RECENZE: Životopisný Aznavour v rytmu šansonu zachycuje prchavost života

Po slavnostní premiéře na letošním Festivalu francouzského filmu česká kina hrají životopis šansoniéra Charlese Aznavoura, který byl jedním z největších hitmakerů minulého století. Spíš než o klasický pomníček jde o cílevědomé rozkreslení workoholismu bolavé ceny za slávu.

Aznavour sedí v nuzném hotelovém pokoji. Zasmušile a zády ke kameře volá sestře, takřka jedinému člověku, kterého kvůli kariéře nevyškrtl ze svého života, že má pochyby o tom, zda někdy dokáže v hudebním průmyslu jako sólový zpěvák naplno prorazit. S arménským původem, pro hvězdy atypickou fyziognomií a chraplavým hlasem nemá pro místo na hvězdných plakátech francouzské populární hudby žádné předpoklady. Začátek filmu zachycuje zpěváka na samotném dně. Je to těsně před tím, než se z něj stane národní a posléze i globální superstar.

Vyprávění se posléze retrospektivě obrací k jeho kořenům a v přímočaře pojmenovaných kapitolách chronologicky zaznamenává jeho životní cestu na vrchol. Od hudebně radostných a dobově smutných začátků na pozadí války přes toxickou spolupráci s Edith Piaf a textařský úspěch po takřka sebedestruktivní oddanost stát se nejlepším. Velmi lehce se mohlo jednat o klasicky strukturovaný a nekonfliktní životopisný pomník. Režiséři a scenáristé Mehdi Idir a Grand Corps Malade však nerozkreslují oslavný portrét a Aznavourovu cestu rámcují univerzálními motivy o lidském nutkání tvořit, zaslepeném workoholismu a nezastavitelném životním tempu.

Právě se přehrává: Aznavour - trailer

Aznavour - trailer Video: YouTube

Nezastavující kariérní motor se propisuje i do struktury vyprávění. Většinu stopáže tvoří vkusné montáže, jež fluidně zachycují rychlost a nezachytitelnost plynutí času, přičemž je doprovází melancholická a dodnes strhující Aznavourova hudba. Protagonista obětoval pro kariéru vše. Soustředěný na jeden cíl však zapomněl vnímat svět kolem sebe. Možná ho ani vnímat nechtěl. Strach ze zpomalení a neschopnost vyjádřit niterné emoce jinak, než skrze hudbu, jej zcela pohltily.

Film před touto bezohledností nezavírá oči a nejedná se tak o ekvivalent tezovitých motivačních frází, kdy máme veškerý čas podmínit práci, bez ohledu na naše blízké a jejich city. Hrdinovi blízcí trpí. Aznavour sobecky opustil ženu s dítětem, ačkoli ona pro něj obětovala svou kariéru, svému nemanželskému synovi se nevěnoval, což vyústilo v tragickou sebevraždu. Trpké skutečnosti vyzdvihují ústřední motiv ceny za slávu. Postupně stále melancholičtější a teskná tonalita se explicitně ptá, zda potlačení sebe sama za místo na piedestalu skutečně stálo.

Tempo vyprávění úměrně zrychluje vůči drajvu protagonisty. Dříve blízké postavy se z filmu vytrácí, stejně jako křehké a intimní momenty. Na nic není čas. Poslední segmenty filmu už tak tvoří montáže hromadící luxus, hvězdný statut umělce a mistrovské písně. V drobných interakcích však stále vysvitává na povrch Aznavourův aktivismus či podpora menšin. Vykreslení autora je tak silně plastické, ambivalentní, houževnaté, pořád ale bolestivě uvěřitelné a ztotožnitelné, jakkoli nám je čas trávený v jeho přítomnosti postupně méně sympatický a příjemný.

Proměny doby a hudebního průmyslu film naznačuje pouze na příkladu několika situací. Ať už jde o Aznavourovu adaptaci na vyvíjející se trendy či různorodost marketingových nároků. Otevření se více obzorům a perspektivám by snímku prospělo, stejně jako mohl být kladen větší důraz na politickou osobnost portrétovaného. I tak zůstává velmi cílevědomě zaostřenou biografií, jež dokáže i přes respekt k ikonickému pěvci podnětně vrstvit univerzální motivy.

Umně konstruuje souboj mezi potleskem a surovou bolestí člověka, který není zákařeným a chladnokrevným prodejcem špičkových performancí, ale v jádru odhodlaným člověkem s těmi nejvyššími ambicemi, přes které není schopen vnímat nic kromě sebe. Životopis s pochmurným nádechem nikdy nepřekoná hranice svého žánru a určitou formální rutinu. Stále jde ale o jeden z nejlepších příkladů, jak lze natočit vybalancovaný portrét do kulturní paměti nesmrtelně zarytých umělců.

Hodnocení: 70 %

Režie: Mehdi Idir, Grand Corps Malade

Scénář: Mehdi Idir, Grand Corps Malade

Hrají: Tahar Rahim, Victor Meutelet, Marie-Julie Baup, Soufiane Guerrab, Rupert Wynne-James, Bastien Bouillon, Petra Silander, Sharon Mann, Jérémie Petrus

Česká premiéra: 12. prosinec 2024

Distributor: CinemArt

Související

Tomáš Töpfer v televizním filmu Kotrmelce pana herce.

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce

Česká televize se po zvýšení koncesionářských poplatků vrací s cyklem, jehož znaky jsou banální rýmovačky v názvech titulů a snaha o humor pramenící ze zdánlivě trpkých a nezáviděníhodných situací. Po čtveřici televizních filmů z roku 2022 teď vysílá další trojici. Opět jde o nijaký a zpátečnický zážitek.
film Hříšníci

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem

Přes dominantní postavení snímků Minecraft film a Vyšehrad Dvje, jež dominují návštěvnosti a takřka boří kina, by se v současné nabídce nemělo zapomenout na pozoruhodný a vrstevnatými možnostmi interpretace disponující film Hříšníci. Systematicky vystavěný tok obrazů ztělesňuje důvod, proč má audiovize stále nejsilnější zásah v bouřícím kinosále. Dokonale propojuje multižánrový zážitek s reflexí společenské problematiky a kulturní historie.

Více souvisejících

recenze Aznavour (film) Charles Aznavour filmy Hudba

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 51 minutami

MS v hokeji

Kanaďané jako první inkasovali, nakonec ale Lotyše deklasovali. Němce vlastní gól nesrazil

Nedělní program hokejového světového šampionátu pokračoval dvěma odpoledními zápasy. Ve Stockholmu se podruhé představili jedni z největších favoritů turnaje Kanaďané a podruhé svého soupeře deklasovali. Zatímco v sobotu to schytalo Slovinsko, tentokrát poznali sílu javorových listů Lotyši. Ti se sice ze začátku snažili o překvapení, když jako první skórovali, pak už ale vládla pouze Kanada, která nakonec dokráčela k výhře 7:1. K výhře 4:1 pak ve skupině A dokráčeli Němci, přestože i oni v duelu s Kazachstánem nejprve prohrávali, když gólový účet zápasu otevřel vlastním gólem německý kapitán Seider.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Chcete jednat? Prvně mír, za 30 dní uvidíme, vzkázal Západ Putinovi

Nabídku ruského prezidenta Vladimira Putina na přímá mírová jednání s Ukrajinou západní spojenci Kyjeva jednoznačně odmítli. Trvají na tom, že Moskva musí nejprve souhlasit s navrženým bezpodmínečným příměřím, které podporují Spojené státy. Čas má do pondělí, v opačném případě EU i USA zavedou „tvrdé a cílené sankce“.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

MS v hokeji

Nováčci světového šampionátu polední zápasy prohráli. Slovinci se oproti Maďarům zmohli na gól

Polední menu nedělního programu hokejového světového šampionátu nabídlo duely, ve kterém se objevili nováčci letošního turnaje. Zatímco v rámci skupiny A se představili Slovinci, jejichž druhým soupeřem byli Slováci, ve skupině B se zase ukázali Maďaři, kteří měli nejtěžšího soupeře ze skupiny, tedy Američany. V obou případech tito outsideři své role potvrdili. Slovinci však oproti Maďarům, kteří s ne zrovna na sto procent hrajícími Američany prohráli 0:6, dokázali ve druhé polovině zápasu se Slováky duel alespoň trochu zdramatizovat, když Drozg snížil na 1:3. Tímto výsledkem ale nakonec zápas skončil a Slováci se tak dočkali první výhry na turnaji.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Volodymyr Zelenskyj s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou

Na stole jsou nové podmínky: Putinův návrh jednat přijmeme, ale pod jednou podmínkou, vzkázal Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli označil nabídku ruského prezidenta Vladimira Putina na přímé mírové rozhovory za „pozitivní signál“, avšak zdůraznil, že jednání budou možná pouze v případě, že Rusko nejprve přijme 30denní příměří. Jde o první případ od začátku invaze v únoru 2022, kdy Moskva veřejně naznačila ochotu jednat bez podmínek.

před 6 hodinami

Donald Trump

Obchodní válka zažehnána. Trump oznámil "úplný reset"

Americký prezident Donald Trump v sobotu oznámil „velký pokrok“ v obchodních jednáních mezi Spojenými státy a Čínou, která se konají ve švýcarské Ženevě. Podle jeho slov obě největší světové ekonomiky dosáhly „úplného resetu“ po týdnech narůstajícího napětí a vzájemného zvyšování cel.

před 7 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO oslabuje. Spolu by volila pětina voličů, ukazuje průzkum

Podpora opozičního hnutí ANO Andreje Babiše dál oslabuje. V aktuálním květnovém volebním modelu agentury STEM pro CNN Prima NEWS získalo 30,7 procenta, což znamená další pokles – tentokrát o 0,8 procentního bodu oproti předchozímu průzkumu. Hnutí by podle přepočtu obsadilo ve Sněmovně 76 křesel.

před 7 hodinami

Brankář dánského celku

Švýcaři si spravili chuť na domácích Dánech, Lotyši rozhodli o výhře nad Francouzi ve třetí třetině

Poté, co Švýcaři v úvodním zápase s Českem po divokém průběhu nakonec prohráli až v prodloužení 4:5, dostali hned druhý den na to možnost reparátu a to proti domácím Dánům. Ovšem ani proti nim to neměli reprezentanti země helvetského kříže zpočátku jednoduché. Stejně jako v pátek, tak i tentokrát otevřeli skóre zápasu, Dánům se ale ve druhé třetině povedlo stav otočit, avšak ještě ve stejné části hry ho zase ve svůj prospěch otočili Švýcaři. Nakonec si vedení pohlídali a ještě ho navýšili na konečných 5:2. Francouzům v zápase skupiny A se dařilo hrát s Lotyši vyrovnaný souboj první dvě třetiny, až v té třetí pobaltský tým vše nasměroval k vítězství 4:1.

před 8 hodinami

Češi v úvodním utkání nakonec porazily Švýcary 5:4

Nečas v sobotu poprvé trénoval a obnoví se útočná formace z „dvacítek“. Nastoupí i Lauko

Už v pátek večer dorazila do dějiště hokejového světového šampionátu přicestovala i výstroj reprezentačního útočníka Martina Nečase, bez které tak nemohl nastoupit už v pátek proti Švýcarsku. Nyní to vypadá, že v neděli večer by už ale mohl být spatřen na ledě v zápase proti Norsku (v neděli ve 20:20 středoevropského času). S největší pravděpodobností v něm nastoupí v útočné formaci po boku Michaela Špačka a Filipa Zadiny, přičemž by tak šlo pro Martina Nečase o jistou reminiscenci na jeho působení v juniorech. V kategorii hráčů do 20 let totiž právě se Špačkem a Zadinou taktéž nastupoval. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

Donald Trump

Reakce na návrh Kremlu? Evropa Putina nechápe, Trump hovoří o skvělém dni pro Rusko

Prezident Donald Trump v sobotu oznámil, že Spojené státy budou nadále spolupracovat „s oběma stranami“ ve snaze ukončit ruskou válku proti Ukrajině. Prohlášení zveřejnil na své sociální síti Truth Social krátce poté, co Kyjev společně s evropskými partnery navrhl 30denní bezpodmínečné příměří, které by mělo začít 12. května.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Pietní místa k uctění památky Jiřího Bartošky Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: V Česku vznikají pietní místa k uctění památky Jiřího Bartošky

Česká republika se loučí s jedním ze svých nejvýraznějších hereckých velikánů. Jiří Bartoška, oblíbený herec a dlouholetý prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, zemřel 8. května ve věku 78 let. Vlna emocí a vzpomínek na tohoto charismatického muže se okamžitě promítla do řady pietních míst po celé republice.

včera

Experti: Výzva k příměří je brilantní tah Evropy. Trumpovi konečně ukáže, co je Putin zač

Výzva k bezpodmínečnému třicetidennímu příměří na Ukrajině, s níž přišli evropští lídři v Kyjevě, není jen diplomatickou snahou zastavit krveprolití. Je to podle CNN také promyšlený pokus přinutit Vladimira Putina, aby se jasně vyjádřil – buď k míru, nebo k pokračující válce. A především ho tím konfrontovat přímo před očima prezidenta Donalda Trumpa, jehož postoj k válce zůstává proměnlivý a často protichůdný.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy