Kim poslal do Ruska to nejlepší, co má k dispozici. Proti Ukrajincům stojí elitní jednotky Storm Corps

Daleko od svých domovů v jedné z nejuzavřenějších a nejvíce izolovaných zemí světa, se zhruba 11 000 severokorejských vojáků ocitá přímo uprostřed největšího evropského konfliktu od konce druhé světové války. Tyto jednotky, vyslané do Ruska, hrají roli v probíhajících bojích na Ukrajině, které již přinesly obrovské lidské i materiální ztráty na obou stranách.

Přítomnost severokorejských vojáků na ruském území nebyla oficiálně potvrzena ani ze strany Moskvy, ani Pchjongjangu, avšak zpravodajské služby Spojených států, Ukrajiny a Jižní Koreje tvrdí, že se již zapojili do přímých bojových operací. Tyto jednotky údajně spolupracují s ruskými silami při útocích na ukrajinské pozice v západoruské Kurské oblasti, uvedl server CNN.

Podle amerického představitele severokorejské jednotky utrpěly od svého nasazení v říjnu několik set ztrát, zahrnujících mrtvé i zraněné. Ukrajinské zdroje dále tvrdí, že během jednoho víkendu zahynulo nebo bylo zraněno nejméně 30 severokorejských vojáků při střetech u vesnic poblíž ukrajinské hranice. Ukrajinské jednotky navíc hlásí, že severokorejští vojáci používají pěchotní taktiky, které připomínají metody nasazované během korejské války před více než sedmdesáti lety.

Na rozdíl od ruských nebo ukrajinských vojáků severokorejské jednotky postrádají reálné bojové zkušenosti. Pro mnoho z nich jde o vůbec první nasazení v zahraničí a navíc ve válce, která je technologicky vyspělá, brutální a chaotická. Dronová válka, která v ukrajinském konfliktu hraje zásadní roli, přináší nové dimenze ničení jak vojenských, tak civilních cílů, což může být pro nepřipravené jednotky ničivé.

Navzdory jejich nedostatku bojových zkušeností varují někteří odborníci před podceňováním těchto severokorejských jednotek. Podle jihokorejského generála ve výslužbě Čchun In-buma vysílá Kim Čong-un „to nejlepší“, co má k dispozici – elitní jednotky známé jako Storm Corps, což je 11. armádní sbor severokorejské armády. Tyto jednotky jsou považovány za špičku severokorejských ozbrojených sil a zahrnují jak speciální síly, tak lehkou pěchotu a ostřelovače.

Storm Corps mají pověst vysoce trénovaných a motivovaných vojáků, kteří jsou fyzicky i mentálně lépe připraveni než běžní severokorejští vojáci. Propagandistické materiály severokorejských státních médií často ukazují výcvik těchto jednotek, který zahrnuje extrémní zkoušky fyzické i psychické odolnosti. Jedním z příkladů je rozbíjení betonových bloků na odhalených tělech vojáků, což má demonstrovat jejich sílu a odhodlání.

Podle Michaela Maddena, odborníka na severokorejskou armádu z amerického Stimsonova centra, je toto nasazení největším rozmístěním severokorejských vojáků v zahraničí od války ve Vietnamu. Madden zdůrazňuje, že tito vojáci jsou nejen fyzicky, ale i psychologicky připravováni na boj. Jsou podrobováni silné indoktrinaci a „programování“, což má zajistit jejich absolutní loajalitu a odolnost vůči stresu z boje.

Nicméně ani mentální příprava a indoktrinace nemusí být dostatečné k překonání výzev, kterým budou čelit v moderním válčišti. Ukrajinská válka je charakteristická dronovou technologií a vysokou mírou sledování, což dramaticky zvyšuje nebezpečí pro všechny zúčastněné. Kromě toho ruské jednotky často čelí brutálním taktikám známým jako „masomlýnek“, kdy jsou vojáci nasazováni do boje v obrovských počtech s minimální šancí na přežití.

Zatím není jasné, jak přesně jsou severokorejské jednotky integrovány do ruské armády. Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že úspěch těchto jednotek bude záviset na schopnosti Ruska je efektivně začlenit do svých struktur a operací. Podle dostupných informací se severokorejští vojáci v Rusku školí v základních vojenských dovednostech, jako je manipulace s dělostřelectvem, používání bezpilotních letounů a taktiky pro odstraňování nepřátelských zákopů.

Severokorejská armáda je známá svou disciplínou, avšak mnoho vojáků trpí špatnou výživou a nedostatkem lékařské péče. Bývalí severokorejští vojáci, kteří uprchli do Jižní Koreje, popisují své zkušenosti jako mimořádně tvrdé. Jeden z nich vzpomíná na období hladomoru v 90. letech, kdy se příděly jídla pro vojáky drasticky snížily a často museli přežívat na kukuřičné mouce místo rýže.

Navzdory těmto obtížím jsou jednotky Storm Corps považovány za privilegované. Tito vojáci mají lepší přístup k jídlu, oděvům a zásobám než běžní obyvatelé Severní Koreje. Jsou pečlivě vybíráni na základě fyzické zdatnosti a absolutní loajality vůči režimu.

Ekonomická motivace může být dalším faktorem, který přitahuje severokorejské vojáky do Ruska. Podle některých zpráv mohou severokorejští vojáci v Rusku dostávat plat až 2 000 dolarů měsíčně, což je astronomická částka ve srovnání s běžným platem v Severní Koreji. I když většinu těchto peněz pravděpodobně zabaví režim, pro vojáky a jejich rodiny představuje i zlomek této částky významné zlepšení životní situace.

Dezerce severokorejských vojáků se však zdají být nepravděpodobné. Tito vojáci jsou nasazováni ve dvojicích, což snižuje pravděpodobnost pokusu o útěk. Madden upozorňuje, že pokud by se jeden z vojáků pokusil uprchnout, jeho druh by měl za úkol jej zastavit, a to i za cenu jeho života.

Podle generála Čchun In-buma by případný neúspěch severokorejských jednotek mohl mít vážné důsledky pro bezpečnost Korejského poloostrova i celého světa. Pokud by však tito vojáci uspěli nebo se během konfliktu výrazně zlepšili, mohlo by to znamenat posílení severokorejské armády do budoucna. 

Související

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Tohle nikdy nebylo a nebude Rusko: Ukrajinci žijící pod okupací se děsí Trumpových mírových plánů

Z okupovaného jihovýchodu Ukrajiny se ozývají hlasy zoufalství, odvahy i naděje. Členka ženské odbojové skupiny Zla Mavka, která působí v jednom z měst pod ruskou kontrolou, popsala život pod okupací jako neustálý strach a napětí. Přesto se nevzdává. „Lidé tu zůstávají, protože nevěří, že zlo může vyhrát. Pořád doufají, že okupace skončí,“ vysvětlila pro CNN.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Severní Korea (KLDR)

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 54 minutami

Donald Trump

Lékařská zpráva zveřejněna. Jaký je zdravotní stav Donalda Trumpa?

Bílý dům zveřejnil výsledky každoroční lékařské prohlídky amerického prezidenta Donalda Trumpa a podle závěrů lékařského týmu je jeho zdravotní stav vynikající. Jde o první komplexní vyšetření od Trumpova návratu do prezidentského úřadu a jeho lékaři konstatovali, že prezident je plně způsobilý nadále vykonávat všechny ústavní povinnosti.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Trump

Čína poprvé oficiálně vyzvala Trumpa, aby zrušil cla

Napětí mezi Spojenými státy a Čínou se znovu prohloubilo poté, co čínské ministerstvo obchodu oficiálně vyzvalo prezidenta Donalda Trumpa, aby „zcela zrušil“ tzv. odvetná cla. Peking reaguje na nedávné zvýšení amerických cel na čínské zboží, které nyní dosahují až 145 %, což je dosud nejvyšší úroveň v probíhající obchodní válce.

před 3 hodinami

Mše za Annu Slováčkovou v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Anna Slováčková (†29): Veřejnost se dnes rozloučila se slavnou umělkyní

V neděli se v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru konaly mše, které se proměnily v důstojnou vzpomínku na zesnulou zpěvačku Annu Julii Slováčkovou. Nešlo sice o oficiální zádušní mši, její jméno ale zaznělo z úst kněze během přímluv a prostor před oltářem zaplnily růže, svíčky a lidé, kteří zavzpomínali na mladou umělkyni. 

před 4 hodinami

Donald Trump

Trumpův paradox: Celoživotní odpůrce jaderných zbraní může rozpoutat nejrychlejší nukleární zbrojení od studené války

Donald Trump od osmdesátých let tvrdí, že se snaží zabránit jaderné apokalypse. Už jako mladý podnikatel údajně navrhl, že pokud by ho prezident Ronald Reagan jmenoval „plnomocným velvyslancem“, ukončil by studenou válku „během jedné hodiny“. Téma jaderných zbraní neopustil ani později – v roce 2018, před summitem s Vladimirem Putinem v Helsinkách, označil jaderné zbraně za „největší problém světa“ a prohlásil: „Žádné jaderné zbraně nikde na světě.“ 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Svět za Trumpa platí obrovskou cenu: Sleduje jeho kroky, zatímco ignoruje jiné krize

Současný americký prezident Donald Trump se podle mnohých vyžívá ve své pozici globálního hybatele. Vytváří neustálé napětí na světových trzích, manipuluje s tarify jako s televizní show a drží mezinárodní obchod jako rukojmí. Jak ale upozorňuje britský publicista Jonathan Freedland, skutečná cena Trumpova působení nespočívá jen v miliardách dolarů ztracených na burzách. Jde o tzv. náklady příležitosti – tedy vše, co by svět mohl dělat, kdyby nebyl paralyzován a vyčerpán snahou reagovat na rozmary jediného muže.

před 8 hodinami

před 10 hodinami

Ilustrační fotografie

Trumpa se bojí Temu i Shein. Svět levného oblečení dostává kvůli Trumpovi na frak

Americký prezident Donald Trump po týdnu chaotických změn v celní politice oznámil konec tzv. „de-minimis“ pravidla pro dovoz levného zboží z Číny a Hongkongu. Pravidlo dosud umožňovalo zasílání balíčků do hodnoty 800 dolarů bez cla a minimální kontrolou, což masivně využívaly zejména módní e-shopy jako Shein a Temu. Opatření, které má vstoupit v platnost 2. května, zásadně mění pravidla hry pro fast fashion průmysl.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Tohle nikdy nebylo a nebude Rusko: Ukrajinci žijící pod okupací se děsí Trumpových mírových plánů

Z okupovaného jihovýchodu Ukrajiny se ozývají hlasy zoufalství, odvahy i naděje. Členka ženské odbojové skupiny Zla Mavka, která působí v jednom z měst pod ruskou kontrolou, popsala život pod okupací jako neustálý strach a napětí. Přesto se nevzdává. „Lidé tu zůstávají, protože nevěří, že zlo může vyhrát. Pořád doufají, že okupace skončí,“ vysvětlila pro CNN.

před 14 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Neviditelná, ale o to zákeřnější. Evropa čelí novému druhu války s Ruskem

Napětí mezi Ruskem a Evropou se přelévá i pod hladinu moře. Nejde o oficiální válku, ale série podezřelých incidentů naznačuje, že podmořská infrastruktura — především internetové a elektrické kabely — se stává novou frontou konfliktu. Evropské státy čelí rostoucím obavám z ruských sabotáží, které sice zatím nezpůsobily masové výpadky, ale poukazují na zranitelnost kritické infrastruktury. 

před 15 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Kladno, ilustrační fotografie.

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně

Hokejisty Litvínova bude od nové sezóny 2025/26 trénovat sparťanská legenda Michal Broš, jemuž budou nejbližšími pomocníky další sparťanská ikona František Ptáček a Jakub Petr. Jediným, kdo zůstává na své pozici, je trenér brankářů Zdeněk Orct. Novinky hlásí i realizační tým na Kladně, kde sice v roli hlavního kouče nadále zůstává David Čermák, ovšem nově mu budou pomáhat Ivan Majeský s Václavem Sýkorou.

včera

Trump udělil zásadní výjimku z cel. Pomohl tak technologickým gigantům

Chytrých telefonů či počítačů se nakonec nemají týkat reciproční cla, která na Čínu uvalil americký prezident Donald Trump. Informovala o tom stanice CNBC, která se odvolává na nové nařízení amerických úřadů. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy