ve výsledku tak jde o slušné rozběhnutí seriálu, který se inspiruje v moderním trendu magických škol a rozhodně neuděláte chybu, když se na něj podíváte. Nic převratného však nehledejte.

Celkové hodnocení: 70 %

Wednesday (1. sezóna 2022)

Hrají: Jenna Ortega, Catherine Zeta-Jones, Luis Guzmán, Isaac Ordonez, Fred Armisen, Gwendoline Christie, Christina Ricci, Tommie Earl Jenkins a další.

Tvůrci: Alfred Gough, Miles Millar

Režie: Tim Burton, Gandja Monteiro, James Marshall

Scénář: Alfred Gough, Miles Millar, Kayla Alpert, April Blair

Kamera: David Lanzenberg, Stephan Pehrsson

Hudba: Danny Elfman, Chris Bacon

USA, 2022, 6 h 32 min (46–57 min) komedie, mysteriózní, horor

seriál Wednesday seriály recenze

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 35 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy