V celém Moravskoslezském kraji už jsou výrazně zhoršené rozptylové podmínky. Kvůli vysokým koncentracím polétavého prachu v ovzduší je v oblasti Ostravska, Karvinska i Frýdecko-Místecka včetně Třinecka vyhlášen stav regulace. Pro podniky to znamená, že musí přijmout regulační opatření, aby ovzduší ještě víc neznečišťovali. Pro zbývající část území platí smogová situace, která předchází regulaci a pro zónu Moravskoslezsko byla vyhlášena dnes časně ráno. ČTK to oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Při zhoršení rozptylových podmínek by lidé měli snížit fyzickou námahu venku nebo pouze krátce větrat. Jelikož se na zvýšených hodnotách významně podílejí emise z automobilů, motoristé by měli zvážit nutnost každé jízdy. Děti, nemocní a starší lidé by měli omezit pobyt venku, ostatní sportování a pobyt v zakouřených prostorách. Vhodné je posilovat imunitu přísunem vitaminů.
"Doporučení platí zejména pro osoby s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starší lidi a malé děti. Doporučujeme maximálně omezit využívání dopravních prostředků se spalovacím motorem a přednostně používat veřejnou dopravu," uvedl ČHMÚ. Při regulaci musejí některé průmyslové podniky dodržovat regulační opatření včetně omezení výroby.
Rozptylové podmínky budou podle meteorologů nadále nepříznivé nebo mírně nepříznivé. "Průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace prašného aerosolu se budou pohybovat výrazně nad hodnotou imisního limitu 50 mikrogramů na metr krychlový," uvedli meteorologové.
Podle aktuálních hodinových koncentrací byla ráno situace na většině území hodnocena jako špatná nebo velmi špatná. Například ve Věřňovicích na Karvinsku stanice ráno vykazovala 393 mikrogramů na metr krychlový.
V Moravskoslezském kraji je dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi a jedno z nejhorších v Evropě. Smog trápí kraj hlavně na podzim a v zimě. Ke znečištěnému ovzduší přispívá průmysl, doprava, topení v domácnostech i škodliviny ze sousedního Polska.
Meteorologové vyhlásili ve Zlínském kraji smogovou situaci. Důvodem jsou vysoké koncentrace polétavého prachu v ovzduší. Není vyloučeno vyhlášení regulace. Smogová situace bývá vyhlašována, pokud alespoň na polovině stanic překročil dvanáctihodinový průměr hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový a ve výhledu na 24 hodin se nepředpokládá jeho pokles.
Imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový je překročen na všech měřicích stanicích ve Zlínském kraji. Vůbec nejhorší situace je ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku, kde čtyřiadvacetihodinová koncentrace polétavého prachu v ovzduší dosáhla dnes v 8:00 hodnoty 134,3 mikrogramu na metr krychlový. Na Kvítkové ulici ve Zlíně činila ve stejný čas 93,3 mikrogramu, v Otrokovicích na Zlínsku 87,8 mikrogramu, na stanici pod Jižními Svahy ve Zlíně 84,4 mikrogramu, v Uherském Hradišti 83,1 mikrogramu a v Kroměříži - Těšnovicích 73,9 mikrogramu. Rozptylové podmínky ve Zlínském kraji se začaly výrazně zhoršovat už o uplynulém víkendu.
Související
Jak Evropa bojuje se změnami počasí? Emise rapidně klesají, ani zdaleka to ale nestačí
Změny počasí nechávají země chladným. Jednání o klimatu tříští svět, před summitem není dohoda
Smog , Počasí , Moravskoslezský kraj , Zlínský kraj
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Politico: Třetí světová válka už začala. Na Ukrajině zástupně válčí desítky zemí
před 1 hodinou
Není to demokracie, ale máme svobodu. Jak se Sýrie za týden od pádu Asada změnila?
před 1 hodinou
Kim poslal do Ruska to nejlepší, co má k dispozici. Proti Ukrajincům stojí elitní jednotky Storm Corps
před 2 hodinami
Polsko ohledně Sýrie spoléhá na EU. Mohlo by ale mít ambici zasáhnout Rusko tam, kde to nečeká
před 2 hodinami
Český astronaut Aleš Svoboda má za sebou první fázi výcviku
před 4 hodinami
Feri zůstává ve vězení. S dovoláním k Nejvyššímu soudu neuspěl
před 4 hodinami
Rusové zadrželi podezřelého z útoku na generála Kirillova. Terorismus, tvrdí Moskva
před 5 hodinami
Aktuální počasí: Česko překvapila ledovka. Meteorologové varují
před 6 hodinami
Počasí a první konkrétní výhled na Štědrý den. Scénář z loňska se nemá opakovat
včera
Vlny Jiřího Mádla jsou v užším výběru na prestižního Oscara
včera
FIFA rozhodla o dalších pořadatelích MS. Po šesti zemích má následovat Saúdská Arábie
včera
Obchody se o Vánocích musí řídit zákonem. Otevírací doba je daná už teď
včera
RECENZE: Životopisný Aznavour v rytmu šansonu zachycuje prchavost života
včera
První český PPP projekt je hotový. Dálnici D4 prodloužil o desítky kilometrů
včera
Francie, anebo Chorvatsko, ale i Faerské ostrovy a Gibraltar. To jsou čeští soupeři v boji o MS
včera
Počasí: Vydrží oteplení až do Vánoc? Meteorologové prozradili, co teď vidí
Aktualizováno včera
Pavel zavrhl veto. Vládou navržený rozpočet nakonec podepíše
včera
Lékaři identifikovali záhadnou nemoc, která zabíjí v Kongu
včera
Netanjahu odcestoval do Káhiry jednat o příměří s Hamásem, tvrdí Reuters. Jeho mluvčí to popírá
včera
Rusko vs. NATO: Kdo by zvítězil, pokud by vypukla válka?
Napětí mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí (NATO) zůstává i nadále jedním z hlavních bezpečnostních rizik současného světa. Navzdory rétorice a konfrontačním krokům ze strany Moskvy je však přímý konflikt mezi oběma stranami považován za krajně nepravděpodobný, především kvůli jeho katastrofickým důsledkům. Magazín The Week se přesto zamyslel nad tím, kdo by v případném konfliktu vyhrál.
Zdroj: Libor Novák