Den, kterého se vědci obávali, nastal. Jeden z nejinvazivnějších druhů světa dorazil do Evropy

Klimatické změny způsobují nejen extrémní vedra a lesní požáry, ale i migraci řady rostlinných a zvířecích druhů. Na severní polokouli se tak dostávají nejen komáři přenášející tropické nemoci typu horečka dengue, ale i invazivní druhy, kterých se vědci obávají. Jedním z nich je i ohnivý mravenec. A je nebezpečnější, než by se na první pohled mohlo zdát.

"Věděli jsme, že tento den přijde," řekl serveru CNN Mattia Menchetti, výzkumník z Institutu evoluční biologie ve Španělsku. Jeho tým objevil v Evropě 88 hnízd červených ohnivých mravenců rozmístěných na 5 hektarech poblíž města Syrakusy na Sicílii v Itálii. Mravenci známí pod latinským jménem Solenopsis invicta se usazují v Evropě, a podle vědců to není vůbec dobrá zpráva.

Červení ohniví mravenci působí jako neporazitelné stroje v říši hmyzu. Jsou vysoce agresivní e jejich kousnutí patří mezi nejbolestivější vůbec. Ostatně přízvisko "ohniví" nedostali jen díky barvě, ale i kvůli pocitu, které jejich kousnutí vyvolává. Jakoby se kůže ocitla v jednom ohni. Mají speciální žlázy, které vylučují jedovatou látku, která způsobuje silnou bolest a pálení a může vyvolat i vážné alergické reakce.

Tito mravenci pochází z Jižní Ameriky, ale byli zavlečeni do některých dalších částí světa, včetně Severní Ameriky, kde se stali invazivním druhem. Jsou známi svou silnou sociální strukturou a schopností tvořit rozsáhlá kolonie. Červení ohniví mravenci jsou aktivní lovci a mohou společně koordinovaně útočit na jiné hmyzí druhy.

Pro zemědělce a zahrádkáře jsou nepříjemnými škůdci. Jejich eliminace je kvůli jejich agresivitě a schopnosti rychle se rozmnožovat obtížná. Nezastaví je ani voda, ani propast, kolonie čítající i sto tisíc jedinců si hravě vyrobí most přes řeku nebo průrvu v zemi. Usídlit se navíc mohou prakticky kdekoliv, včetně spotřebičů a elektronických zařízení.

"Solenopsis invicta je jedním z nejhorších invazních druhů. Může se šířit znepokojivě rychle," varuje Menchetti s tím, že kolonie těchto mravenců byly nalezeny v předměstské oblasti Syrakus. Není pitom jasné, jak se tam dostali, genetická analýza ale odhalila, že se s největší pravděpodobností rozšířili ze Spojených států nebo Číny.

Podle vědců se ale v Itálii nezastaví, naopak by se mohli brzy rozšířit po celé Evropě, protože 7 procent kontinentu, včetně velkých městských oblastí, jako je Barcelona, ​​Řím, Londýn a Paříž, už má klima, které je pro tento druh vhodné.

Tropickému hmyzu se kvůli oteplování v Evropě začíná líbit

Agresivní mravenci nejsou to jediné, s čím se bude muset Evropa potýkat. Podle serveru Le Monde odborníci Světové zdravotnické organizace (WHO) už dříve uvedli, že polovina světové populace je nově vystavena hrozbě nákazy horečkou dengue, která se přenáší prostřednictvím určitých druhů komárů. A i těm se začíná na severu líbit.

"Více než 130 zemí je postiženo horečkou dengue, která nyní zasáhla všechny kontinenty včetně Evropy," poznamenal Raman Velayudhan, vedoucí veterinární jednotky pro veřejné zdraví, kontrolu vektorů a životní prostředí.

"Horečka dengue je nemoc, která představuje silnou překážku pro globální zdraví. Její postupné rozšiřování, jak se zdá, nezná hranic," dodal Ibrahima Socé Fall, ředitel celosvětového programu WHO pro kontrolu opomíjených tropických nemocí.

Na americkém kontinentu úřady ročně evidují miliony případů této nemoci. Nejvíce postiženou zemí je Brazílie, nemoc se ale nyní šíří do států dále na jih, jako je Bolívie, Paraguay a Peru, které byly dříve pro komáry přenášející tuto nemoc příliš chladné. 

"Dengue se šíří do nových oblastí, včetně Evropy, a objevují se výbušná ohniska. Přibližně polovina světové populace je nyní ohrožena horečkou dengue s odhadem 100–400 milionů infekcí ročně," uvedla WHO.

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí CDC na svém webu uvádí, že každý rok se horečkou dengue nakazí až 400 milionů lidí. Z toho zhruba 40 000 lidí ročně na toto onemocnění zemře.

Nelze však vyloučit, že se čísla budou v průběhu let zvyšovat. Na šíření horečky má podle odborníků vliv globální oteplování a scénář, který nyní lidstvo zažívá, předpověděli vědci už před dvaceti lety.

V roce 2000 vědci publikovali článek, ve kterém předpověděli nárůst horečky dengue a malárie právě v důsledku globálního oteplování. Práce byla předmětem řady diskuzí, navzdory tomu se ale objevují stále závažnější dopady změny klimatu na šíření některých infekčních chorob, zejména virových, včetně dengue.

Nemoc šíří komár tygrovaný, Aedes albopictus , který může na člověka i domácí zvířata přenést více než 20 nebezpečných virů. Kromě horečky dengue například i virus Zika nebo žlutou zimnici. Komár asijského původu se přizpůsobil tropickému i mírnému klimatu a stále více se šíří i v Evropě.

"Před 5-6 lety jsme si mysleli, že se komár tygří rozšíří, ale nevěděli jsme, do jaké míry. Dnes se rozšířil všude," poznamenává Cyril Caminade, výzkumník na univerzitě v Liverpoolu a Institutu infekcí a globálního zdraví. "Měli jsme předpovědi na rok 2020. Ale nemysleli jsme si, že se dostane do Paříže tak rychle," říká Anna-Bella Faillouxová, ředitelka výzkumu virologie v Pasteurově institutu. Ve Francii se komár objevil v roce 2016.  

Vědci zpozorovali, že některé nemoci, jako například virus Zika či právě horečka dengue, mají tendenci následovat klimatický fenomén zvaný El Niño. Ten vystavuje svět vysokým teplotám, silným dešťům a poté ničivému suchu, čímž vytváří příznivé podmínky pro šíření komárů. Ty navíc mohou přenášet hned několik virů současně.

"Viry Zika a chikungunya nepocházejí z Jižní Ameriky, přesto Brazílie zažívá silnou kocirkulaci virů, spolu s těmi, které dorazily dříve, jako je horečka dengue a žlutá zimnice," uvedla Faillouxová.

Související

Sršeň asijská, ilustrační fotografie.

Už jste potkali černou vdovu? Hmyzí invaze je nákladná, svět stojí miliardy dolarů ročně

Invazní druhy živočichů způsobují celosvětové škody až 300 miliard dolarů ročně. Británie čelí asijské sršni, která ohrožuje včely, zatímco Irsko trápí jedovatí pavouci. V Evropě se rozšiřují i další nebezpečné druhy, jako jsou černé vdovy, nebo poměrně dobře známá zvířata mýval severní či krabi říční. Tyto invazivní druhy narušují ekosystémy a představují vážné ekologické hrozby.

Více souvisejících

Hmyz mravenci komáři

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Aktualizováno před 40 minutami

Inaugurační projev Donalda Trumpa Prohlédněte si galerii

Donald Trump složil přísahu a stal se 47. prezidentem USA. Vyhlásí nouzový stav a přejmenuje Mexický záliv

Donald Trump se stal 47. prezidentem USA. Inaugurační den začal bohoslužbou v kostele sv. Jana na náměstí Lafayette Square, historickém místě ve Washingtonu, D.C., po které následovalo tradiční setkání u čaje v Bílém domě, kde ho s Melanii Trumpovou uvítali končící prezident Joe Biden a první dáma Jill Bidenová. Po složení prezidentské přísahy přednesl inaugurační projev.

před 51 minutami

před 1 hodinou

Inaugurační projev Donalda Trumpa

Donald Trump je zpátky u moci. A už začal měnit celý svět

Ještě před tím, než Donald Trump oficiálně převzal úřad, mělo jeho zvolení vliv na globální politiku. Jeho druhé funkční období začíná s dopady, které jsou patrné od Blízkého východu přes Evropu až po Asii. Světoví lídři přizpůsobují své strategie v reakci na očekávané změny v agendě Spojených států, píše BBC.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump couvá. Nová cla zatím neoznámí

Nastupující administrativa Donalda Trumpa podle BBC potvrdila zprávy Wall Street Journalu, že nový prezident sice vydá memorandum, kterým pověří federální úřady, aby přezkoumaly obchodní politiky, ale dnes nebudou oznámeny žádné nové cla. Tento krok naznačuje opatrný přístup k obchodní agendě, přestože jde o jednu z hlavních oblastí Trumpovy kampaně.

před 3 hodinami

Princ Harry v dokumentární sérii Heart of Invictus.

Princi Harrymu začne soud s bulvárem. Bude to začátek konce, píše BBC

Velká právní bitva prince Harryho začne již zítra, pokud se nestane něco naprosto nečekaného, píše britská BBC krátce před začátkem procesu mezi mladším synem krále Karla III. a mediálním domem News Group Newspapers, který zastřešuje deník The Sun. Výsledek soudu může mít nedozírné dopady na obě strany sporu. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

The Guardian: Trump je hrozbou. Evropa musí rázně reagovat

Jak by měla Evropa reagovat na hrozby Donalda Trumpa, které mohou destabilizovat globální ekonomiku? Země brzy budou muset přijmout postoj k novým hrozbám, které Trump přináší v oblasti obchodní politiky. I když přechod od volného obchodu s sebou nese rizika, nabízí také hodnotnou příležitost přehodnotit naše zastaralé mezinárodní ekonomické vztahy – pokud dokážeme využít výjimečnost tohoto momentu, píše The Guardian.

před 7 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajina otevřela proti Rusku další frontu. Trumpa

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vsadil na strategii diplomatického lichocení ve snaze získat podporu Donalda Trumpa, který byl znovu zvolen prezidentem Spojených států. Tato taktika, jež není v mezinárodních vztazích neobvyklá, má pro Ukrajinu zásadní význam, neboť země čelí dlouhodobé válce s Ruskem a její schopnost získat americkou podporu zůstává klíčová.

Aktualizováno před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Válka na Ukrajině se může pro USA stát druhým Vietnamem. Jak podle Bannona Trump zareaguje?

Steve Bannon, bývalý hlavní stratég Donalda Trumpa, vyjádřil obavy, že by zapojení USA do války na Ukrajině mohlo skončit obdobně, jako když Richard Nixon převzal odpovědnost za válku ve Vietnamu, což by mohlo být politicky i strategicky osudové. V rozhovoru pro Politico Bannon varoval, že Trump riskuje, že se nechá vtáhnout do konfliktu, pokud neukončí americkou vojenskou pomoc Ukrajině. Podle Bannona hrozí, že spojenectví amerického obranného průmyslu, evropských partnerů a některých vlivných osobností z Trumpova okolí zabrání rychlému ukončení války.

před 11 hodinami

Donald Trump

Dramatický návrat Trumpa do Bílého domu: To se pobavíte, vzkázal příznivcům

Donald Trump plánuje dramatický návrat do Bílého domu, který by mohl zásadně proměnit Spojené státy. Když bude v pondělí inaugurován v mrazivém Washingtonu, bude doufat, že nastolí novou éru americké politiky a splní své ambiciózní sliby o rozsáhlých změnách. Ceremoniál, který se kvůli extrémní zimě poprvé po desetiletích uskuteční uvnitř Kapitolu, symbolizuje okamžik, kdy bude jeho činy poprvé skutečně podrobeny hodnocení, místo aby se hodnotily pouze jeho sliby.

před 13 hodinami

Předpověď počasí na celý pracovní týden. Nejchladněji bude zítra a pozítří

Zima bude mírná i během předposledního lednového pracovního týdne, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Mrznout bude především v noci, denní maxima mají šplhat nad nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy