Orkán zdevastoval část Evropy, lidé zůstali uvězněni v autech

Jihozápad Německa, Švýcarsko i část Rakouska v noci na dnešek zasáhla bouře Petra, kterou provázely silné deště. Dnes ráno bouře dorazila i do Čech. Zejména na jihozápadě Německa voda na mnoha místech zaplavila ulice a popadané stromy způsobily dopravní komplikace. Ve středním Švýcarsku byli kvůli vichru zraněni dva řidiči. Síla větru tam v nižších polohách přesáhla 120 kilometrů za hodinu, na horách naměřili až 170 kilometrů za hodinu, což je dle Beaufortovy stupnice orkán.

Rakouští hasiči, ilustrační fotografie
doporučujeme

Silné deště postihly zejména jihozápad Německa. V oblasti Černý les (Schwarzwald) ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko spadlo podle německé meteorologické služby (DWD) do dnešního rána za 72 hodin na 120 litrů srážek na metr čtvereční, uvedla agentura DPA.

Voda zaplavila na jihozápadě Německa četné sklepy i ulice a zvedla mimo jiné hladinu řeky Mosela. Ve městě Trier v Porýní-Vestfálsku stoupla hladina Mosely pět metrů nad normální úroveň a očekává se, že bude dál stoupat. Důvodem stoupající hladiny této řeky jsou především vydatné srážky, které zvedly její hladinu ve Francii, kde řeka pramení.

Bouře zasáhla v noci na dnešek i sever Rakouska. Ve spolkové zemi Horní Rakousy zůstalo ráno kvůli vichru bez proudu na 11.00 domácností, uvedla agentura APA. Rychlost větru tam dosahovala až 110 kilometrů v hodině. Vichr a lijáky postihly i Vídeň, kde kvůli tomu uzavřeli mimo jiné zoo a zámeckou zahradu v Schönbrunnu, zámek je ale otevřen, uvedla jeho mluvčí.

Velká voda postihla i Lucembursko. V noci na dnešek tam museli hasiči několikrát vyprošťovat i lidi z aut, která voda uvěznila na silnicích.

Problémy působil silný vítr také ve Švýcarsku, kde v noci hasiči vyjížděli ke stovkám případů. Popadané stromy způsobily dopravní komplikace na silnicích i železnicích. V kantonech Curych a Bern utrpěli na silnicích kvůli vichřici zranění dva řidiči, kteří museli být hospitalizováni.

Bouře zkomplikoval život i lyžařům, například na jihozápadě Švýcarska v lyžařské oblasti Zermatt funguje kvůli počasí jen polovina vleků, uvedla dnes agentura APA.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakousko a Bavorsko se potýkají se záplavami, doprava omezena

04.08.2020 13:18 Prudké lijáky způsobily v jižním Bavorsku a na takřka celém území Rakouska lokální záplavy i…

Jih Evropy zasáhla vedra. Bylo až 44 stupňů

01.08.2020 17:07 Jih Evropy dnes trápí vedra, ale i když v částech Španělska se teploty vyšplhaly až ke 44 stupňům…

Na jihu Francie vypukl lesní požár. Poničil několik domů, lidé se…

31.07.2020 13:33 Aktualizováno Přibližně 165 hektarů borového lesa shořelo v noci na dnešek u města Anglet na jihozápadě Francie.…

Portugalsko sužují vysoké teploty, rozsáhlý požár vypukl v Řecku

28.07.2020 10:42 Portugalsko vydalo pro celou zemi varování kvůli vysokému riziku lesních požárů v souvislosti s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama