Forrest Gump, Indiana Jones nebo Mlčení jehňátek. Seznam nevhodných filmů bobtná

V Americe se seznam „problematických filmů“ stále rozšiřuje. Variety mezi ně nově zařadil i Forresta Gumpa, Indiana Jonese nebo Pravdivé lži.

Neohrožený archeolog Indiana Jones v podání Harrisona Forda
doporučujeme

Nejoblíbenější film na Česko-Slovenské filmové databázi zařadil server Variety mezi deset „problematických filmů“. Řeč je o Forrestu Gampovi. Variety píše, že je snímek blahosklonný k lidem s AIDS a vietnamským veteránům. Dále je prý nepřátelský k aktivistům, protestujícím a undegroundové kultuře. Navíc je milovaná hlavní postava, kterou ztvárnil Tom Hanks, pojmenovaná podle člena Ku Klux Klanu.

Ani jiní dva velikáni filmu se nevyhnuli zařazení do seznamu. Film Stevena Spielberga a Geroge Lucase, Indiana Jones a chrám zkázy, „zašel příliš daleko ve snaze replikovat náladu akčních seriálů třicátých let“. Variety to dává za vinu stereotypnímu zobrazovaní Indie a hinduistických zvyků a navíc jsou exotické záporné postavy zobrazovány jako primitivní a krvelačné.

Z nedávno natočených se do seznamu dostal film Tenkrát v Hollywoodu od Quentina Tarantina. Podle Variety může divák snadno přehlédnout, že je to o dvou bílých mužích ve středních letech, což film dělá zpátečnickým. Server upozorňuje, že se děj odehrává v roce 1969, kdy se někteří Američani cítili ohrožení menšinovými skupinami. Navíc to prý vypadá, že černošské obyvatelstvo vůbec neexistuje a Mexičané pracují pouze jako sluhové nebo servírky.

Mezi další „problematické filmy“ zařadil Variety i snímek s Arnoldem Schwarzeneggerem Pravdivé lži, kde jsou arabské postavy vyobrazeny jako fanatici a teroristi. V seznamu jsou potom i filmy Než jsem tě poznala, Mlčení jehňátek, Stopaři, West Side Story, Špinavý Harry a Holiday Inn.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na týden dopředu si dovolenou podle předpovědi počasí neplánujte, radí…

08.07.2020 22:06 Aktualizováno ROZHOVOR – Stoprocentní úspěšnost předpovědi počasí je utopie. Zatímco na druhý den dokážete počasí…

Skladatel Ennio Morricone (†91) byl pohřben v tichosti, jak si přál

08.07.2020 09:22 V tichosti a jen za přítomnosti rodiny byl v úterý na předměstí Říma pohřben italský hudební…

Lékaři ve Vatikánu rozdělili siamská dvojčata, byla srostlá lebkami

08.07.2020 08:42 Lékaři ve vatikánské dětské nemocnici Bambino Gesù úspěšně rozdělili dvouletá siamská dvojčata,…

Česko si dnes připomíná upálení Jana Husa

06.07.2020 16:17 Česká republika si dnes připomíná odkaz církevního reformátora Jana Husa, který byl pro své názory…

Související:

Právě se děje

Další zprávy