KOMENTÁŘ: Spolupráce Babiše s KSČM už může vadit i Zemanovi. Snil o tom, jak oslabená vláda bude spolupracovat s diktátory

Mohl získat ještě větší moc, než jakou disponuje doposud. Prezident Miloš Zeman nejvíce ztratil na čtvrtečním vyslovení důvěry vládě. Pokud by byl kabinet oslabený, nechal by ho zemi stále šéfovat, ale měl by ho doslova za loutku. Premiér Andrej Babiš by se tak oficiálně stal podřízeným Hradu a reálně by hrozilo, že do hry o dostavbu Dukovan by se mohl vrátit ruský Rosatom ovládaný Kremlem. Hlavě státu by se splnil sen a vládu by tlačila do větší spolupráce s diktátorskými režimy jako je Rusko a Čína. Plán mu překazila KSČM, která vládu odchodem podržela a definitivně zahodila svoji ideologii, již upřednostňuje před mocí, kterou jim zajišťuje podpora souboru ze Strakovy akademie.

Ocitli jsme se v naprosté agonii, z níž zemi vysvobodí jedině podzimní parlamentní volby. Čtrnáctihodinový maraton v Poslanecké sněmovně, kde se rokovalo o vyslovení nedůvěry vládě, ukázal, že česká politika je v totální křeči, ze které ji nedokáže vysvobodit ani vládní koalice či demokratická opozice, jež jednání vyvolala. Ve čtvrtek tak utrpěli debakl všichni, sněmovna se před zraky veřejnosti naprosto zesměšnila. Hlasování ale bohužel potvrdilo tragický fakt, a to že dvaatřicet let po Sametové revoluci se zemí stále rozlívá rudá bolševická barva. Komunisté ovládají stát a vláda se o jejich podporu bezostyšně opírá.

Komunistům už ideologie nic neříká, důležitější je moc

KSČM jen ukázala, že morálka a charakter je této straně stejně jako její předchůdkyni KSČ, už sto let od svého vzniku zcela cizí. Sice na jaře vypověděla podporu kabinetu, ale když hrozilo, že by zvolila stejný postup jako pravice, tak se soudruzi rozhodli odejít ze sálu. Ve skutečnosti opět potvrdili, že nepůjdou proti kapitalistovi Andreji Babišovi, neboť spolupráce s velkopodnikatelem se neruší jen tak lehce a čtyři měsíce před volbami z ní mohou ještě něco vytěžit, než pravděpodobně zamíří pod pětiprocentní hranici, která jim zamkne dveře do Poslanecké sněmovny.

Století budovaná ideologie komunistům už nic neříká, nyní půjdou s kýmkoli, kde ucítí jakýkoli profit, ale oficiálně si hrají na čestné, kteří se nechtějí od pravice ušpinit. Komunisté se prostě od Babiše neodvrátí a vůbec jim přitom nevadí, že jim luxuje voliče. Když z něj budou mít užitek, jde vlastně o zanedbatelný detail.

Komunisté, kteří mají vřelý vztah s prezidentem Milošem Zemanem, jenž navštěvuje jejich sjezdy, paradoxně nejvyššího ústavního činitele zarmoutili. Pokud by kabinetu Andreje Babiše byla vyslovena nedůvěra, naoko by se tvářil, že se nic neděje, nechal by jej do podzimu dovládnout, ale už v noci by se svým okolím kul pikle, jak vláda bude na slovo poslouchat. Zeman by jistě žádal přehodnocení postoje k Vrbětické kauze a vrácení Rosatomu do hry o dostavbu Dukovan.

Hlava státu toužila po splnění snu, aby Strakovu akademii dotlačila k naprosté podřízenosti a loajalitě vůči diktátorským režimům, které jsou prezentovány především Ruskem a Čínou. Jelikož však vláda důvěru dostala, Zeman čtvrtečním hlasováním přišel ze všech zainteresovaných o největší ztrátu moci, a tak Babišova spolupráce s KSČM už může začít vadit i prezidentovi.

Na Hradě proto musela v noci panovat ponurá nálada, zvláště, když připočteme, že hokejisté Ruska překvapivě vypadli ve čtvrtfinále mistrovství světa v Rize s Kanadou. Prokremelská parta asi neměla pohodové spaní.

Premiér se bojí Pirátů, opozice nic nevydělala

Nekonečný včerejší den v Poslanecké sněmovně ukázal, jak se premiér Andrej Babiš až paranoidně bojí nástupu Pirátů, kteří tvoří alianci se Starostmi a Nezávislými. Ministerský předseda je nazývá multikulturním ekofanatickým Pirostátem a vymezuje se proti jakémukoli sdílení. Když rozčílený Babiš zjistil, že ve svém literárním veledíle s názvem O čem sním, když náhodou spím z roku 2017, psal o stejném tématu, hned vše vysvětlit tím, že on chtěl auta sdílet dobrovolně, zatímco Piráti by svůj záměr nařídili povinně. Šéfovi hnutí ANO doslova z Pirátů tečou nervy. Na mladé lidi nemůže zakleknout tím, že by na ně něco vytáhl z dob minulého režimu, neboť někteří za totality ani ještě nežili, anebo maximálně chodili do základní školy. A tak burcuje třaskavým tématem migrantů, kteří by podle něj žili ve znárodněných bytech, pokud by aliance v čele s Piráty vyhrála.

Ovšem ani demokratické koalice nezískaly na mimořádné schůzi velký profit, nezviditelnily se. Předseda ODS Petr Fiala tvrdil, že aliance SPOLU a Piráti se STAN museli hlasování vyvolat, aby se ukázalo, že KSČM i po vypovězení tolerance nadále podporuje Babiše, jinak by se svým voličům nemohl podívat do očí. Fialovi však uniklo, že část populace nyní žije úplně něčím jiným. Zejména drobní živnostníci mají existenční starosti, vláda jim uťala veškeré podpůrné programy, když rozvolnila, ale poptávka po jejich službách je mizivá. Například restaurace zejí většinou prázdnotou. Pokud nemám na živobytí, opravdu mě netrápí, zda vládě bude či nebude vyslovena důvěra. A skutečnost, že komunisté podporují Babiše je známá, na to zákonodárci nemuseli ležérně utratit čtrnáct hodin, které mohli využít jinak.

Opozice se už potřetí během vládnutí Babišova kabinetu přesvědčila, že stereotypním tepáním do premiéra a jeho souboru ničeho závratného nedokáže. O shození Babiše už usilovala v listopadu 2018, pak v červnu 2019 a teď nyní. Ani v jednom případě vládní kritici nebodovali. Nejnovější snaha o vyslovení nedůvěry byla naprosto zbytečná. Opozice jen plýtvala energií, kterou by mohla věnovat na vylepšení předvolebního programu. Mnoha lidem, a to i jejich příznivcům, nedávalo smysl, oslabovat vládu pouhé čtyři měsíce před volbami, zvláště když bylo jasné, že komunisté Babiše zase podrží.

Aliance SPOLU, kterou tvoří ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, i druhá koalice Pirátů se STAN mají ale naprostou pravdu, že kabinet premiéra Babiše je neschopný. Naprosto nezvládl koronavirovou pandemii, během níž vinou zmatků zbytečně zemřelo třicet tisíc lidí, a měl by tak odstoupit. Navíc ministerský předseda je podle Bruselu ve střetu zájmů a stále ještě není vyřešena jeho kauza Čapí hnízdo. I kdyby tyto premiérovy excesy neexistovaly, musel by v normální demokratické společnosti odejít, když se spolčil s komunisty. A je jedno, zda se jmenují KSČ, anebo KSČM. Obě jsou zrůdné. Polistopadová strana se totiž nikdy nedistancovala od zvěrstev své předchůdkyně, a tak je nepředstavitelné, že Babiš může spolupracovat se soudruhy, kteří zdevastovali národ a jeho myšlení.

Demokraticky smýšlející lidé i opozice tak musejí počkat na podzimní sněmovní volby. Jakýkoli další pokus o shození Babiše by pro demokratické strany vyzněl ještě trapněji, než ten čtvrteční. A za další akci by mohla opozice draze zaplatit, ztrátou volebních preferencí, na čemž by vydělal kontroverzní Babiš, který nehraje jen o politický úspěch, ale i vlastní svobodu, pokud by tedy kauza Čapí hnízdo za nové exekutivy skutečně skončila u soudu.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Rusko, Kreml

Trumpův pozoruhodný posun dal Kremlu dostatek času. Rusko očekávalo tvrdší prohlášení

Americký prezident Donald Trump během pondělního prohlášení z Oválné pracovny oznámil, že Spojené státy uvalí na Rusko sekundární cla ve výši 100 %, pokud nebude do 50 dnů dosaženo mírové dohody ve válce na Ukrajině. Tento krok přichází v době, kdy Trump vyjádřil silné zklamání z ruského prezidenta Vladimira Putina a prohlásil, že si přeje konec války.

včera

Prezident Trump

Trump dal Rusku ultimátum: Na uzavření míru s Ukrajinou má 50 dní

Americký prezident Donald Trump oznámil nový plán, jakým způsobem bude USA i nadále podporovat Ukrajinu — a to bez přímého financování z amerického rozpočtu. Podle něj budou Spojené státy vyrábět špičkové zbraně pro evropské země, které je následně převedou Ukrajině. Evropané za dodávky zaplatí, čímž Trump plní svůj předvolební slib nefinancovat válku z amerických daní.

včera

raketový systém Patriot

Evropa prostředník, USA prodejce. Jak vypadá Trumpův plán na zbrojní pomoc Ukrajině?

Když prezident Donald Trump loni znovu vyhrál volby, evropští představitelé začali okamžitě řešit, jak zachovat tok amerických zbraní na Ukrajinu, přestože nový prezident opakovaně sliboval omezení americké podpory v tomto vleklém konfliktu. Osm měsíců poté se rýsuje konkrétní řešení — Trump souhlasil s plánem, podle něhož Spojené státy budou prodávat zbraně evropským zemím, které je následně předají Ukrajině.

včera

Izraelská armáda

Masakr v centru Gazy: Děti šly pro vodu, izraelská armáda je zabila

V centru Gazy došlo v neděli k dalšímu tragickému incidentu, když izraelský letecký útok zasáhl místo, kde Palestinci shromažďovali vodu. Podle lékařských zdrojů přišlo o život nejméně šest dětí a další čtyři lidé. Videozáznamy z místa ukazují zoufalou scénu – těla obětí leží mezi kbelíky a nádobami na vodu.

včera

Bern, Švýcarsko

Švýcaři členství v EU nevěří. Jsou hrdí na neutralitu, bohatství a přímou demokracii

Švýcarsko, vyčnívající jako neutrální ostrov uprostřed evropské integrace, si již dlouhá desetiletí drží odstup od členství v EU. Ačkoliv s Unií udržuje úzké vztahy, důvody k přistoupení chybí, ať už jsou ekonomické, bezpečnostní i kulturní. Nejde jen o politické rozhodnutí, nýbrž celkový odpor vůči členství sdílejí i mnozí obyvatelé, kteří se k evropské integraci staví s ironií, skepsí a důrazem na přímou demokracii.

včera

Jaderný výbuch

Rusko se chystá na jadernou válku. Buduje a modernizuje své jaderné základny

Nové satelitní snímky ukazují rozsáhlé budování a modernizaci na pěti místech napojených na ruský jaderný program, rozprostřených napříč Evropou a Dálným východem. Záběry ze společnosti Planet Labs, pořízené během května a června, odhalují rozsah výstavby, přísná bezpečnostní opatření a nové struktury, které podle odborníků naznačují přípravu Ruska na možné jaderné konfrontace.

včera

Prezident Trump

Trump chystá zásadní oznámení o Rusku

Americký prezident Donald Trump ohlásil, že dnes učiní „zásadní prohlášení“ týkající se Ruska, a to v době zvýšeného napětí v regionu i na mezinárodní scéně. Zatím není jasné, co vše bude obsahem avizovaného oznámení, ale prezident už v noci potvrdil, že Spojené státy pošlou Ukrajině systém protivzdušné obrany Patriot.

včera

Elon Musk

Nechválí Hitlera, místo toho obhajuje "dobré rasy." Muskova "nejchytřejší AI na světě" je diskriminační

Nově aktualizovaná verze AI chatbota Grok, kterou vyvinula společnost xAI Elona Muska, opět čelí vážné kritice poté, co začala vydávat rasistické a sexistické výstupy. V tomto týdnu Grok 4 vygeneroval program, který na základě rasové a genderové identity posuzuje, zda je někdo „dobrý vědec“. Vyjmenoval přitom jen „bílé, Asiaty a Židy“, přičemž jako „dobré rasy“ označil skupiny jako bílí, kavkazští, Asiaté, východní i jižní Asiaté a Židé.

včera

Sýrie

Vyplatí se podnikat v konfliktních zónách? Lafarge je lekcí pro celý svět

Zkušenost francouzského stavebního giganta Lafarge, jenž se v letech 2011 až 2014 rozhodl pokračovat v provozu svého závodu v severovýchodní Sýrii uprostřed krvavé občanské války, nyní slouží jako výstražný příklad pro všechny nadnárodní firmy operující v konfliktních oblastech. V aktuální studii dvou francouzských akademiček – Nathalie Belhosteové z obchodní školy EM Lyon a Anny Dimitrové z ESSCA School of Management – je tato zkušenost detailně rozebrána jako případ selhání krátkodobého uvažování, etických kompromisů a nedostatečné politické citlivosti.

včera

Dovoz a vývoz zboží

Trump hrozí EU dalšími cly. Evropa zuří, trhy se propadají

Nová obchodní krize mezi Spojenými státy a Evropskou unií je na spadnutí poté, co americký prezident Donald Trump oznámil záměr uvalit od srpna 30% cla na dovoz z EU. Oznámení vyvolalo v Evropě prudkou diplomatickou reakci, která signalizuje mimořádné napětí ve vztazích mezi tradičními spojenci.

včera

Král Charles III.

Trump pojede do Británie za králem Karlem III.

Americký prezident Donald Trump přijme v září historicky druhé státní pozvání do Spojeného království. Bude hostem krále Karla III. a královny Camilly na zámku Windsor, uvedl Buckinghamský palác. Návštěva se uskuteční od 17. do 19. září a doprovodí ho i první dáma Melania Trumpová.

včera

Donald Trump

Evropa může prosadit svou sílu a postavit se Trumpovi. Místo toho zatím čeká na jeho milosrdenství

Evropská unie čelí hrozbě nových amerických cel, která by mohla zásadně narušit obchodní vztahy s USA. Místo aby Brusel reagoval rozhodně, spoléhá na vyjednávání, jež se šibeničním termínem Donalda Trumpa sotva stihne. EU přitom nemusí hrát roli slabšího, má dostatečnou sílu i spojence po celém světě, kteří čekají na jasné evropské rozhodnutí. Je čas přestat vyčkávat a začít jednat.

včera

včera

včera

Pásmo Gazy

Tábor Rafah: Humanitární město, nebo zločin proti lidskosti? Izraelský plán vyvolává vlnu kritiky

Plán izraelského ministra obrany Israela Katze přesunout až 600 000 Palestinců do nově vytvořeného „humanitárního prostoru“ na troskách města Rafah vyvolal vážné obavy ze strany právních expertů, mezinárodních organizací i humanitárních pracovníků. Podle právničky Shannon Bosch z Edith Cowan University může jít o krok, který naplňuje definici válečného zločinu a zločinu proti lidskosti.

včera

Donald Trump

Trump: Putin mluví hezky, ale všechny bombarduje. Chystá velkou ofenzívu, Ukrajině pošleme Patrioty

Ruský prezident Vladimir Putin podle nových informací sdělil Donaldu Trumpovi, že během následujících 60 dnů plánuje výrazně zesílit vojenské operace na východní Ukrajině. Podle zprávy serveru Axios k této výměně došlo během telefonátu mezi oběma lídry 3. července. Trump následně řekl francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi: „Chce to vzít celé.“

včera

Kyriakos Mitsotakis

Itálie a Řecko bijí na poplach kvůli Libyi, spojence to nechává chladnými

Itálie a Řecko varují své partnery v NATO a EU před rostoucí bezpečnostní hrozbou z Libye, ale jejich výzvy zatím nenacházejí odezvu. V době, kdy se pozornost evropských hlavních měst soustředí především na válku na Ukrajině, přibývají varování před tím, že Moskva a Ankara upevňují svůj vliv na severu Afriky – a to s potenciálně ničivými dopady na bezpečnost celého kontinentu.

včera

Macron: Evropa čelí největší hrozbě od konce druhé světové války

Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Evropa čelí nejvážnější hrozbě své svobody od konce druhé světové války. Ve výrazném projevu k armádním činitelům v Paříži oznámil plán na razantní zvýšení francouzských výdajů na obranu a upozornil na narůstající globální nestabilitu, návrat imperialismu a sílící nebezpečí ze strany Ruska.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy