Změny počasí nechávají země chladným. Jednání o klimatu tříští svět, před summitem není dohoda

Technická jednání, která probíhala v sídle Konvence OSN o klimatu v Bonnu, skončila ve čtvrtek bez dosažení významného pokroku. Podle serveru CNN to uvedl výkonný tajemník Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu Simon Stiell. Konstatoval, že před listopadovým klimatickým summitem COP29 v Baku zůstává mnoho nevyřešených problémů.

Setkání v Bonnu, která jsou považována za klíčová pro pokrok v klimatické agendě, nepřinesla očekávané výsledky. Stiell poznamenal, že téma přechodu od fosilních paliv, projednávané v prosinci loňského roku v Dubaji, vyvolalo mnoho napětí a nedůvěry a na těchto jednáních nebylo řešeno.

Hlavní téma financování klimatických opatření se také nepodařilo vyřešit. Státy se neshodly na tom, jak by bohaté země měly financovat čistou energii a opatření na přizpůsobení se změně klimatu v rozvojových zemích.

Stávajícího cíle, tedy 100 miliard dolarů ročně na financování opatření v oblasti změny klimatu, má být dosažen do roku 2025 a nový cíl má být dohodnut na COP29 v Ázerbájdžánu.

Delegáti v Bonnu nedospěli ke shodě ohledně částky, kdo by měl platit a kdo přijímat, ani jakou formu by měly peníze mít. Stiell zdůraznil, že delegáti budou muset předložit "jasné možnosti a věcný rámec návrhu rozhodnutí", aby vlády mohly uzavřít dohodu v listopadu v Baku.

Úspěch na COP29 podle Stiella závisí na ochotě vážně se zaměřit na překonávání rozdílů a nespoléhat se na politické řešení na poslední chvíli.

"Čeká nás velmi strmý kopec, pokud chceme dosáhnout ambiciózních výsledků," řekl Stiell, když komentoval výsledky konference v Bonnu. Uvedl, že i subjekty mimo proces OSN o klimatu by mohly přispět k dosažení konsensu a pokroku ve sporných bodech. Apeloval na lídry zemí G7, aby k problematice přistoupili aktivně, protože "nyní není čas na usínání na vavřínech".

Odhaduje se, že rozvojové země, s výjimkou Číny, budou do roku 2030 potřebovat více než dva biliony dolarů ročně, aby se vyrovnaly se změnou klimatu.

Některé bohaté země chtějí, aby za klimatické iniciativy platily i silné rozvíjející se trhy, jako je Čína, zatímco rozvojové státy prosazují, aby další peněžní závazky obsahovaly více grantů a méně půjček.

Související

Smog

Jak Evropa bojuje se změnami počasí? Emise rapidně klesají, ani zdaleka to ale nestačí

Evropská unie učinila v oblasti snižování emisí skleníkových plynů významný krok, když v roce 2023 došlo k poklesu o osm procent. Údaj zveřejněný Evropskou agenturou pro životní prostředí (EEA) a ukazuje, že emise jsou nyní o 37 procent nižší než v roce 1990. Nicméně dosažený pokles stále zaostává za ambiciózními cíli, které si Unie stanovila.

Více souvisejících

Klimatické změny emise Smog

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

včera

Počasí se mění a svět nic nedělá. První stát bude bojkotovat klimatickou konferenci COP29

Papua-Nová Guinea oznámila, že bude bojkotovat nadcházející klimatický summit OSN, dokud hlavní světoví znečišťovatelé nezačnou podnikat konkrétní kroky. Ministr zahraničí této ostrovní země Justin Tkatchenko označil účast své země na summitech COP za "plýtvání časem", protože podle něj zatím nedošlo k žádným skutečným změnám.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy