Lidé si budou moci vyrobit ochrannou masku z dílny ČVUT

Výzkumníci z Fakulty elektrotechnické (FEL) ČVUT připravují návod na ochrannou masku pro zachycení koronaviru, kterou si lidé vyrobí na domácích 3D tiskárnách. ČVUT na úpravě masky spolupracuje s firmami Y Soft a Vytisknuto.com. Masky brzy poputují také ke zdravotníkům. Za ČVUT to v dnešní tiskové zprávě uvedla Andrea Vondráková.

Přidejte svůj názor

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

"V rámci projektu zkoumáme a testujeme možnosti tisku ochranných masek na domácích 3D tiskárnách, které jsou založené na technologii FFF, tedy tisku z roztaveného plastového vlákna," řekl vedoucí projektu Tomáš Tichý.

Podle ČVUT výzkumníci převzali volně dostupný model COVID-19 MASK z internetové databáze 3D modelů pro 3D tisk Thingiverse, původně vytvořený španělskou firmou La Factoría 3D. Na něm provedli test ohledně možností bezpečné dezinfekce.

"Povrch částí tištěných metodou FFF se vyznačuje členitostí a pórovitostí, která vzniká vrstvením materiálu. Na takovém povrchu je nebezpečí ulpívání infekčních částic, které by mohly ohrozit uživatele masky. Jak ale prokázaly testy, stačí vhodná kombinace materiálu, nastavení tiskárny, případně aplikace povrchové vrstvy, a lze masku účinně dezinfikovat běžnými prostředky," uvedla Libuše Petržílková z oddělení vnějších vztahů FEL.

Výzkumníci s firmou Y Soft také upravili masku tak, aby do ní bylo možné vložit jednorázový a levný filtr z nanovláken. "Textilie by měla být dostupná ve velkém množství. Výhodou tohoto filtru je zachycení virových částic současně při nádechu i výdechu, a tím pádem je bezpečný pro uživatele i jeho okolí. Aktuálně probíhá jednání o možnosti distribuce nanotextilie," doplnila Petržílková. Zapojené firmy plánují tisknout přes sto masek denně a zajistit, aby se dostaly ke zdravotníkům.

Petržílková uvedla, že ucelený návod k vytištění ochranné masky i informace, kde pořídit nanovlákenný filtr, budou brzy dostupné. Zájemci si zatím mohou vyrobit upravený digitální model a jako jednorázový filtr využít kus bavlněné látky či materiál z lékařské roušky.

Jde o další počin, kterým se ČVUT zapojila do pomoci v boji proti koronaviru. Pro zdravotníky už tamní výzkumníci vyvinuli respirátory FFP3 a podíleli se také na výrobě ochranných masek nejvyšší třídy. Od tohoto týdne v laboratořích Nemocnice Na Bulovce pomáhá s testováním vzorků na koronavirus robot, vědci v chemických laboratořích také připravili desetitisíce litrů dezinfekce. Vědci s Fakulty biomedicínského inženýrství také spolupracují na přípravě a výrobě plicního ventilátoru.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Postoj lidí k vakcínám se mění. Uvědomují si nebezpečí covidu-19

03.06.2020 10:31 Tábor těch, kdo odmítají vakcíny, nepřevažuje nad lidmi, kteří by očkování podstoupili. V době…

Rakovina prostaty se dá odhalit včas díky fúzní perinální biopsii. Jak…

02.06.2020 18:18 Karcinom prostaty je obávanou chorobou českých mužů: v naší republice se s ním potýká více než 63…

Královská vyjížďka na koni. Alžběta II. poprvé od vypuknutí pandemie na…

01.06.2020 15:42 Britská královna Alžběta II. si vyjela o víkendu na koni a poprvé od začátku uzávěry vyhlášené…

Máte doma "bordel"? Nepořádek probouzí kreativitu, tvrdí psychologové

31.05.2020 17:46 Aktualizováno Neschopnost uspořádat si své věci nesmí být chápána jako vada charakteru, tvrdí četní experti.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy