Sucho netrápí jen Česko. Okolní státy jsou na tom ještě hůř

Sucho v posledních letech trápí nejen Česko, ale i další státy střední Evropy. Loňský rok jeho dopad tvrdě pocítili Němci, Poláci, částečně i Rakušané a Slováci. Jak jsou na tom okolní státy, sledují vědci z portálu InterSucho. Vysoké kompenzace loni vyplácel zemědělcům za ztráty nejen český stát, ale v rekordní výši i Němci. Primární hybatelem problémů je podle jednoho z členů týmu InterSucha Petra Hlavinky klimatická změna. Hlavinka to řekl ČTK.

Sucho

InterSucho je projektem Ústavu výzkumu globální změny AV ČR a Mendelovy univerzity v Brně a slouží zemědělcům, kteří mohou díky předpovědím a popisu aktuálního stavu lépe plánovat činnost.

"Loni v dubnu jsme zaznamenali velké sucho nejen v Česku, ale také v Polsku, Německu a na Slovensku. V květnu se situace zlepšila, v červnu se však sucho začalo projevovat znovu. Rozšířilo se i do Rakouska, Itálie a Francie a podepsalo se na nižších výnosech plodin," řekl Hlavinka.

V Německu dokonce sucho odstartovalo diskusi, zda je zemědělský sektor dobře nastavený na současné podmínky, pokud potřebuje extrémní kompenzace za zničenou úrodu, uvedl Hlavinka.

Vědci se snaží upozornit na to, že primárně může za problémy v krajině s nedostatkem vody právě klimatická změna. "Nejde jen o problém české krajiny s velkými lány, ale bez vody dopadne podobně i krajina s malými políčky v Rakousku i jinde," řekl Hlavinkův kolega Zdeněk Žalud. Dodal však, že především v erozně ohrožených oblastech se velké lány ekonomicky vyčerpaly a nemají opodstatnění kvůli odnosu ornice.

Na portálu intersucho.cz se lze podívat, jak vypadá aktuální situace v okolních státech a z barev na mapě je zřejmé, že například v Německu, ve velké části Polska či v Maďarsku je situace se zásobou vody v půdě ještě horší než v Česku.

Vědci nemají informace o tom, jak četné jsou v okolních státech srážky, ale dokážou určit míru sucha podle zásoby vody v půdě či podle kondice vegetace.

Podle dlouhodobých modelů se předpokládá postupně úbytek srážek v jižní polovině Evropy a naopak přibývání srážek v severní polovině. Pro Česko i okolní regiony, které jsou na pomezí těchto oblastí, to znamená vyšší variabilitu počasí i srážek, tedy možnost jak dlouhých období sucha, tak vlhčích období. Již dlouho vědci připomínají, že přibývá extrémních výkyvů počasí.

Sucho však může mít v Česku horší ekonomický dopad proti státům jižní Evropy. "Některé pozemky se tam už vzhledem k dlouhodobému suchu intenzivně neobhospodařují, zatímco u nás se hospodaří intenzivně," řekl Hlavinka. Kvůli měnícímu se klimatu už to však všude nepůjde. Již dříve Hlavinkovi kolegové zmínili, že například na jižní Moravě nebude mít ekonomický smysl některé pozemky obdělávat a bude lepší je zatravnit nebo dokonce zalesnit. "Je tady prostor pro adaptační opatření," uvedl Hlavinka.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, tvoří se kolony

18.09.2021 11:11 Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami dnes na letišti v Mošnově na…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Chystáte se k moři? Pozor na extrémní počasí, žhavé teploty spalují Itálii…

13.08.2021 22:01 Aktualizováno Střední a západní Středomoří sužuje vlna veder, která by měla pokračovat do začátku příštího týdne.…

Nejspíš padl evropský teplotní rekord. Na Sicílii bylo přes 48 stupňů

11.08.2021 19:55 Na Sicílii podle meteorologické služby dnes odpoledne teplota vystoupala na 48,8 stupně Celsia.…

Související:

Právě se děje

reklama