Šest postřehů o sexualitě v minulé dekádě. Co všechno se změnilo?

Pokrok nezastavíš. Co bylo ještě pro generace našich rodičů nepředstavitelné, je dnes normou. Tento fenomén se nevyhýbá ani mezilidským vztahům, rodině, manželství a lidské sexualitě. Dříve byly neúplné rodiny raritou, dnes zcela běžným jevem. Server Huffpost.com informoval o 6 zajímavostech o lásce a sociálních vztazích v minulém desetiletí.

Ilustrační foto

1. Ženy jsou šťastnější s méně atraktivními muži

Zní to možná zvláštně, ale podle studie Florida State University z roku 2017 tvořily páry, v nichž byla žena výrazně hezčí než muž, největší procento těch nejspokojenějších a nejpevnějších. Dalo by se tedy říct, že na přísloví "Nesuď knihu podle obalu" skutečně něco je. Veškeré červené knihovny o atraktivních princích na bílém koni a spanilé princezně skutečně patří pouze do pohádkové říše, nikoliv do reálného světa dospělých. Ženy a dívky by se tedy možná měly při hledání partnera více zaměřovat na jeho charakter, nikoliv na to jestli je schopen strávit hodiny v koupelně.

2. Ex, kteří s vámi chtějí udržovat přátelské vztahy, mohou být psychopaté.

Pokud se vás bývalí partneři ptají, zda s vámi mohou i nadále udržovat přátelské vztahy, zbystřete. Studie Oakland University v Michiganu došla ve své studii k závěru, že lidé, kteří se nedokážou od svých ex zcela odstřihnout, vykazují větší sklony k poruchám osobnosti. Nemusí tomu tak být vždy a je zajisté správné se svým protějškem rozcházet v dobrém, zvlášť když jsou ve vztahu děti, ale je potřeba si stanovit jasná pravidla. Důvody, proč někteří lidé, zejména muži, o něco takového usilují, jsou čistě pragmatické. Chtějí do jisté míry stále kontrolovat svého bývalého partnera a využívat jeho případné finanční a jiné podpory. Jednoduše řečeno nedokázali se s rozchodem zcela smířit a stále věří, že se jim podaří pro ně nepříznivou situaci nějakým způsobem "zvrátit".

3. Gayové spolu vydrží déle než heterosexuálové

Homosexuální manželství jsou v USA stále ještě novým fenoménem. Na federální úrovni byla legalizována v červnu 2015. To ale nebránilo americkým sociologům provést studii zaměřující se na rozvodovost stejnopohlavních párů ve srovnání s heterosexuálními. Zveřejněná byla v roce 2018 a její výsledky překvapily a v neposlední řadě vyvrátily zakořeněné stereotypy o promiskuitních gayích. Pravděpodobnost rozvodu v případě homosexuálních mužských párů činila pouhých 14,5 %. Naopak větší hodnotu 29,3 % vykazovaly lesby. Heterosexuálové se nacházeli uprostřed s 18,6 %. 

4. Sexuální revoluce končí?

Ačkoliv jsme si v minulém století prošli obdobím krátkých sukní, Beatles a vůbec revoltou vůči společenským konvencím, dnes se zdá, že se přeci jenom časy mění, a že současná generace se pomalu vrací ke konzervativním hodnotám. Jedním z nejpravděpodobnějších důvodů bude i fakt, že sexuální revoluce v západní civilizaci 21. století už není zapotřebí, neboť všem jejím požadavkům už bylo vyhověno - potraty jsou legální na vyžádání, je dostupná antikoncepce a homosexuální páry mohou uzavírat sňatky. Studie psychologa Jeana M. Twenga z roku 2017 a statistika General Social Survey potvrdily, že dnešní mladí dospělí mají výrazně méně sexuálních partnerů než jejich rodiče a prarodiče.

5. Záletníci jsou nejvíc ohrožení zlomeninou penisu

Zní to možná zvláštně, ale studie Journal of Sexual Medicine jasně ukázala, že muži, kteří často střídají partnerky, nejvíc riskují zlomeninu penisu. Vědci z University of Maryland potvrdily, že mimomanželské pohlavní styky tvoří drtivou většinu zaznamenaných případů fraktur mužských genitálií. Skoro jako by je Bůh trestal za jejich hříchy.

6. Nejlepší věk pro vdavky a ženitbu: 25-32 

Chcete se brát a mít jistotu, že spolu budete opravdu šťastní až do smrti, pak nemusíte spěchat, ale zároveň byste neměli ani dlouho otálet. 25-35 let je nejideálnější období, pokud chcete výrazně snížit riziko rozvodu. Alespoň tak hovoří průzkum University of Utah z roku 2015. 

Tomáš Matonoha svádí hvězdy brněnské vědy

17.06.2021 13:27 Kdy se začnou se na Marsu zalévat květiny recyklovanou močí? Jak vznikají černé díry? Která mutace…

Hrad Přimda představuje v českých dějinách mnohá „nej“

13.06.2021 15:30 Zřícenina hradu Přimda se vypíná na kopci nad stejnojmennou obcí v okrese Tachov v západních…

Mor zabíjel i mezi šlechtici. Kdo na něj doplatil?

13.06.2021 14:00 Mor si nevybíral mezi bohatými a chudými, urozenými či neurozenými. Smrtelná choroba zasáhla také…

Královna Alžběta II. oslavila své první narozeniny od smrti prince Philipa

12.06.2021 18:35 Britská královna Alžběta II. dnes přihlížela vojenské přehlídce na hradu Windsor konané na její…

Sebastian Kneipp a jeho léčení vodou. Doporučoval i otužování

12.06.2021 16:30 Léčivé účinky vody jsou známy celá tisíciletí, lázeňství se zrodilo již v období starověku. Voda…

Alchymisté ve službách šlechty. Rudolf II. nebyl jediný, koho tajemná věda…

12.06.2021 12:30 Císař Rudolf II. je pověstný svou vášní pro alchymii. Tento panovník však nebyl zdaleka jediný,…

Princ Harry a vévodkyně Meghan oznámili narození dcery. Pojmenovali ji po…

06.06.2021 18:59 Britský princ Harry a jeho manželka Meghan Markleová oznámili narození své první dcery, pojmenovali…

Zákeřná tuberkulóza vzala život i slavným osobnostem

30.05.2021 13:05 Tuberkulóza patřila v minulosti k nevyléčitelným a smrtelným chorobám. Zabíjela i mezi slavnými a…

Karel Hynek Mácha a jeho lásky. Jak to měl se ženami?

29.05.2021 16:00 Máj je lásky čas – alespoň podle Karla Hynka Máchy. A jak to měl tento romantický básník s láskou? …

Zámek Koloděje – první letní sídlo prezidenta Tomáše G. Masaryka

16.05.2021 16:05 Zámek Koloděje, původně středověký hrad, se nachází v dnešní části hlavního města Praha-Koloděje.…

Související:

Právě se děje