Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi zřejmě došly možnosti, jak před svými vlastními občany obhájit speciální vojenské operaci. Po vyhlášení částečné mobilizace již nemůže tvrdit, že jde o „speciální vojenskou operaci“, jejímž cílem je „denacifikace a demilitarizace“ Ukrajiny. Za sedm měsíců bojů Rusové nedosáhli vytyčených cílů a místo toho se potýkají s tragickým stavem své armády a jejího zásobování. Situaci okupantů nevylepšuje ani protiofenzíva ukrajinských ozbrojených sil.
Rusové, kteří s tímto krokem buď nesouhlasí, nebo se narukovat bojí, se snaží prchnout ze země. Letenky z Petrohradu a Moskvy do Turecka nebo Arménie se aerolinkám podařilo velice brzy vyprodat a ceny vystoupaly rychle nahoru. Putinovi vlastní občané ztrácejí už tak omezenou svobodu pohybu. O svobodě slova a shromažďování netřeba dlouze mluvit, ruská policie hned v den vyhlášení částečné vojenské mobilizace zatkla při protestech více než tisíc lidí.
Okupační vojska se měla rozšířit o zhruba 300 tisíc vojáků. Zdánlivě nesplnitelnou metu se Kreml snaží nahnat například na vězních a lidech z ruského Dálného východu, kteří v podstatě nemají důvod na Ukrajině bojovat.
Rostou obavy o tom, čeho je Putin schopen. Nyní je jako krysa zahnaná do kouta, která může kdykoli z pocitu beznaděje kousnout. Problémem je, že Rusko má opravdu čím kousat. V okupovaných oblastech se konají pseudoreferenda, která rozhodnou o připojení těchto regionů k Rusku. Výsledek je dopředu evidentní. Ačkoli lidé hlasovat nechtějí, tak musí. S puškou mezi lopatkami je logické, jak se rozhodnou. Referenda více než pravděpodobně skončí kladně a okupovaná území budou podle logiky Moskvy součástí Ruské federace.
To ale přináší daleko větší nebezpečí, než obdobná situace na Krymu v roce 2014. Oficiální bezpečnostní doktrína Kremlu určuje, že pokud bude omezena územní celistvost Ruské federace, tak mohou být použity jaderné zbraně.
Ruská invaze na Ukrajinu je největší válkou v Evropě od roku 1945. Od téhož roku nedošlo k použití jaderných zbraní proti civilnímu obyvatelstvu. Je jedno, zda se o nich hovoří jako o taktických nebo zbraních hromadného ničení. Štěpící se uran nebo plutonium jsou nebezpečné pro všechny v jejich okolí a jejich využití je zakázáno Ženevskými konvencemi. Jde o úplně jiný styl války, než jaký známe. Co je 300 tisíc špatně vybavených a nevycvičených vojáků oproti jedné jaderné pumě shozené na Kyjev nebo Charkov?
Je to otázka svědomí, jakéhokoli zbytku férovosti v boji a poslední hřebíček do rakve v této humanitární krizi. Vůbec výhružky užitím jaderné zbraně jsou odsouzeníhodné, a pokud se něco takového stane, již není cesty zpět. Nejenže se v Rusku postupně změnil režim, a to bez jakékoliv nadsázky, na fašistický, ale Putin a jeho klub přátel v Moskvě by ztratili poslední možnost k vyjednávání o ukončení bojů.
Dosud existuje možnost válku ukončit. Rusko v čele s Putinem bude mít na své reputaci těžko smývatelnou skvrnu, ale ta se může za několik desetiletí v případě ústupu vyčistit a Kreml tak začne s čistým štítem. To je ale jen bláhová teorie. Bohužel nejen já, ale i světoví politici jsme realisté a už nevěříme, že ruský prezident z Ukrajiny ustoupí. Ztrácí poslední kousky zdravého rozumu a nevypadá to, že by si stejně jako bývalý německý diktátor Adolf Hitler někde v podzemním krytu prohnal kulku hlavou.
Dokud jeho ego a touha po moci budou takto silné, bude jen těžké se ho jakýmkoli způsobem zbavit. Zemře ještě spousta nevinných lidí a doufejme, že to nebude prostřednictvím jaderné zbraně, kterou vypustí jen na základě dalších lží, manipulací a intrik.
Související

Budeme mít někdy konečně důchodovou reformu? Vyhlídky kvůli neschopnosti či lenosti nejsou růžové

Kam nás doženou vysoké ceny nemovitostí? Sdílené byty nebudou v Česku za chvíli vůbec divné
komentář , Vladimír Putin , Rusko , Jaderné zbraně , válka na Ukrajině , Ruská armáda , Ukrajina
Aktuálně se děje
před 21 minutami

Komu poděkovat za nevratné změny počasí? Čína, Indie a letecká doprava, ukazuje studie
před 1 hodinou

Izrael varoval Česko a další státy před aktivitami Hamásu
před 1 hodinou

Pád letadla na Chrudimsku: Pilot dvoumístného ultralightu zemřel
před 2 hodinami

Budeme mít někdy konečně důchodovou reformu? Vyhlídky kvůli neschopnosti či lenosti nejsou růžové
před 3 hodinami

Počasí se o víkendu oteplí. Teploty porostou až k 7 stupňům
včera

Izrael by kvůli humanitární pomoci mohl otevřít další hraniční přechod s Pásmem Gazy
včera

Ukrajina se potýká s nedostatkem elektřiny. Rusové zaútočili na tepelnou elektrárnu
včera

Lékařské odbory podpoří dohodu o odměňování v nemocnicích, odvolání nesouhlasu s přesčasy neslibují
včera

Vánoční cukroví: Nejoblíbenější recepty na sladké pochoutky
včera

Izrael podlehl tlaku USA. Umožní dodávky paliva na jih Pásma Gazy
včera

Polský exprezident Lech Walesa se ozval z nemocnice, kde leží s těžkým covidem
včera

Putin na poslední chvíli změnil plány. Poprvé od začátku války vycestoval do země, která není ruským spojencem
včera

Češi oznámkovali prezidenta Pavla. Vede si ve všem lépe, než Zeman
včera

Klíčové chyby při zakládání SRO a jak se jim vyhnout
včera

Jak Hamás přelstil Izrael? Upozornil na jinou skupinu, zatímco v tichosti plánoval útok
včera

Hrad jako místo debat o zahraniční politice či velvyslanci v Rusku. Pavel prozradil výsledek
včera

IISS: Vliv Západu se zmenšuje, konflikty průměrně trvají 30 let
včera

Uvařená ptačí těla i larvy. Inspekce zasahovala v asijské tržnici v Brně
včera

Putin maskuje zvěrstva, reaguje Lotyšsko na jeho slova o "prasáctví"
včera
"Všichni jsou vyčerpaní, ale cesta ven neexistuje." Ukrajina se po téměř dvou letech války chystá na vleklý konflikt
Oleksij Tilnenko neztrácel naději, že se Ukrajině letos podaří vytlačit ruské síly z okupovaných území. S blížícím se koncem roku je jeho rodné město Cherson na jihu země stále terčem ruské dělostřelecké palby a frontová linie se téměř nepohnula. Agentura Reuters zmapovala, jak Ukrajinci vnímají téměř dva roky trvající válku.
Zdroj: Libor Novák