Po slavnostní premiéře na letošním Festivalu francouzského filmu česká kina hrají životopis šansoniéra Charlese Aznavoura, který byl jedním z největších hitmakerů minulého století. Spíš než o klasický pomníček jde o cílevědomé rozkreslení workoholismu bolavé ceny za slávu.
Aznavour sedí v nuzném hotelovém pokoji. Zasmušile a zády ke kameře volá sestře, takřka jedinému člověku, kterého kvůli kariéře nevyškrtl ze svého života, že má pochyby o tom, zda někdy dokáže v hudebním průmyslu jako sólový zpěvák naplno prorazit. S arménským původem, pro hvězdy atypickou fyziognomií a chraplavým hlasem nemá pro místo na hvězdných plakátech francouzské populární hudby žádné předpoklady. Začátek filmu zachycuje zpěváka na samotném dně. Je to těsně před tím, než se z něj stane národní a posléze i globální superstar.
Vyprávění se posléze retrospektivě obrací k jeho kořenům a v přímočaře pojmenovaných kapitolách chronologicky zaznamenává jeho životní cestu na vrchol. Od hudebně radostných a dobově smutných začátků na pozadí války přes toxickou spolupráci s Edith Piaf a textařský úspěch po takřka sebedestruktivní oddanost stát se nejlepším. Velmi lehce se mohlo jednat o klasicky strukturovaný a nekonfliktní životopisný pomník. Režiséři a scenáristé Mehdi Idir a Grand Corps Malade však nerozkreslují oslavný portrét a Aznavourovu cestu rámcují univerzálními motivy o lidském nutkání tvořit, zaslepeném workoholismu a nezastavitelném životním tempu.
Právě se přehrává: Aznavour - trailer
Aznavour - trailer Video: YouTube
Nezastavující kariérní motor se propisuje i do struktury vyprávění. Většinu stopáže tvoří vkusné montáže, jež fluidně zachycují rychlost a nezachytitelnost plynutí času, přičemž je doprovází melancholická a dodnes strhující Aznavourova hudba. Protagonista obětoval pro kariéru vše. Soustředěný na jeden cíl však zapomněl vnímat svět kolem sebe. Možná ho ani vnímat nechtěl. Strach ze zpomalení a neschopnost vyjádřit niterné emoce jinak, než skrze hudbu, jej zcela pohltily.
Film před touto bezohledností nezavírá oči a nejedná se tak o ekvivalent tezovitých motivačních frází, kdy máme veškerý čas podmínit práci, bez ohledu na naše blízké a jejich city. Hrdinovi blízcí trpí. Aznavour sobecky opustil ženu s dítětem, ačkoli ona pro něj obětovala svou kariéru, svému nemanželskému synovi se nevěnoval, což vyústilo v tragickou sebevraždu. Trpké skutečnosti vyzdvihují ústřední motiv ceny za slávu. Postupně stále melancholičtější a teskná tonalita se explicitně ptá, zda potlačení sebe sama za místo na piedestalu skutečně stálo.
Tempo vyprávění úměrně zrychluje vůči drajvu protagonisty. Dříve blízké postavy se z filmu vytrácí, stejně jako křehké a intimní momenty. Na nic není čas. Poslední segmenty filmu už tak tvoří montáže hromadící luxus, hvězdný statut umělce a mistrovské písně. V drobných interakcích však stále vysvitává na povrch Aznavourův aktivismus či podpora menšin. Vykreslení autora je tak silně plastické, ambivalentní, houževnaté, pořád ale bolestivě uvěřitelné a ztotožnitelné, jakkoli nám je čas trávený v jeho přítomnosti postupně méně sympatický a příjemný.
Proměny doby a hudebního průmyslu film naznačuje pouze na příkladu několika situací. Ať už jde o Aznavourovu adaptaci na vyvíjející se trendy či různorodost marketingových nároků. Otevření se více obzorům a perspektivám by snímku prospělo, stejně jako mohl být kladen větší důraz na politickou osobnost portrétovaného. I tak zůstává velmi cílevědomě zaostřenou biografií, jež dokáže i přes respekt k ikonickému pěvci podnětně vrstvit univerzální motivy.
Umně konstruuje souboj mezi potleskem a surovou bolestí člověka, který není zákařeným a chladnokrevným prodejcem špičkových performancí, ale v jádru odhodlaným člověkem s těmi nejvyššími ambicemi, přes které není schopen vnímat nic kromě sebe. Životopis s pochmurným nádechem nikdy nepřekoná hranice svého žánru a určitou formální rutinu. Stále jde ale o jeden z nejlepších příkladů, jak lze natočit vybalancovaný portrét do kulturní paměti nesmrtelně zarytých umělců.
Hodnocení: 70 %
Režie: Mehdi Idir, Grand Corps Malade
Scénář: Mehdi Idir, Grand Corps Malade
Hrají: Tahar Rahim, Victor Meutelet, Marie-Julie Baup, Soufiane Guerrab, Rupert Wynne-James, Bastien Bouillon, Petra Silander, Sharon Mann, Jérémie Petrus
Česká premiéra: 12. prosinec 2024
Distributor: CinemArt
Související

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem
recenze , Aznavour (film) , Charles Aznavour , filmy , Hudba
Aktuálně se děje
před 16 minutami

Trump vyráží na první zahraniční cestu, míří do tří nejbohatších zemí světa. Co od něj chtějí?
před 51 minutami

Kanaďané jako první inkasovali, nakonec ale Lotyše deklasovali. Němce vlastní gól nesrazil
před 1 hodinou

Mimořádná zpráva Zelenskyj poletí za Putinem. Chce s ním jednat o míru osobně
před 1 hodinou

Chcete jednat? Prvně mír, za 30 dní uvidíme, vzkázal Západ Putinovi
před 2 hodinami

Mírové rozhovory bez míru. Putinova odpověď na ultimátum Západu může rozdělit Evropu
před 3 hodinami

Nováčci světového šampionátu polední zápasy prohráli. Slovinci se oproti Maďarům zmohli na gól
před 4 hodinami

Je konflikt zažehnán? Naopak, pokud příměří mezi Indií a Pákistánem vydrží, čeká svět nový boj
před 5 hodinami

Na stole jsou nové podmínky: Putinův návrh jednat přijmeme, ale pod jednou podmínkou, vzkázal Zelenskyj
před 6 hodinami

Obchodní válka zažehnána. Trump oznámil "úplný reset"
před 7 hodinami

Babišovo ANO oslabuje. Spolu by volila pětina voličů, ukazuje průzkum
před 7 hodinami

Švýcaři si spravili chuť na domácích Dánech, Lotyši rozhodli o výhře nad Francouzi ve třetí třetině
před 8 hodinami

Nečas v sobotu poprvé trénoval a obnoví se útočná formace z „dvacítek“. Nastoupí i Lauko
před 8 hodinami

Očkování proti mrtvici? Ve skutečnosti už existuje, jen o něm vědci dodnes nevěděli
před 8 hodinami

Zelenskyj návrh Putina na přímá jednání uvítal, Evropa je opatrná a varuje
před 10 hodinami

Reakce na návrh Kremlu? Evropa Putina nechápe, Trump hovoří o skvělém dni pro Rusko
před 11 hodinami

Papež Leo XIV. varuje před umělou inteligenci: Zásadní výzva pro důstojnost člověka
před 12 hodinami

Putin odmítl evropské ultimátum na příměří, přišel s vlastním návrhem
před 13 hodinami

Počasí příští týden: Z mrazů teploty vyskočí až na 20 stupňů
včera

OBRAZEM: V Česku vznikají pietní místa k uctění památky Jiřího Bartošky
včera
Experti: Výzva k příměří je brilantní tah Evropy. Trumpovi konečně ukáže, co je Putin zač
Výzva k bezpodmínečnému třicetidennímu příměří na Ukrajině, s níž přišli evropští lídři v Kyjevě, není jen diplomatickou snahou zastavit krveprolití. Je to podle CNN také promyšlený pokus přinutit Vladimira Putina, aby se jasně vyjádřil – buď k míru, nebo k pokračující válce. A především ho tím konfrontovat přímo před očima prezidenta Donalda Trumpa, jehož postoj k válce zůstává proměnlivý a často protichůdný.
Zdroj: Libor Novák