Orkán zdevastoval část Evropy, lidé zůstali uvězněni v autech

Jihozápad Německa, Švýcarsko i část Rakouska v noci na dnešek zasáhla bouře Petra, kterou provázely silné deště. Dnes ráno bouře dorazila i do Čech. Zejména na jihozápadě Německa voda na mnoha místech zaplavila ulice a popadané stromy způsobily dopravní komplikace. Ve středním Švýcarsku byli kvůli vichru zraněni dva řidiči. Síla větru tam v nižších polohách přesáhla 120 kilometrů za hodinu, na horách naměřili až 170 kilometrů za hodinu, což je dle Beaufortovy stupnice orkán.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Rakouští hasiči, ilustrační fotografie
doporučujeme

Silné deště postihly zejména jihozápad Německa. V oblasti Černý les (Schwarzwald) ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko spadlo podle německé meteorologické služby (DWD) do dnešního rána za 72 hodin na 120 litrů srážek na metr čtvereční, uvedla agentura DPA.

Voda zaplavila na jihozápadě Německa četné sklepy i ulice a zvedla mimo jiné hladinu řeky Mosela. Ve městě Trier v Porýní-Vestfálsku stoupla hladina Mosely pět metrů nad normální úroveň a očekává se, že bude dál stoupat. Důvodem stoupající hladiny této řeky jsou především vydatné srážky, které zvedly její hladinu ve Francii, kde řeka pramení.

Bouře zasáhla v noci na dnešek i sever Rakouska. Ve spolkové zemi Horní Rakousy zůstalo ráno kvůli vichru bez proudu na 11.00 domácností, uvedla agentura APA. Rychlost větru tam dosahovala až 110 kilometrů v hodině. Vichr a lijáky postihly i Vídeň, kde kvůli tomu uzavřeli mimo jiné zoo a zámeckou zahradu v Schönbrunnu, zámek je ale otevřen, uvedla jeho mluvčí.

Velká voda postihla i Lucembursko. V noci na dnešek tam museli hasiči několikrát vyprošťovat i lidi z aut, která voda uvěznila na silnicích.

Problémy působil silný vítr také ve Švýcarsku, kde v noci hasiči vyjížděli ke stovkám případů. Popadané stromy způsobily dopravní komplikace na silnicích i železnicích. V kantonech Curych a Bern utrpěli na silnicích kvůli vichřici zranění dva řidiči, kteří museli být hospitalizováni.

Bouře zkomplikoval život i lyžařům, například na jihozápadě Švýcarska v lyžařské oblasti Zermatt funguje kvůli počasí jen polovina vleků, uvedla dnes agentura APA.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stoletá voda. Anglii a Wales dál sužují záplavy, mají první potvrzenou oběť

18.02.2020 14:46 Záplavy vyvolané bouří Dennis nadále ohrožují životy a majetek lidí na západě Británie. Stovky…

Británii devastují povodně, jde o život. Bouře Dennis zasáhla i Francii

17.02.2020 16:53 Aktualizováno Británie se druhý den potýká se záplavami a komplikacemi v dopravě po vydatných deštích, které v…

Jak lépe předpovědět bouře či změny klimatu? Británie si pořídí nový…

17.02.2020 10:53 Britská vláda investuje 1,2 miliardy liber (35,8 miliardy Kč) do nového superpočítače, který bude…

Bouře Dennis udeřila plnou silou. V Británii může napáchat větší škody než…

16.02.2020 19:19 Aktualizováno Bouře Dennis dnes s plnou silou udeřila na Britské ostrovy. Meteorologové odpoledne uvedli, že…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama