Kim poslal do Ruska to nejlepší, co má k dispozici. Proti Ukrajincům stojí elitní jednotky Storm Corps

Daleko od svých domovů v jedné z nejuzavřenějších a nejvíce izolovaných zemí světa, se zhruba 11 000 severokorejských vojáků ocitá přímo uprostřed největšího evropského konfliktu od konce druhé světové války. Tyto jednotky, vyslané do Ruska, hrají roli v probíhajících bojích na Ukrajině, které již přinesly obrovské lidské i materiální ztráty na obou stranách.

Přítomnost severokorejských vojáků na ruském území nebyla oficiálně potvrzena ani ze strany Moskvy, ani Pchjongjangu, avšak zpravodajské služby Spojených států, Ukrajiny a Jižní Koreje tvrdí, že se již zapojili do přímých bojových operací. Tyto jednotky údajně spolupracují s ruskými silami při útocích na ukrajinské pozice v západoruské Kurské oblasti, uvedl server CNN.

Podle amerického představitele severokorejské jednotky utrpěly od svého nasazení v říjnu několik set ztrát, zahrnujících mrtvé i zraněné. Ukrajinské zdroje dále tvrdí, že během jednoho víkendu zahynulo nebo bylo zraněno nejméně 30 severokorejských vojáků při střetech u vesnic poblíž ukrajinské hranice. Ukrajinské jednotky navíc hlásí, že severokorejští vojáci používají pěchotní taktiky, které připomínají metody nasazované během korejské války před více než sedmdesáti lety.

Na rozdíl od ruských nebo ukrajinských vojáků severokorejské jednotky postrádají reálné bojové zkušenosti. Pro mnoho z nich jde o vůbec první nasazení v zahraničí a navíc ve válce, která je technologicky vyspělá, brutální a chaotická. Dronová válka, která v ukrajinském konfliktu hraje zásadní roli, přináší nové dimenze ničení jak vojenských, tak civilních cílů, což může být pro nepřipravené jednotky ničivé.

Navzdory jejich nedostatku bojových zkušeností varují někteří odborníci před podceňováním těchto severokorejských jednotek. Podle jihokorejského generála ve výslužbě Čchun In-buma vysílá Kim Čong-un „to nejlepší“, co má k dispozici – elitní jednotky známé jako Storm Corps, což je 11. armádní sbor severokorejské armády. Tyto jednotky jsou považovány za špičku severokorejských ozbrojených sil a zahrnují jak speciální síly, tak lehkou pěchotu a ostřelovače.

Storm Corps mají pověst vysoce trénovaných a motivovaných vojáků, kteří jsou fyzicky i mentálně lépe připraveni než běžní severokorejští vojáci. Propagandistické materiály severokorejských státních médií často ukazují výcvik těchto jednotek, který zahrnuje extrémní zkoušky fyzické i psychické odolnosti. Jedním z příkladů je rozbíjení betonových bloků na odhalených tělech vojáků, což má demonstrovat jejich sílu a odhodlání.

Podle Michaela Maddena, odborníka na severokorejskou armádu z amerického Stimsonova centra, je toto nasazení největším rozmístěním severokorejských vojáků v zahraničí od války ve Vietnamu. Madden zdůrazňuje, že tito vojáci jsou nejen fyzicky, ale i psychologicky připravováni na boj. Jsou podrobováni silné indoktrinaci a „programování“, což má zajistit jejich absolutní loajalitu a odolnost vůči stresu z boje.

Nicméně ani mentální příprava a indoktrinace nemusí být dostatečné k překonání výzev, kterým budou čelit v moderním válčišti. Ukrajinská válka je charakteristická dronovou technologií a vysokou mírou sledování, což dramaticky zvyšuje nebezpečí pro všechny zúčastněné. Kromě toho ruské jednotky často čelí brutálním taktikám známým jako „masomlýnek“, kdy jsou vojáci nasazováni do boje v obrovských počtech s minimální šancí na přežití.

Zatím není jasné, jak přesně jsou severokorejské jednotky integrovány do ruské armády. Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že úspěch těchto jednotek bude záviset na schopnosti Ruska je efektivně začlenit do svých struktur a operací. Podle dostupných informací se severokorejští vojáci v Rusku školí v základních vojenských dovednostech, jako je manipulace s dělostřelectvem, používání bezpilotních letounů a taktiky pro odstraňování nepřátelských zákopů.

Severokorejská armáda je známá svou disciplínou, avšak mnoho vojáků trpí špatnou výživou a nedostatkem lékařské péče. Bývalí severokorejští vojáci, kteří uprchli do Jižní Koreje, popisují své zkušenosti jako mimořádně tvrdé. Jeden z nich vzpomíná na období hladomoru v 90. letech, kdy se příděly jídla pro vojáky drasticky snížily a často museli přežívat na kukuřičné mouce místo rýže.

Navzdory těmto obtížím jsou jednotky Storm Corps považovány za privilegované. Tito vojáci mají lepší přístup k jídlu, oděvům a zásobám než běžní obyvatelé Severní Koreje. Jsou pečlivě vybíráni na základě fyzické zdatnosti a absolutní loajality vůči režimu.

Ekonomická motivace může být dalším faktorem, který přitahuje severokorejské vojáky do Ruska. Podle některých zpráv mohou severokorejští vojáci v Rusku dostávat plat až 2 000 dolarů měsíčně, což je astronomická částka ve srovnání s běžným platem v Severní Koreji. I když většinu těchto peněz pravděpodobně zabaví režim, pro vojáky a jejich rodiny představuje i zlomek této částky významné zlepšení životní situace.

Dezerce severokorejských vojáků se však zdají být nepravděpodobné. Tito vojáci jsou nasazováni ve dvojicích, což snižuje pravděpodobnost pokusu o útěk. Madden upozorňuje, že pokud by se jeden z vojáků pokusil uprchnout, jeho druh by měl za úkol jej zastavit, a to i za cenu jeho života.

Podle generála Čchun In-buma by případný neúspěch severokorejských jednotek mohl mít vážné důsledky pro bezpečnost Korejského poloostrova i celého světa. Pokud by však tito vojáci uspěli nebo se během konfliktu výrazně zlepšili, mohlo by to znamenat posílení severokorejské armády do budoucna. 

Související

Zadržený čínský občan Analýza

Číňané nejsou ten největší problém. Ten leží ve způsobu, jakým ruská armáda rekrutuje lidi

Ukrajinská armáda před několika dny oznámila, že zajala dva čínské občany bojující na straně ruské armády. Z války na Ukrajině se tak stále zřetelněji stává konflikt s globálním přesahem – a se stále větším počtem padlých, kteří nemají ani ruský, ani ukrajinský pas. Zatímco Rusko verbuje zahraniční bojovníky prostřednictvím slibů, klamání a někdy i donucení, Ukrajina sází na dobrovolnickou legii a transparentní výcvik. Motivace, status i rizika těchto zahraničních účastníků se ale zásadně liší.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Severní Korea (KLDR)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Dopravní nehoda na Pražském okruhu

Hromadná nehoda zablokovala Pražský okruh. Stojí i dálnice D1

Jedna osoba zemřela a další byla těžce zraněna při vážné dopravní nehodě, která se odehrála ve čtvrtek odpoledne na 77. kilometru dálnice D0 u Modletic na Pražském okruhu. Na místě se srazila dvě osobní a dvě nákladní vozidla. Provoz ve směru na D1 byl okamžitě zastaven, na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému včetně letecké záchranné služby.

včera

Česká televize, ilustrační foto

Češi si připlatí. Koncesionářské poplatky vzrostou ještě letos, schválil Senát

Senát Parlamentu České republiky schválil novelu zákona, která přináší zásadní změny v oblasti televizních a rozhlasových poplatků. Tyto poplatky se podle nových pravidel zvýší a rozšíří se i okruh občanů, kteří je budou muset platit. Novelu nyní dostane k podpisu prezident republiky a pokud ji podepíše, začnou změny platit už od května.

včera

včera

Vlastimil Válek

Černochové se vymstila její sóĺo akce. Pohádala se s Válkem

Nečekané ráno zažili členové vlády ve středu, kdy ministryně obrany Jana Černochová (ODS) na tiskové konferenci těsně před zasedáním kabinetu oznámila, že chce, aby vojáci dostali od léta přidáno nejméně 8300 korun měsíčně. Její krok zaskočil všechny kolegy a rozpoutal ostrou hádku na půdě vlády, která vyústila v odchod ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) z jednání.

včera

včera

Elon Musk

Muska trápí problém, kvůli kterému nemůže spát. Vyřešit se ho snaží s těmi nejnepravděpodobnějšími spojenci

U večeře, kde se podávají těstovinové saláty a děti pobíhají mezi stoly, se ozývá otázka: „Má tu někdo víc než sedm dětí?“ Většina konferencí by takovou poznámku považovala za nepatřičnou, ale na NatalConu, setkání příznivců pronatalismu, jde o klíčové téma – porodnost. A právě to je podle účastníků jeden z největších problémů současné civilizace.

včera

umělá inteligence (AI)

Umělá inteligence se stává vážným problémem pro celý svět. Jen jinak, než si lidé myslí

Když se hovoří o hrozbě v podobě umělé inteligence, většina lidí si pravděpodobně vybaví scény ze science fiction filmů, kde roboti ovládli svět. Globální rozmach technologií umělé inteligence ale skýtá i jiné nebezpečí, do konce dekády totiž povede k obrovskému nárůstu spotřeby energie, která se přiblíží úrovni současné spotřeby celého Japonska. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodní energetické agentury (IEA), podle níž bude jen zhruba polovina této energie pocházet z obnovitelných zdrojů.

včera

Evropská unie

EU pozastavuje odvetná cla vůči USA

Evropská unie oficiálně oznámila, že na 90 dní pozastavuje zavedení plánovaných odvetných cel vůči Spojeným státům, které měly reagovat na americká cla na dovoz oceli, hliníku a automobilů. Reaguje tím na včerejší překvapivé rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa odložit zavedení tzv. recipročních cel rovněž o 90 dní.

včera

Zadržený čínský občan

Číňané nejsou ten největší problém. Ten leží ve způsobu, jakým ruská armáda rekrutuje lidi

Ukrajinská armáda před několika dny oznámila, že zajala dva čínské občany bojující na straně ruské armády. Z války na Ukrajině se tak stále zřetelněji stává konflikt s globálním přesahem – a se stále větším počtem padlých, kteří nemají ani ruský, ani ukrajinský pas. Zatímco Rusko verbuje zahraniční bojovníky prostřednictvím slibů, klamání a někdy i donucení, Ukrajina sází na dobrovolnickou legii a transparentní výcvik. Motivace, status i rizika těchto zahraničních účastníků se ale zásadně liší.

včera

včera

Ilustrační foto

Trump tlačí svět na pokraj recese. Lze ji ještě odvrátit?

Světová ekonomika se ocitla v kritickém bodě. Jakmile Spojené státy pod vedením Donalda Trumpa zahájily novou vlnu obchodních válek, hrozí nejen propad mezinárodního obchodu, ale i zhroucení důvěry investorů a prudký pokles spotřebitelských výdajů.

včera

včera

Ilustrační foto

Čína schválila stavbu projektu, který nemá na světě obdoby. Největší elektrárna na Zemi zbytek Asie děsí

Čína nedávno schválila výstavbu největší vodní přehrady světa na řece Yarlung Tsangpo v Tibetu. Jakmile bude plně dokončena, stane se největší elektrárnou na planetě s obrovským náskokem před současnými rekordmany. Tento ambiciózní projekt však vyvolává značné obavy – nejen kvůli možnému vysídlení obyvatel a ekologickým důsledkům, ale zejména kvůli dopadům na země ležící níže po proudu, konkrétně Indii a Bangladéš, kde je řeka známá jako Brahmaputra.

včera

Paul Salem

Jednání USA a Íránu startují. USA a Izrael mohou odstartoval válku, varuje Salem

Americký prezident Donald Trump oznámil zahájení nového kola jednání mezi Spojenými státy a Íránem, které odstartuje v sobotu a bude se týkat citlivého tématu – íránského jaderného programu. Přestože jde o důležitý diplomatický krok, vyhlídky na skutečný průlom zůstávají podle odborníků mizivé. Paul Salem z Middle East Institute pro EuroZprávy.cz varoval, že pokud dialog selže, mohou Spojené státy společně s Izraelem dojít k závěru, že jedinou cestou, jak přimět Írán k návratu k jednání, je vojenský zásah.

včera

včera

Šanghaj

Proč Čína Trumpovi neustoupí? Nemá důvod, USA drží v kleštích

Obchodní konflikt mezi dvěma největšími ekonomikami světa, Spojenými státy americkými a Čínou, znovu nabírá na obrátkách. Prezident Donald Trump sice ve středu oznámil tříměsíční pauzu v zavádění nových cel na většinu zemí, ale s výjimkou Číny. Ta se ve čtvrtek odvetně rozhodla uvalit nové clo na všechny americké dovozy, čímž vzniká riziko dlouhodobého a hluboce narušujícího ekonomického střetu.

včera

Špatné zprávy o počasí před Velikonocemi. Z výhledu je zřejmé, co přijde

Předpověď na Velikonoce by chtělo mnoho lidí znát co nejdříve. Aktuální výhled z dílny Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) naznačuje, že před svátky dojde v Česku k ochlazení o několik stupňů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy