Sucho netrápí jen Česko. Okolní státy jsou na tom ještě hůř

Sucho v posledních letech trápí nejen Česko, ale i další státy střední Evropy. Loňský rok jeho dopad tvrdě pocítili Němci, Poláci, částečně i Rakušané a Slováci. Jak jsou na tom okolní státy, sledují vědci z portálu InterSucho. Vysoké kompenzace loni vyplácel zemědělcům za ztráty nejen český stát, ale v rekordní výši i Němci. Primární hybatelem problémů je podle jednoho z členů týmu InterSucha Petra Hlavinky klimatická změna. Hlavinka to řekl ČTK.

InterSucho je projektem Ústavu výzkumu globální změny AV ČR a Mendelovy univerzity v Brně a slouží zemědělcům, kteří mohou díky předpovědím a popisu aktuálního stavu lépe plánovat činnost.

"Loni v dubnu jsme zaznamenali velké sucho nejen v Česku, ale také v Polsku, Německu a na Slovensku. V květnu se situace zlepšila, v červnu se však sucho začalo projevovat znovu. Rozšířilo se i do Rakouska, Itálie a Francie a podepsalo se na nižších výnosech plodin," řekl Hlavinka.

V Německu dokonce sucho odstartovalo diskusi, zda je zemědělský sektor dobře nastavený na současné podmínky, pokud potřebuje extrémní kompenzace za zničenou úrodu, uvedl Hlavinka.

Vědci se snaží upozornit na to, že primárně může za problémy v krajině s nedostatkem vody právě klimatická změna. "Nejde jen o problém české krajiny s velkými lány, ale bez vody dopadne podobně i krajina s malými políčky v Rakousku i jinde," řekl Hlavinkův kolega Zdeněk Žalud. Dodal však, že především v erozně ohrožených oblastech se velké lány ekonomicky vyčerpaly a nemají opodstatnění kvůli odnosu ornice.

Na portálu intersucho.cz se lze podívat, jak vypadá aktuální situace v okolních státech a z barev na mapě je zřejmé, že například v Německu, ve velké části Polska či v Maďarsku je situace se zásobou vody v půdě ještě horší než v Česku.

Pomalu to začíná být vážné, neboť čas na nasycení půdy do začátku jara se krátí. Naopak, lokalit s extrémní odchylkou vody v půdě, zvláště v Čechách, stále přibývá. A to dokonce i v povrchové vrstvě (malá mapa vpravo nahoře). pic.twitter.com/39aWNyXYl1

— www.intersucho.cz (@Intersucho) January 27, 2020

Vědci nemají informace o tom, jak četné jsou v okolních státech srážky, ale dokážou určit míru sucha podle zásoby vody v půdě či podle kondice vegetace.

Podle dlouhodobých modelů se předpokládá postupně úbytek srážek v jižní polovině Evropy a naopak přibývání srážek v severní polovině. Pro Česko i okolní regiony, které jsou na pomezí těchto oblastí, to znamená vyšší variabilitu počasí i srážek, tedy možnost jak dlouhých období sucha, tak vlhčích období. Již dlouho vědci připomínají, že přibývá extrémních výkyvů počasí.

Sucho však může mít v Česku horší ekonomický dopad proti státům jižní Evropy. "Některé pozemky se tam už vzhledem k dlouhodobému suchu intenzivně neobhospodařují, zatímco u nás se hospodaří intenzivně," řekl Hlavinka. Kvůli měnícímu se klimatu už to však všude nepůjde. Již dříve Hlavinkovi kolegové zmínili, že například na jižní Moravě nebude mít ekonomický smysl některé pozemky obdělávat a bude lepší je zatravnit nebo dokonce zalesnit. "Je tady prostor pro adaptační opatření," uvedl Hlavinka.

Související

Sucho, ilustrační fotografie

Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí

Klimatická krize „způsobuje chaos“ v koloběhu vody na Zemi, což má devastující dopady na celé ekosystémy a miliardy lidí. Podle nové zprávy globální oteplování výrazně zesiluje bouře, povodně a sucha, která v roce 2024 – nejteplejším roce v historii – zabila minimálně 8 700 lidí, přinutila 40 milionů opustit své domovy a způsobila ekonomické škody přesahující 550 miliard dolarů. 
Ilustrační foto

Svět vysychá. Počasí mění Zemi k nepoznání, zjistili vědci

Zpráva vědců pod záštitou OSN varuje, že suché oblasti nyní tvoří 40 % povrchu Země (s výjimkou Antarktidy). Tento alarmující trend se odráží v trvalé přeměně rozsáhlých území – velikostí odpovídajících oblasti o třetinu větší než Indie – z vlhkého klimatu na suché. Výsledkem je dramatický pokles zemědělské produktivity a ohrožení milionů lidí po celém světě.

Více souvisejících

Sucho Počasí Německo Polsko Rakousko Slovensko

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 39 minutami

Pozemní síly IDF operují na severu pásma Gazy.

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky

V předvečer očekávaného příměří v pásmu Gazy, o němž jednají představitelé Izraele a Spojených států v Bílém domě, nadále přicházejí zprávy o devastujících ztrátách civilistů a infrastruktury. Podle OSN a palestinských úřadů zahynulo až 80 tisíc lidí, především žen a dětí. Humanitární organizace varují před kolapsem základních služeb a nárůstem migrace, zatímco diplomatická jednání čelí odporu a hluboké nedůvěře.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jeffrey Epstein

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice

Ministerstvo spravedlnosti USA popřelo existenci tzv. Epsteinova seznamu a podkopalo sliby generální prokurátorky Pam Bondiové o zveřejnění kompromitujících dokumentů. Podle resortu žádný usvědčující seznam ani důkazy o vydírání prominentních osob neexistují. Tvrzení přichází navzdory rostoucímu tlaku veřejnosti, politiků i Trumpových příznivců, kteří Bondiovou a FBI viní ze záměrného zdržování kauzy.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Juraj Cintula

Na Slovensku začíná ostře sledovaný soud s atentátníkem na Fica

Muž, který vloni spáchal neúspěšný atentát na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD), se dnes poprvé postaví před soud. Důchodce Juraj C. je obžalován ze zvlášť závažného zločinu teroristického útoku. Hrozí mu až doživotí. Případ řeší Specializovaný trestní soud. 

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Britové si připomněli teror v Londýně. Král ocenil, jak se národ vzpamatoval

Je to 20 let, co se datum 7. července smutně a nesmazatelně zapsalo do britských dějin. Král Karel III. u příležitosti výročí teroristických útoků v Londýně odsoudil tyto nesmyslné akty zla a vyzval lidi, aby se společně postavili těm, kteří se je snaží rozdělovat. Informovala o tom BBC. V hlavním městě království se dnes uskuteční řada vzpomínkových akcí. 

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump udělal z USA obchodního vyvrhele. Řešením je vyloučení z WTO

Americký prezident Donald Trump vkročil do mezinárodní politiky, zejména v oblasti obchodu, velmi agresivním způsobem a zásadně narušil dosavadní fungování globálního systému. Profesorka Kristen Hopewellová z Univerzity Britské Kolumbie nastínila možné řešení, jak Spojené státy přimět k dodržování mezinárodních pravidel – jejich vyloučení ze Světové obchodní organizace (WTO).

včera

včera

Patrik Schick

Brankář Kovář je blízko odchodu do PSV Eindhoven. Schick bude v Leverkusenu pokračovat

Vypadá to, že až odstartuje nadcházející sezóna německé Bundesligy, z českých legionářů zbyde v Leverkusenu už jen útočník Patrik Schick. Jak totiž informuje německý časopis Kicker, o služby dalšího českého reprezentanta, brankáře Matěje Kováře, projevil zájem nizozemský PSV Eindhoven. Přestože oficiálně ještě není nic potvrzené, v zákulisí se už mluví o tom, že se na přestupu již obě strany dohodly. Nyní pětadvacetiletý gólman absolvuje zdravotní prohlídku, aby pak mohl podepsat smlouvu.

včera

Aktualizováno včera

Do Prahy přijel končící polský prezident Andrzej Duda. (7.7.2025) Prohlédněte si galerii

Duda je naposledy jako prezident v Praze. Na Hradě ho přijal Pavel

Končící polský prezident Andrzej Duda přijel v pondělí na návštěvu Prahy. Na Pražském hradě ho přijal český protějšek Petr Pavel. Duda za několik týdnů skončí ve funkci, nahradí ho vítěz nedávných prezidentských voleb Karol Nawrocki. 

včera

Další podezřelá smrt v Rusku. Starovojt zemřel v den, kdy ho Putin odvolal

Z Ruska přicházejí zprávy o dalším podezřelém úmrtí. Po smrti má být odvolaný ministr dopravy Roman Starovojt, jehož v pondělí odvolal z funkce ruský prezident Vladimir Putin. Politik měl spáchat sebevraždu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy