Kde hrozí jaderný konflikt s nedozírnými následky? Experti promluvili

Vědci z Coloradské univerzity v Boulderu a Rutgersovy univerzity popsali, že jaderný konflikt by během týdne připravil o život 125 milionů lidí. Byly by to větší ztráty, jako za celých šest let druhé světové války.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Jaderný výbuch
doporučujeme

Mezi Indií a Pákistánem panuje dlouhodobé napětí doprovázené menšími či většími konflikty. Mohlo by to vyústit ve velkou katastrofu. Oba státy mají dnes dohromady přibližně 300 jaderných hlavic, jejich počet by však měl vzrůst v roce 2025 na 400.

Pokud by došlo k válce a oba státy by sáhly po atomových zbraních, znamenalo by to dramatické následky pro celou planetu. „Indičtí představitelé tvrdí, že by jaderné zbraně nepoužili jako první, ale v reakci na útok jinými zbraněmi hromadného ničení. Pákistán připustil, že by k jaderným zbraním sáhl v případě, pokud by nedokázal odrazit vojenský útok konvenčními prostředky,“ napsal magazín Gnosis.

Američtí vědci pod vedením Owena B. Toona reagovali na neustále spory mezi Indii a Pákistánem tak, že vypracovali studii o tom, jaké následky by mohl mít případný jaderný konflikt. Studie byla zveřejněna v odborném časopise Science Advances.

Vědci pracovali na scénáři, že Pákistán použil jaderné zbraně jako první a nasadil 150 hlavic, na což Indie reagovala odpálením 100 hlavic. Vzájemné útoky se zaměřily pouze na velká města. Během prvního týdne by mohl být počet mrtvých 50 až 125 milionů. Mohlo by nastat i narušení klimatu, které by vedlo k dramatickému poklesu teplot po celé planetě

Simulace ukázala, že každý z výbuchů by připravil o život až 700 tisíc lidí. Větší ztráty by utrpěla Indie, protože ve scénáři útočil jako první Pákistán.

„Indicko-pákistánská válka by zdvojnásobila úmrtnost po celém světě. Byla by to válka, která nemá obdoby v celých dějinách lidského druhu. Doufejme, že se Pákistán a Indie z této studie poučí,“ řekl hlavní autor studie profesor Toon.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Těhotnou" ženu lékaři dostali do kolen. Nenosila v sobě dítě

18.02.2020 16:01 Lauren Knowlesová z australského Perthu se od lékařů dozvěděla, že je těhotná a čeká děťátko.…

Největší ohnisko koronaviru mimo Čínu: Na výletní lodi nakaženo už 542 lidí

18.02.2020 12:47 Japonské úřady dnes potvrdily nákazu novým typem koronaviru u dalších 88 lidí z výletní lodi…

Spálená Austrálie. Požáry zasáhly 18 milionů lidí, hněv se obrátil proti…

18.02.2020 11:17 Rozsáhlé požáry v Austrálii se přímo či nepřímo dotkly více než tří čtvrtin obyvatel země, tedy 18…

Covid-19 se přemění v pandemii světových rozměrů? Počet obětí stále roste

18.02.2020 10:28 Aktualizováno Nemoci způsobené novým typem koronaviru podlehlo v pevninské Číně již 1868 lidí a nakažených je 72…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama