Česko ještě čeká oteplení, ukazuje dlouhodobá předpověď počasí

Letošní říjen bude teplotně průměrný až mírně nadprůměrný. Ani srážkově by neměl příliš vybočovat z dlouhodobého průměru. Méně pršet bude tento týden a poté na přelomu října a listopadu. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi, kterou dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Počasí
doporučujeme

S pokračujícím podzimem budou teploty postupně klesat, ale většinou se budou pohybovat blízko rozhraní běžných nebo mírně nadprůměrných hodnot. "V porovnání s dlouhodobým průměrem bude s největší pravděpodobností nejteplejším druhý předpovědní týden (od 12. října)," uvedli meteorologové.

Dlouhodobá průměrná teplota mezi 5. říjnem a 1. listopadem je v Česku 7,5 stupně Celsia. Nejteplejší byl rok 2000, kdy průměrná teplota v tomto období dosáhla 10,4 stupně Celsia. Naopak v roce 1997 klesla na 4,2 stupně.

"Relativně nejméně srážek očekáváme v prvním a čtvrtém předpovědním týdnu, o něco více ve druhém a třetím týdnu (období 12. až 25.10), ale i tak v rámci běžných srážkových úhrnů pro danou roční dobu," dodali meteorologové. Průměrný úhrn srážek ve sledovaném období je v Česku 36 milimetrů.

Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí: Česko čeká teplý týden. V noci ale teploty výrazně klesnou

26.10.2020 10:01 Aktualizováno Příští týden bude v Česku ještě relativně teplo. V noci sice klesnou teploty až na 1 stupeň, během…

Předpověď na noc a úterý 27. října

26.10.2020 09:37 Zvlněná studená fronta bude postupovat přes naše území k východu. Za ní se k nám přechodně rozšíří…

Změna v předpovědi počasí: Bude chladněji, než se očekávalo

23.10.2020 22:00 Aktualizováno Víkendová předpověď počasí původně slibovala teploty dosahující až 20 stupňů. Nově ale…

Předpověď na noc a sobotu 24. října

23.10.2020 12:28 Zvlněná studená fronta bude postupovat přes naše území dále k východu. Za ní se k nám začne…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama