Česko má kvůli počasí další problém. Líhnou se roje dotěrných komárů

Deštivé počasí letos v Litovli na Olomoucku a okolních obcích komplikuje boj s přemnoženými komáry, kterých se v místních lužních lesích vylíhlo mnohem více než v předešlých letech. Samosprávy proto musejí častěji aplikovat speciální postřik do lagun a v příštích dnech přijdou na řadu i některé ulice, kde na obyvatele dotírají roje komárů. Na webu města to oznámil starosta Litovle Viktor Kohout.

Komáři
doporučujeme

Do lagun u Litovle byl speciální ekologický postřik, který hubí pouze komáří larvy, aplikován už dvakrát. Podle Kohouta to ale nestačilo zabránit přemnožení komárů, kterým letos přeje počasí. "Nestálost počasí v podobě tepla a dešťů je ideální pro množení nových ohnisek i mimo stálé laguny. Tudíž i v mokřadech či loukách se líhnutí komárů dařilo a nebylo v našich silách aplikovat přípravek všude," uvedl Kohout.

Zástupci Litovle a okolních obcí se proto tento týden dohodli, že aplikují speciální postřik v nejpostiženějších ulicích Litovle. Aplikován bude také v obcích Březové, Tři Dvory, Víska, Nová Ves, Nasobůrky a Unčovice.

Samosprávy postup podle Kohouta konzultovaly s vedením CHKO Litovelské Pomoraví. "Tento postřik nezabíjí včely, je cílený jen na komáry," zdůraznil Kohout. Dodal, že přípravek nebude používán v lese. Obce zároveň budou pokračovat v preventivním postřiku do lagun, ve kterých se komáři líhnou. Na dětských hřištích či zastávkách MHD v Litovli bude aplikován repelent. "Tento přípravek odpuzuje komáry minimálně 48 hodin," uvedl Kohout.

V lužních lesích jsou komáří kalamity poměrně časté. Nejhorší situace bývá v okrajových částech Litovle, které sousedí s lesy. Litovel kvůli opakujícím se komářím kalamitám před časem spojila síly s okolními obcemi. Ve společném fondu na boj s přemnoženými komáry mají samosprávy několik set tisíc korun.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí na víkend: Prudce se ochladí. Během dne budou teploty jako na konci…

08.07.2020 08:37 Česko zažije o víkendu ne až tak běžný úkaz. Zatímco v pátek se v noci dočkáme teplot až kolem 16…

Sucho mizí i z hlubších úrovní, problém zůstává na severozápadě Čech

07.07.2020 16:53 Severozápadní Čechy zůstávají jediným místem v České republice, které v hlubších vrstvách půdy trpí…

Předpověď na noc a středu 8. července

07.07.2020 12:22 Přes střední Evropu bude zvolna postupovat k jihu studená fronta, informuje portal.chmi.cz.

Teplé počasí si vezme pauzu. Brzy se ale vrátí

06.07.2020 22:12 Aktualizováno Příští týden si Česko od veder odpočne. Teploty místy během dne klesnou i pod 20 stupňů. Na konci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy