Klimatické změny způsobují nejen extrémní vedra a lesní požáry, ale i migraci řady rostlinných a zvířecích druhů. Na severní polokouli se tak dostávají nejen komáři přenášející tropické nemoci typu horečka dengue, ale i invazivní druhy, kterých se vědci obávají. Jedním z nich je i ohnivý mravenec. A je nebezpečnější, než by se na první pohled mohlo zdát.
"Věděli jsme, že tento den přijde," řekl serveru CNN Mattia Menchetti, výzkumník z Institutu evoluční biologie ve Španělsku. Jeho tým objevil v Evropě 88 hnízd červených ohnivých mravenců rozmístěných na 5 hektarech poblíž města Syrakusy na Sicílii v Itálii. Mravenci známí pod latinským jménem Solenopsis invicta se usazují v Evropě, a podle vědců to není vůbec dobrá zpráva.
Červení ohniví mravenci působí jako neporazitelné stroje v říši hmyzu. Jsou vysoce agresivní e jejich kousnutí patří mezi nejbolestivější vůbec. Ostatně přízvisko "ohniví" nedostali jen díky barvě, ale i kvůli pocitu, které jejich kousnutí vyvolává. Jakoby se kůže ocitla v jednom ohni. Mají speciální žlázy, které vylučují jedovatou látku, která způsobuje silnou bolest a pálení a může vyvolat i vážné alergické reakce.
Tito mravenci pochází z Jižní Ameriky, ale byli zavlečeni do některých dalších částí světa, včetně Severní Ameriky, kde se stali invazivním druhem. Jsou známi svou silnou sociální strukturou a schopností tvořit rozsáhlá kolonie. Červení ohniví mravenci jsou aktivní lovci a mohou společně koordinovaně útočit na jiné hmyzí druhy.
Pro zemědělce a zahrádkáře jsou nepříjemnými škůdci. Jejich eliminace je kvůli jejich agresivitě a schopnosti rychle se rozmnožovat obtížná. Nezastaví je ani voda, ani propast, kolonie čítající i sto tisíc jedinců si hravě vyrobí most přes řeku nebo průrvu v zemi. Usídlit se navíc mohou prakticky kdekoliv, včetně spotřebičů a elektronických zařízení.
"Solenopsis invicta je jedním z nejhorších invazních druhů. Může se šířit znepokojivě rychle," varuje Menchetti s tím, že kolonie těchto mravenců byly nalezeny v předměstské oblasti Syrakus. Není pitom jasné, jak se tam dostali, genetická analýza ale odhalila, že se s největší pravděpodobností rozšířili ze Spojených států nebo Číny.
Podle vědců se ale v Itálii nezastaví, naopak by se mohli brzy rozšířit po celé Evropě, protože 7 procent kontinentu, včetně velkých městských oblastí, jako je Barcelona, Řím, Londýn a Paříž, už má klima, které je pro tento druh vhodné.
Tropickému hmyzu se kvůli oteplování v Evropě začíná líbit
Agresivní mravenci nejsou to jediné, s čím se bude muset Evropa potýkat. Podle serveru Le Monde odborníci Světové zdravotnické organizace (WHO) už dříve uvedli, že polovina světové populace je nově vystavena hrozbě nákazy horečkou dengue, která se přenáší prostřednictvím určitých druhů komárů. A i těm se začíná na severu líbit.
"Více než 130 zemí je postiženo horečkou dengue, která nyní zasáhla všechny kontinenty včetně Evropy," poznamenal Raman Velayudhan, vedoucí veterinární jednotky pro veřejné zdraví, kontrolu vektorů a životní prostředí.
"Horečka dengue je nemoc, která představuje silnou překážku pro globální zdraví. Její postupné rozšiřování, jak se zdá, nezná hranic," dodal Ibrahima Socé Fall, ředitel celosvětového programu WHO pro kontrolu opomíjených tropických nemocí.
Na americkém kontinentu úřady ročně evidují miliony případů této nemoci. Nejvíce postiženou zemí je Brazílie, nemoc se ale nyní šíří do států dále na jih, jako je Bolívie, Paraguay a Peru, které byly dříve pro komáry přenášející tuto nemoc příliš chladné.
"Dengue se šíří do nových oblastí, včetně Evropy, a objevují se výbušná ohniska. Přibližně polovina světové populace je nyní ohrožena horečkou dengue s odhadem 100–400 milionů infekcí ročně," uvedla WHO.
Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí CDC na svém webu uvádí, že každý rok se horečkou dengue nakazí až 400 milionů lidí. Z toho zhruba 40 000 lidí ročně na toto onemocnění zemře.
Nelze však vyloučit, že se čísla budou v průběhu let zvyšovat. Na šíření horečky má podle odborníků vliv globální oteplování a scénář, který nyní lidstvo zažívá, předpověděli vědci už před dvaceti lety.
V roce 2000 vědci publikovali článek, ve kterém předpověděli nárůst horečky dengue a malárie právě v důsledku globálního oteplování. Práce byla předmětem řady diskuzí, navzdory tomu se ale objevují stále závažnější dopady změny klimatu na šíření některých infekčních chorob, zejména virových, včetně dengue.
Nemoc šíří komár tygrovaný, Aedes albopictus , který může na člověka i domácí zvířata přenést více než 20 nebezpečných virů. Kromě horečky dengue například i virus Zika nebo žlutou zimnici. Komár asijského původu se přizpůsobil tropickému i mírnému klimatu a stále více se šíří i v Evropě.
"Před 5-6 lety jsme si mysleli, že se komár tygří rozšíří, ale nevěděli jsme, do jaké míry. Dnes se rozšířil všude," poznamenává Cyril Caminade, výzkumník na univerzitě v Liverpoolu a Institutu infekcí a globálního zdraví. "Měli jsme předpovědi na rok 2020. Ale nemysleli jsme si, že se dostane do Paříže tak rychle," říká Anna-Bella Faillouxová, ředitelka výzkumu virologie v Pasteurově institutu. Ve Francii se komár objevil v roce 2016.
Vědci zpozorovali, že některé nemoci, jako například virus Zika či právě horečka dengue, mají tendenci následovat klimatický fenomén zvaný El Niño. Ten vystavuje svět vysokým teplotám, silným dešťům a poté ničivému suchu, čímž vytváří příznivé podmínky pro šíření komárů. Ty navíc mohou přenášet hned několik virů současně.
"Viry Zika a chikungunya nepocházejí z Jižní Ameriky, přesto Brazílie zažívá silnou kocirkulaci virů, spolu s těmi, které dorazily dříve, jako je horečka dengue a žlutá zimnice," uvedla Faillouxová.
Související

Stále teplejší počasí láká do Evropy nové predátory. Klimatické změny ovlivňují další invazivní druh

Komáři představují pro Evropany stále větší nebezpečí. Případů dengue přibývá
Aktuálně se děje
před 23 minutami

Nová Škoda Kodiaq odhalena: Oblíbené SUV se představuje druhou generací s cenou pod milion?
před 1 hodinou

USA posílají na Ukrajinu více než 1 milion nábojů zabavené íránské munice
Aktualizováno před 2 hodinami

Útok na Rusy: Ukrajinské speciální jednotky se vylodily na Krymu, došlo k bitvě se ztrátami
před 2 hodinami

Netanjahu v pondělí přijede do Česka, dorazí i s vládní delegací na konzultace
před 3 hodinami

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině
před 3 hodinami

Fiala se nesetká s Babišem kvůli Rakušanovi. K odvolání ministra nevidí důvod
před 3 hodinami

Rusové v nepřítomnosti odsoudili Ovsjannikovovou, protestovala proti válce v TV
před 4 hodinami

Lipavský chce, aby Česko mělo velvyslance v Moskvě
před 4 hodinami

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu
před 5 hodinami

Stovky korun měsíčně za Facebook a Instagram? Na internet unikl první ceník placených verzí
před 6 hodinami

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky
před 6 hodinami

Putin nesmí zvítězit, řekl Pavel europoslancům. EU poděkoval za pomoc s transformací Česka
před 7 hodinami

Nejbohatšími Čechy jsou Kellnerová, Křetínský a Komárek. Babiš je pátý
před 7 hodinami

Rusko si na Ukrajině zřejmě sestřelilo svou vlastní stíhačku Suchoj Su-35
před 8 hodinami

Platy učitelů v roce 2024 se budou počítat z průměrné mzdy za loňský rok
před 9 hodinami

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení
před 9 hodinami

Kdo zaplatí metro D? Financování z Evropské investiční banky není ohroženo, tvrdí DPP
před 10 hodinami

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem
před 10 hodinami

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu
před 11 hodinami
Počasí v noci dalo hasičům zabrat. Zlámané stromy místy zastavily dopravu
Bouřky a silný vítr, které v úterý večer a v noci zasáhly Česko, lámaly stromy, ničily střechy i elektrická vedení. Hasiči měli napříč několika kraji stovky výjezdů.
Zdroj: Libor Novák