KOMENTÁŘ: Česko proti všem. Na pozadí rekordního zdražování letí úrokové sazby nahoru, ale jen u nás

Boj s inflací nabírá ve světě obrátky. I na těchto stránkách jste si mohli milí čtenáři už přečíst, že inflace v Česku je nejvyšší od 90. let, ale že ani tato čísla nejsou pravděpodobně ještě u konce, takže i stávající rekordní znehodnocení úspor a navyšování cen ještě minimálně během letošního roku stoupne. Ano, ano, dle veřejných zpráv meziroční míra inflace v lednu letošního roku stoupla na 9,9 procenta z prosincových 6,6 procenta a stala se tak nejvyšší od července 1998. Ne příliš dobrou zprávou ale je, že uvedená čísla byla bohužel vyšší, než očekávala Česká národní banka, která i kvůli tomu odhadla, že je více než pravděpodobné, že v následujících měsících inflace překoná deset procent.

česká národní banka

Ještě zajímavější je ale v této souvislosti to, zda nástroje a taktika boje s inflací, kterou razí tuzemská instituce, hlídající právě stabilitu měny a cen, je třeba lepší nebo horší než ta, kterou předvádějí jiné centrální banky světa. Třeba ta evropská, která řídí měnovou politiku zemí Eurozóny nebo ta americká, známá jako Fed.

Když nebudu zatěžovat laskavého čtenáře dlouhými citáty o tom, jak se kdo ze zmíněných institucí k inflaci staví, dá se o tom jednoduše říct to, že například šéfka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová nyní dál razí názor, že současná situace (s inflací) nevyžaduje výrazné zpřísňování měnové politiky. Tedy, že zvýšení úrokových sazeb by teď inflaci nevyřešilo, jen by to ublížilo ekonomikám v Evropě.

Věc se má dokonce tak, jak to uvedl ve svém komentáři Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance a člen týmu ekonomů skupiny KBC/ČSOB: „V eurozóně jsou vyšší sazby tabu pro rok 2022 i většinu roku 2023. Navíc v nové inflační prognóze ECB pravděpodobně znovu zopakuje mantru o „dočasnosti” inflace, kdy se po letošní inflační vlně prognózovaná inflace usadí viditelně pod 2 % (BTW: to je stejný cíl, jako má tuzemská ČNB), což bude vyžadovat potřebu pokračování kvantitativního uvolňování, programu APP (Asset Purchase Programme) a záporných sazeb.“

A americký FED? Ten sice měl prý původně chtít zvyšovat úrokové sazby razantně, ale dle řady zahraničních komentátorů z tohoto záměru s největší pravděpodobností nyní sejde. Ale i tak jsou Američané připraveni úroky měnit, ne že ne.

Otázka tak je, kdo má tedy pravdu v souboji centrálních bank, které válčí s inflací? Češi, kteří vidí, jak jejich centrální banka razantně zvedá úrokové sazby v rámci dosažení inflačního cíle ve výši dvou procent za rok, ECB, která ani za boha úrokové sazby nezvedne, a to při podobné míře inflace, jakou vykazuje tuzemská ekonomika, či FED, který místo údajně původně plánovaných 50 bodů prý zvedne v březnu úroky „jen“ o 25 bazických bodů? Když to trochu zjednoduším, tak jasná odpověď na to bohužel nyní není. Pravdu totiž můžou mít všechny tři centrální banky.

Je to přesně jako v té pohádce o Dlouhém, Širokém a Bystrozrakém. Každý něco umí a může mít úspěch v nějakém okamžiku v boji proti „inflačnímu zlu“. A navíc ‒ každá z centrálních bank může, a to už není pohádka, jak se říká, kdykoliv „překvapit“. Třeba právě nečekaným krokem v podobě zvýšení úrokových sazeb, nebo ve spolupráci s vládou dané země přísnějším omezováním růstu mezd či razantnějším omezováním poptávky nebo jiným měnovým nástrojem, který by růst inflace v ekonomice stlačil dolů.

Proč je ale ta vysoká inflace vůbec špatná? Stačí si přečíst výklad České národní banky. Na jejích webových stránkách se uvádí: „Cíl dosáhnout a udržet nízkou a stabilní inflaci vychází z mezinárodně potvrzené zkušenosti, že vysoká a nestálá inflace ekonomice škodí. Vysoká inflace a zejména její výrazné kolísání vytváří nejistotu a nutí majitele peněžních prostředků k zaměření na krátkodobé projekty. Přitom ekonomický růst je založen především na dlouhodobějších investicích.

Pohyb inflace na vysokých hodnotách ztěžuje její předvídání a tím vnáší do ekonomiky různá pokřivení: mění skutečnou hodnotu závazků dlužníků vůči jejich věřitelům, deformuje daňový systém, způsobuje kolísání úrokových sazeb s následnými výkyvy v přílivu a odlivu krátkodobého, rizikového kapitálu vedoucími ke kolísání měnového kurzu a podobně. Střadatelé si mnohdy také neuvědomují, že vyšší inflace nezanedbatelným způsobem znehodnocuje jejich úspory.“

Odhadovat proto to, zda bude ta či ona strategie v boji s inflací není dnes úplně, jak se říká „easy“ a na místě. Lidé v bankovních radách všech zmíněných centrálních bank mají sice různé názory, ale vědí moc dobře, co dělají. Guvernéři centrálních bank jsou sice samozřejmě o té své pravdě přesvědčeni, ale nic, o čem by před tím daná bankovní rada hlasovala, neprosadí.

Proto snad dobrou zprávou je, že se shodují v tom, že výsledky té či oné bojové taktiky s inflací budou viditelné až během několika příštích měsíců. Věřme, že i Jiří Rusnok, coby guvernér ČNB, dokáže se svým týmem, když novinářům řekl, že inflace není chronická nemoc, tuhle chorobu srazit na kolena. Snad se z ní podaří rychle vyléčit.

Teplé letní počasí až do konce srpna slibují ve výhledu meteorologové

10.08.2022 06:30 Až do konce srpna má v Česku podle meteorologů pokračovat relativně teplé počasí. Vyplývá to z…

Babiše na mítinku v Unhošti vypískali odpůrci, v Ústí začaly potyčky

11.08.2022 16:16 Protesty a potyčky mezi příznivci a odpůrci provázely dnes odpoledne mítink předsedy hnutí ANO…

Počasí o víkendu: Teploty budou atakovat třicítku, hrozí i bouřky

11.08.2022 06:30 Druhý srpnový víkend je před námi a při tvoření plánů na něj není třeba nijak zásadně zohledňovat…

Dodávky ropy do Česka budou do konce týdne obnoveny

11.08.2022 12:26 Dodávky ropy do Česka ropovodem Družba by mohly být obnoveny v pátek, nebo v sobotu. České televizi…

Hrátky s ohněm pokračují. Záporožská jaderná elektrárna opět terčem útoku

11.08.2022 16:59 Záporožská jaderná elektrárna, největší v Evropě, byla znovu ostřelována, uvedla dnes ukrajinská…

KOMENTÁŘ: Rostou obavy z podzimní energetické drahoty. Jak může snížit…

11.08.2022 14:55 Zdá se, že koktejl všemožných opatření namířených na vysokou inflaci, které zavedly v tuzemsku…

KOMENTÁŘ: Inflace stále ještě roste. Populisté ji svým chováním a hesly o…

10.08.2022 13:00 Čeští voliči mají před blížícím se závěrem letošního roku nejeden úkol. Ten hlavní je vybrat nové…

KOMENTÁŘ: Jít na jedno se nám nejspíš prodraží. Kolik může výhledově stát…

09.08.2022 11:10 Milí Češi, tohle se vám ale opravdu nebude líbit. Při přerušení dodávek zemního plynu, se kterým už…

KOMENTÁŘ: Globální okolnosti nebudí optimismus. Bude litr benzínu v Česku…

06.08.2022 13:05 Ač se v několika posledních dnech už i v tuzemsku mluví o tom, že ceny benzínu a nafty na čerpacích…

KOMENTÁŘ: Jak na drahé energie? Univerzální řešení není, jednu věc ale…

02.08.2022 11:30 Topná sezóna se blíží doslova mílovými kroky a možná ještě rychleji se zvyšují ceny za zálohy na…

ROZHOVOR: Za lesní požáry mohou v drtivé většině lidé, říká odborník.…

28.07.2022 09:00 Hasiči se aktuálně potýkají s rozsáhlým požárem v Českém Švýcarsku, v týdnu hořely také lesy na…

GLOSA: Tečka za pokusem soudit elity KSČ? Proces s dožívajícími starci by…

27.07.2022 00:01 Tuzemským mediálním prostorem v posledních dnech proletěla zpráva, že někdejší člen nejužšího…

KOMENTÁŘ: Dražší obilí a tím pádem i pečivo. Existuje naděje na snížení…

23.07.2022 11:30 Přestože tuzemská média nedávno přišla se zdánlivě příznivou zprávou o tom, že odhad letošní…

ROZHOVOR: 30 let od Deklarace o svrchovanosti Slovenské republiky. Pokud…

17.07.2022 00:01 Slovenská národní rada před 30 lety, 17. července 1992, schválila Deklaraci o svrchovanosti…

KOMENTÁŘ: Za zdražování můžeme "poděkovat" Rusku. Dokud válku neukončí,…

14.07.2022 11:45 Přestože tuzemská média nedávno přišla se zdánlivě příznivou zprávou o tom, že odhad letošní…

Související:

Právě se děje

reklama