Čím přispěli Ukrajinci vědě? Slavní ukrajinští odborníci napříč obory i historií

Medicína, technika, chemie, matematika nebo třeba archeologie. To všechno jsou vědní obory, ve kterých vynikaly osobnosti ukrajinské národnosti. Někteří z těchto odborníků také působili u nás, v Praze.

Již v období středověku se formovala skupina ukrajinských učenců. Z nich vynikal v 15. století například Jurij Drohobyč, který se do dějin zapsal i pod italským jménem Giorgio da Leopoli. Jeho odborný zájem byl široký jako u renesančních polyhistorů. Vystudoval filozofii, medicínu a astronomii. Tu posléze přednášel na univerzitě v Bologni, zde jeden rok působil jako rektor školy, právě pod zmíněným italským jménem. Vyučoval rovněž na Jagellonské univerzitě v Krakově, kde roku 1494 zemřel. Do historie vědy vstoupil především jako autor nejstarší dochované tištěné odborné knihy psané osobou ukrajinské národnosti. V tomto díle Drohobyč zaznamenal své poznatky z oborů geografie, filozofie nebo meteorologie. Dále je významný tím, že učil další slavnou generaci oboru astronomie, třeba Mikuláše Koperníka, objevitele heliocentrismu. 

Z moderních astrofyziků lze zmínit například rodáka z ukrajinské Oděsy jménem Georgij Antonovič Gamov. Ten (jako celá řada ukrajinských odborníků) působil v Americe, kde se stal jedním z nejvýznamnějších kosmologů 20. století. Věnoval se kvantové mechanice, atomové i jaderné fyzice a astrofyzice. Již na konci 40. let minulého století naznačil teorii vzniku vesmíru, kterou jeho vědecký sok Fred Hoyle ironicky nazval jako „velký třesk“. V 60. letech se však Gamovův názor ukázal jako pravdivý. 

V oboru biologie, konkrétně v evoluční biologii, se proslavil především Theodosius Dobzhansky. Již v dětství prý věděl, že jednou bude biologem. V roce 1921 skutečně úspěšně zakončil studium tohoto oboru na Kyjevské univerzitě. Po studiích krátce pracoval na univerzitě v Petrohradu, kde se zabýval pokusy s octomilkami. Brzy však emigroval do Ameriky, tam se stal odborníkem na Kolumbijské univerzitě a definoval nové metody v oblasti genetiky, čímž spolu s dalšími kolegy vytvořil moderní evoluční syntézu. Svým nadčasovým myšlením odmítal rasovou teorii.

Za jednu z nejvýznamnějších osobností svých dějin zvolili Ukrajinci lékaře a vynálezce Mykolu Amosova. Ten se specializoval zejména na obor chirurgie, stál u zrodu plicní a srdeční chirurgie. Za svou výbornou práci obdržel několik vyznamenání. K oblasti zdravotnictví „přičuchl“ již jako dítě, jeho matka byla porodní asistentka. První odborné zkušenosti získal během druhé světové války v polní nemocnici. Poté působil jako primář chirurgie nemocnice v Brjansku, později vedl kliniku hrudní chirurgie v Kyjevě, kde realizoval mnoho náročných operací srdce a plic. Navrhl některé inovativní chirurgické zákroky a byl vůbec prvním sovětským lékařem, který pacientovi úspěšně vyměnil srdeční chlopeň. Během svého profesního působení vykonal stovky operací srdce, na operačním sále pracoval ještě ve svých 79 letech! Projevil se rovněž jako vynálezce v medicínském odvětví, navrhl přístroj umělého krevního oběhu. 

Ukrajinský vědec Ivan Pavlovič Puluj nějaký čas pracoval v Praze. Prosadil se jako fyzik, elektrotechnik, vynálezce nebo překladatel. Vystudoval teologii, matematiku a fyziku na univerzitě ve Vídni, tam po studiích i profesně působil. Od roku 1884 byl vedoucím katedry fyziky na německé Vysoké škole technické v Praze, přední instituci svého druhu na území tehdejší Evropy. Zde se Puluj stal i rektorem a založil tu katedru elektrotechniky. V Praze zůstal a pracoval až do své smrti v roce 1918, je zde i pohřben.

V Praze zakotvil také archeolog ukrajinského původu Ivan Borkovský (Borkovskyj) a zasadil se o rozvoj archeologie středověku u nás. Do Prahy emigroval v roce 1918, archeologii zde vystudoval na univerzitě. Zprvu se zabýval obdobím pravěku, od 1925 se však podílel na výzkumu v areálu Pražského hradu a našel zalíbení v archeologii středověku. Na Pražském hradě nakonec prováděl výzkumy až do roku 1974, v roce 1952 zde nalezl pozůstatky kostela Panny Marie. 

Obor ukrajinské archeologie se naopak formoval za českého přispění. Za jeho zakladatele je uváděn Čeněk Chvojka, rodák z východočeského Semína. Po ukončení střední školy odešel se svou přítelkyní, ruskou šlechtičnou, za její rodinou. Jeho láska však náhle zemřela a Chvojka se v roce 1876 přesunul do Kyjeva, kde vyučoval. Někdy v 90. letech 19. století začal naplno rozvíjet svůj velký zájem, archeologii. V roce 1898 již vystoupil na odborné konferenci s příspěvkem o neolitické tripolské kultuře, která existovala v období mladší doby kamenné na území Ukrajiny. Později o této kultuře napsal knihu, a tak se zapsal do dějin archeologie jako její objevitel. Rozpoznal také další ukrajinské pravěké kultury, své poznatky konzultoval s předními českými kolegy zabývajícími se rovněž slovanskou archeologií. Roku 1899 založil Kyjevské muzeum, dnešní ukrajinské Národní muzeum. V Kyjevě archeolog v roce 1914 zemřel a zdejší hřbitov je místem jeho posledního odpočinku. Na význam Čeňka Chvojky se nezapomnělo ani po jeho smrti. V Kyjevě nese jeho jméno ulice, na domě, který obýval, se nachází pamětní deska. V roce 2000, kdy uplynulo 150 let od jeho narození, nechala ukrajinská Národní banka vydat pamětní minci.

Související

Očkování, ilustrační fotografie.

Vědci slibují univerzální vakcínu proti chřipce v dohledné době

Univerzální vakcína proti chřipce, která chrání proti všem kmenům viru, by mohla být k dispozici během příštích dvou let. Stanici BBC to řekl virolog John Oxford z londýnské univerzity Queen Mary. Očkovací látka proti všem kmenům viru je považována za významný krok v ochraně před potenciálně ničivou pandemií chřipky.
Lidé během pandemie covid-19 nasadili roušky či respirátory. Rozhovor

20 let od příchodu SARS. Není otázkou zda, ale kdy nastane epidemie koronaviru SARS-CoV-3, říká virolog Černý

Před dvaceti lety, 16. listopadu 2002, byl v čínské provincii Kuang-tung poprvé ohlášen výskyt syndromu akutního respiračního selhání, neboli SARS. Koronavirem vyvolané onemocnění v následujících měsících postihlo více než osm tisíc osob a rozšířilo se do více než tří desítek zemí celého světa. Dle oficiálních údajů mu podlehlo 774 pacientů. Odborná komunita se sice vypuknutí podobné pandemie obávala mnoho desetiletí, spíše však očekávala, že ji vyvolá virus chřipky, nikoliv koronavirus, vysvětluje Jiří Černý v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. 

Více souvisejících

věda historie Ukrajina

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Aktualizováno před 30 minutami

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Zelenskyj chce, aby se Musk na Ukrajině podíval na škody způsobené Ruskem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes pozval amerického podnikatele a nového majitele Twitteru Elona Muska na Ukrajinu, aby viděl škody způsobené ruskými invazními vojsky, informuje americký list The New York Times (NYT). Podle Zelenského by návštěva Ukrajiny Muskovi mohla pomoci porozumět situaci na místě, když se k ní vyjadřuje. Ukrajinský prezident také uvedl, že si nemyslí, že se ruský prezident Vladimir Putin chystá použít jaderné zbraně.

Aktualizováno před 1 hodinou

Islámský stát (ISIS), ilustrační fotografie

Mimořádná zpráva Vůdce Islámského státu (IS) abú Hasan Hášimí Kurajší byl zabit

Vůdce teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Hasan Hášimí Kurajší byl zabit. Oznámil to mluvčí islamistů v audionahrávce na telegramu. Kurajší, který stál v čele skupiny teprve od března, podle něj zahynul "v boji proti nepřátelům". Jeho nástupcem se stal abú Husajn Husajní Kurajší, citovala mluvčího agentura Reuters. Podle USA stojí za jeho smrtí povstalecká Svobodná syrská armáda (FSA), která působí v Sýrii.

před 1 hodinou

Cyril Ramaphosa

Prezident JAR Ramaphosa je podezřelý z porušení ústavy

Skupina tří expertů, kterou jmenoval parlament, dnes vyzvala k prošetření, zda jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa neporušil přísahu a ústavu země. Podezření ohledně nekalého chování Ramaphosy zesílila poté, co vyšlo najevo, že na svém statku měl několik milionů dolarů v hotovosti, napsala agentura AFP. Samotný prezident odmítá, že by porušil ústavu. Parlament by mohl hlavu státu odvolat, což je ale málo pravděpodobné.

před 1 hodinou

Rusko, ilustrační fotografie.

Překvapivý průzkum. Více Rusů je pro vyjednávání než pro válčení

Pro vyjednávání s Ukrajinou je 55 procent Rusů, pro pokračování války jen 25 procent, napsal dnes zpravodajský server Meduza o výsledcích neveřejného průzkumu veřejného mínění, provedeného za zakázku Kremlu. Současně portál připustil, že Kreml, který není ochoten k ústupkům a nehodlá se vzdát zabraného území Ukrajiny, se sotva bude ohlížet na názor účastníků průzkumu. Větší vliv spíše bude mít další průběh války.

před 1 hodinou

Cristiano Ronaldo

Rozhodl se už Cristiano Ronaldo? Jeho kroky mají po šampionátu zamířit do Saúdské Arábie

Před mistrovstvím světa v Kataru bylo jasné, že hvězdný portugalský reprezentant Cristiano Ronaldo bude v dějišti tohoto sportovního svátku řešit i svou budoucnost poté, co skončil v Manchesteru United. Nyní se začínají v médiích objevovat spekulace, že by měl už mít jasno v tom, kam ho jeho kroky zavedou. Mluví se totiž o exkluzivní smlouvě se saúdskoarabským klubem an-Nasr, díky které by mohlo přistát Ronaldovi na účet za každou sezónu 200 milionů eur (v přepočtu 4,9 miliardy korun). Podle zákulisních informací už se pouze dolaďují detaily a mělo by být vše jen krok od podpisu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Policie zasahuje na ambasádě Ukrajiny v Madridu

Na ambasádě Ukrajiny v Madridu vybuchla obálka s bombou

Na ukrajinskou ambasádu v Madridu dorazila obálka s bombou, která dnes krátce po poledni lehce zranila jednoho zaměstnance. Kyjev v reakci na incident oznámil, že posiluje bezpečnost všech svých velvyslanectví. Madridský soud Audiencia Nacional, který se zbývá závažnými trestnými činy, uvedl, že výbuch na velvyslanectví bude předběžně vyšetřovat jako terorismus, uvedla agentura AFP.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

EU varovala Muska před možným zákazem pro Twitter, informuje deník

Evropský komisař pro vnitřní trh Thierry Breton při videohovoru s miliardářem Elonem Muskem varoval, že EU zakáže twitter, pokud nebude dodržovat přísná pravidla o moderování obsahu. Uvedl to list Financial Times s odvoláním na zdroje obeznámené s rozhovorem. V EU se tak podle agentur zřejmě schyluje k regulační bitvě o budoucnost této sociální sítě.

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

V Rusku údajně soud poprvé vyhověl žalobě mobilizovaného občana

Ruský soud poprvé vyhověl žalobě mobilizovaného občana a uznal jeho povolání do armády za nezákonné, oznámil dnes právník a ochránce lidských práv Pavel Čikov, od něhož tuto zprávu převzala média, včetně ruské redakce BBC. Průlomový verdikt vynesl soud v Gatčině, asi 50 kilometrů od Petrohradu na severozápadě Ruska.

Aktualizováno před 3 hodinami

Hasiči zasahovali u požáru roubeného domu v Novém Boru. (30.11.2022)

Tragédie při zásahu u požáru domu v Novém Boru. Zemřel dobrovolný hasič

Při likvidaci požáru roubeného domu v Novém Boru na Českolipsku zemřel dnes ráno 39letý dobrovolný hasič. Zřítil se na něj strop, svým zraněním přes veškerou snahu zdravotníků podlehl, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Ivana Baláková. Požár domu v části Arnultovice sice hasiči uhasili, zásah ale neskončil a možná potrvá celou noc. Policie pohřešuje 73letého spolumajitele, který v domě bydlel. Není vyloučeno, že byl v době požáru doma a zemřel.

Aktualizováno před 3 hodinami

Olaf Scholz

NATO by mělo chránit podmořskou infrastrukturu, chtějí to Německo a Norsko

Německo a Norsko chtějí, aby v rámci Severoatlantické aliance vzniklo koordinační centrum, které bude monitorovat a chránit podmořskou infrastrukturu, jako jsou plynovody a telekomunikační kabely. Na tiskové konferenci v Berlíně to dnes po společném jednání řekli německý kancléř Olaf Scholz a norský premiér Jonas Gahr Störe. 

před 3 hodinami

Olaf Scholz

Západ se nezalekne jaderných hrozeb, vzkázal Scholz Rusku

Západní země se nezaleknou ruských jaderných výhrůžek. Dnes to na Berlínské bezpečnostní konferenci prohlásil německý kancléř Olaf Scholz, který označil Severoatlantickou alianci za garanta bezpečnosti. Dodal, že dokud budou jaderné arzenály států jako Rusko hrozbou, musí si NATO udržet potenciál vojenského odstrašení. Přispět k tomu podle kancléře hodlá i Německo.

Aktualizováno před 4 hodinami

Denisa Rohanová

Volby prezidenta 2023: Hrozí zrušení registrace Denisy Rohanové. Soud dostal 13 podnětů

Nejvyšší správní soud (NSS) obdržel v souvislosti s registračním procesem pro volbu prezidenta 13 podnětů. Na soud se obrátilo pět kandidátů, které ministerstvo vnitra do voleb nepustilo, jde o podnikatele Karla Diviše a Karla Janečka, dále o Romana Hladíka, Pavla Zítka a Libora Hrančíka. Dále soud obdržel návrh na zrušení registrace Denisy Rohanové. Podala jej skupina senátorů, kteří pro prezidentskou volbu podpořili Marka Hilšera. 

Aktualizováno před 5 hodinami

Jaderná elektrárna Dukovany

ČEZ obdržel tři nabídky na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech

Energetická společnost ČEZ obdržela tři nabídky na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Zájem mají podle očekávání francouzská společnost EDF, jihokorejská firma KHNP a severoamerický Westinghouse. ČEZ nyní nabídky zanalyzuje a bude o nich s uchazeči dál jednat. Finální nabídky by zájemci měli podat do konce září příštího roku. Dnes o tom informovala společnost ČEZ, která má tendr na starosti. Konkrétní podmínky nabídek firma neuvedla. Nový blok by měl být dokončen do roku 2036.

Aktualizováno před 5 hodinami

Ukrajinská armáda

Ukrajinské ozbrojené síly odrazily za uplynulý den útoky ruské invazní armády u šesti obcí

Ukrajinské ozbrojené síly odrazily za uplynulý den útoky ruské invazní armády u šesti obcí na východě země, informuje ve své pravidelné ranní svodce o vývoji bojů ukrajinský generální štáb. Moskva hlásí dobytí osady poblíž Bachmutu. V Chersonu při dnešním ruském ostřelování zahynula sedmdesátiletá žena, informoval dnes šéf chersonské oblasti Jaroslav Januševyč. 

Aktualizováno před 5 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslanci schválili státní rozpočet na rok 2023

Sněmovna dnes hlasy poslanců vládní koalice schválila státní rozpočet na příští rok. Jeho schodek má klesnout na 295 miliard korun proti letošnímu schválenému schodku 375 miliard korun. Poslanci při hlasování o pozměňovacích návrzích schválili pouze koaliční návrhy na přesun peněz v celkovém objemu zhruba dvou miliard korun. 

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Sergej Šojgu (ruský ministr obrany)

Šojgu hovořil o rozvoji ruských jaderných sil, testování prý probíhá na Ukrajině

Ruská armáda testuje na Ukrajině nové způsoby využití raketových a dělostřeleckých vojsk, řekl dnes ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Rusko se kromě toho chystá zdokonalit infrastrukturu pro své jaderné síly, takzvaná raketová vojska strategického určení (RVSN), která chce vybavit novými raketovými komplexy, prohlásil na schůzi vedení ministerstva obrany Šojgu. Ministr ohlásil zvýšení obranných zakázek v příštím roce o 50 procent.

před 5 hodinami

ERÚ stanovil časová pásma s nejvyšší spotřebou elektřiny v Česku

Energetický regulační úřad (ERÚ) stanovil časová pásma s nejvyšší spotřebou elektřiny v Česku. Tři hodinové úseky jsou v rámci pracovních dnů, jeden pak v nepracovních dnech. Na dotaz ČTK to dnes řekl mluvčí ERÚ Michal Kebort. Stát v těchto časových pásmech musí podle nařízení EU zajistit alespoň pětiprocentní úspory ve spotřebě.

Zdroj: ČTK

Další zprávy