Kim poslal do Ruska to nejlepší, co má k dispozici. Proti Ukrajincům stojí elitní jednotky Storm Corps

Daleko od svých domovů v jedné z nejuzavřenějších a nejvíce izolovaných zemí světa, se zhruba 11 000 severokorejských vojáků ocitá přímo uprostřed největšího evropského konfliktu od konce druhé světové války. Tyto jednotky, vyslané do Ruska, hrají roli v probíhajících bojích na Ukrajině, které již přinesly obrovské lidské i materiální ztráty na obou stranách.

Přítomnost severokorejských vojáků na ruském území nebyla oficiálně potvrzena ani ze strany Moskvy, ani Pchjongjangu, avšak zpravodajské služby Spojených států, Ukrajiny a Jižní Koreje tvrdí, že se již zapojili do přímých bojových operací. Tyto jednotky údajně spolupracují s ruskými silami při útocích na ukrajinské pozice v západoruské Kurské oblasti, uvedl server CNN.

Podle amerického představitele severokorejské jednotky utrpěly od svého nasazení v říjnu několik set ztrát, zahrnujících mrtvé i zraněné. Ukrajinské zdroje dále tvrdí, že během jednoho víkendu zahynulo nebo bylo zraněno nejméně 30 severokorejských vojáků při střetech u vesnic poblíž ukrajinské hranice. Ukrajinské jednotky navíc hlásí, že severokorejští vojáci používají pěchotní taktiky, které připomínají metody nasazované během korejské války před více než sedmdesáti lety.

Na rozdíl od ruských nebo ukrajinských vojáků severokorejské jednotky postrádají reálné bojové zkušenosti. Pro mnoho z nich jde o vůbec první nasazení v zahraničí a navíc ve válce, která je technologicky vyspělá, brutální a chaotická. Dronová válka, která v ukrajinském konfliktu hraje zásadní roli, přináší nové dimenze ničení jak vojenských, tak civilních cílů, což může být pro nepřipravené jednotky ničivé.

Navzdory jejich nedostatku bojových zkušeností varují někteří odborníci před podceňováním těchto severokorejských jednotek. Podle jihokorejského generála ve výslužbě Čchun In-buma vysílá Kim Čong-un „to nejlepší“, co má k dispozici – elitní jednotky známé jako Storm Corps, což je 11. armádní sbor severokorejské armády. Tyto jednotky jsou považovány za špičku severokorejských ozbrojených sil a zahrnují jak speciální síly, tak lehkou pěchotu a ostřelovače.

Storm Corps mají pověst vysoce trénovaných a motivovaných vojáků, kteří jsou fyzicky i mentálně lépe připraveni než běžní severokorejští vojáci. Propagandistické materiály severokorejských státních médií často ukazují výcvik těchto jednotek, který zahrnuje extrémní zkoušky fyzické i psychické odolnosti. Jedním z příkladů je rozbíjení betonových bloků na odhalených tělech vojáků, což má demonstrovat jejich sílu a odhodlání.

Podle Michaela Maddena, odborníka na severokorejskou armádu z amerického Stimsonova centra, je toto nasazení největším rozmístěním severokorejských vojáků v zahraničí od války ve Vietnamu. Madden zdůrazňuje, že tito vojáci jsou nejen fyzicky, ale i psychologicky připravováni na boj. Jsou podrobováni silné indoktrinaci a „programování“, což má zajistit jejich absolutní loajalitu a odolnost vůči stresu z boje.

Nicméně ani mentální příprava a indoktrinace nemusí být dostatečné k překonání výzev, kterým budou čelit v moderním válčišti. Ukrajinská válka je charakteristická dronovou technologií a vysokou mírou sledování, což dramaticky zvyšuje nebezpečí pro všechny zúčastněné. Kromě toho ruské jednotky často čelí brutálním taktikám známým jako „masomlýnek“, kdy jsou vojáci nasazováni do boje v obrovských počtech s minimální šancí na přežití.

Zatím není jasné, jak přesně jsou severokorejské jednotky integrovány do ruské armády. Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že úspěch těchto jednotek bude záviset na schopnosti Ruska je efektivně začlenit do svých struktur a operací. Podle dostupných informací se severokorejští vojáci v Rusku školí v základních vojenských dovednostech, jako je manipulace s dělostřelectvem, používání bezpilotních letounů a taktiky pro odstraňování nepřátelských zákopů.

Severokorejská armáda je známá svou disciplínou, avšak mnoho vojáků trpí špatnou výživou a nedostatkem lékařské péče. Bývalí severokorejští vojáci, kteří uprchli do Jižní Koreje, popisují své zkušenosti jako mimořádně tvrdé. Jeden z nich vzpomíná na období hladomoru v 90. letech, kdy se příděly jídla pro vojáky drasticky snížily a často museli přežívat na kukuřičné mouce místo rýže.

Navzdory těmto obtížím jsou jednotky Storm Corps považovány za privilegované. Tito vojáci mají lepší přístup k jídlu, oděvům a zásobám než běžní obyvatelé Severní Koreje. Jsou pečlivě vybíráni na základě fyzické zdatnosti a absolutní loajality vůči režimu.

Ekonomická motivace může být dalším faktorem, který přitahuje severokorejské vojáky do Ruska. Podle některých zpráv mohou severokorejští vojáci v Rusku dostávat plat až 2 000 dolarů měsíčně, což je astronomická částka ve srovnání s běžným platem v Severní Koreji. I když většinu těchto peněz pravděpodobně zabaví režim, pro vojáky a jejich rodiny představuje i zlomek této částky významné zlepšení životní situace.

Dezerce severokorejských vojáků se však zdají být nepravděpodobné. Tito vojáci jsou nasazováni ve dvojicích, což snižuje pravděpodobnost pokusu o útěk. Madden upozorňuje, že pokud by se jeden z vojáků pokusil uprchnout, jeho druh by měl za úkol jej zastavit, a to i za cenu jeho života.

Podle generála Čchun In-buma by případný neúspěch severokorejských jednotek mohl mít vážné důsledky pro bezpečnost Korejského poloostrova i celého světa. Pokud by však tito vojáci uspěli nebo se během konfliktu výrazně zlepšili, mohlo by to znamenat posílení severokorejské armády do budoucna. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Severní Korea (KLDR)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Severní Korea

Kim poslal do Ruska to nejlepší, co má k dispozici. Proti Ukrajincům stojí elitní jednotky Storm Corps

Daleko od svých domovů v jedné z nejuzavřenějších a nejvíce izolovaných zemí světa, se zhruba 11 000 severokorejských vojáků ocitá přímo uprostřed největšího evropského konfliktu od konce druhé světové války. Tyto jednotky, vyslané do Ruska, hrají roli v probíhajících bojích na Ukrajině, které již přinesly obrovské lidské i materiální ztráty na obou stranách.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

V Praze proběhla tisková konference s českým astronautem Alešem Svobodou. (18.12.2024) Prohlédněte si galerii

Český astronaut Aleš Svoboda má za sebou první fázi výcviku

Český astronaut Aleš Svoboda se ve středu na tiskové konferenci v Praze podělil o zážitky z první fáze výcviku. Svoboda je prvním Čechem, který se tohoto výcviku účastní. Před dvěma lety si armádního pilota vybrala Evropská kosmická agentura (ESA). 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

FSB (ruská kontrarozvědka)

Rusové zadrželi podezřelého z útoku na generála Kirillova. Terorismus, tvrdí Moskva

Rusko pokročilo s vyšetřováním bombového útoku na generála Igora Kirillova a jeho asistenta v Moskvě. Tajné služby oznámily, že v souvislosti s případem zadržely devětadvacetiletého Uzbeka. Rusové tvrdí, že podezřelého ke splnění úkolu najaly ukrajinské tajné služby, napsala BBC s odvoláním na ruské státní zpravodajské agentury. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

Martin Hofmann ve filmu Vlny.

Vlny Jiřího Mádla jsou v užším výběru na prestižního Oscara

Česká kinematografie má po letech zase svého zástupce v užším výběru 15 kandidátů na Oscara za nejlepší zahraniční film. Vyplývá to z tiskové zprávy americké Akademie filmového umění a věd. Česko nominovalo do boje o nejvěhlasnější filmovou cenu snímek Vlny režiséra Jiřího Mádla. 

včera

Mekka, Saúdská Arábie

FIFA rozhodla o dalších pořadatelích MS. Po šesti zemích má následovat Saúdská Arábie

Jeden z největších sportovních svátků, tedy fotbalové mistrovství světa, se v příštích letech rozprostře do šesti zemí a taktéž zase zavítá do Arábie. On-line kongres Mezinárodní fotbalové federace FIFA během minulého týdne rozhodl, že světový šampionát v roce 2030 se nebude konat jen ve Španělsku, Portugalsku a Maroku, ale vzhledem ke stoletému výročí fotbalového MS i v Uruguayi, Argentině a Paraguayi. O čtyři roky později se pak šampionát představí opět v Arábii. Poté, co se předloni konal v Kataru, se v roce 2034 bude konat v Saúdské Arábii.

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Francie, anebo Chorvatsko, ale i Faerské ostrovy a Gibraltar. To jsou čeští soupeři v boji o MS

Nejen čeští fotbalisté se v pátek dozvěděli své soupeře pro nadcházející kvalifikaci na mistrovství světa, které se v roce 2026 bude konat ve Spojených státech, v Kanadě a Mexiku a kterého se nově zúčastní až 48 týmů. Páteční los ve švýcarském Curychu určil, že se český tým v kvalifikační skupině L utká s poraženým z duelu mezi Francií a Chorvatskem (podle toho jak dopadne jejich vzájemný duel ve vyřazovací části Ligy národů), Černou Horou, Faerskými ostrovy a Gibraltarem. Nový kvalifikační cyklus pro svěřence kouče Ivana Haška odstartuje 22. března.

včera

Aktualizováno včera

Pavel zavrhl veto. Vládou navržený rozpočet nakonec podepíše

Prezident Petr Pavel oznámil, že podepíše státní rozpočet na příští rok, jak ho sestavila vláda Petra Fialy (ODS). Podle Pavla bylo důležité upozornit na jeho nedostatky. Prezident si však uvědomuje, že případné veto by poslanci jednoduše přehlasovali. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy