Tornáda, chumelenice, záplavy. Počasí pustoší východ USA, pět mrtvých

Východ USA od jihu až po Novou Anglii zasáhla silná bouře, která si vyžádala již nejméně pět obětí a kvůli níž je na 300.000 domácností a podniků bez proudu. Bouři provázel vítr o rychlosti až 100 kilometrů za hodinu a silný déšť a sněžení. Ve státě Mississippi na jihu země v posledních dnech zaznamenali několik desítek tornád. Na některých místech napadlo přes noc přes 20 centimetrů sněhu, jinde úřady varují před možnými záplavami, napsala agentura AP.

Tornádo
doporučujeme

Bouřkový systém zasáhl jižanské státy Texas, Floridu, Alabamu a Mississippi, region kolem Apalačského pohoří i Novou Anglii na severovýchodě země.

V Alabamě zemřela žena, když silný vítr zničil dva mobilní domy. Další čtyři lidé zemřeli převážně na jihu země při automobilových nehodách. V několika případech na jejich vozidlo spadl zlomený strom, jindy na kluzké vozovce ztratili kontrolu nad řízením.

zdroj: YouTube

Ve státě Ohio na severovýchodě země napadlo za několik hodin přes deset centimetrů sněhu. Podle meteorologů by měl napadnout až dvojnásobek v Západní Virginii. Guvernér Virginie vyhlásil výjimečný stav, protože kvůli silným dešťům hrozí bleskové záplavy. Asi 500 lidí na jihozápadě tohoto státu již museli záchranáři evakuovat ze zatopených domovů.

Bouře přinesla sněhovou pokrývku i do částí státu Texas, které zpravidla nejsou na zimní počasí zvyklé. Ve městě Midland napadl sníh poprvé po čtyřech letech, mrznoucí déšť zaznamenal i přístav Corpus Christi na pobřeží Mexického zálivu.

Bouřkový systém se nyní nachází nad Novou Anglií, kam přinesl silné sněžení. Nadále se bude pohybovat na severovýchod - na kanadském ostrově Newfoundland by mohlo v příštích dnech napadnout až 30 centimetrů sněhu. Bouře se podle meteorologů bude přesouvat přes Atlantický oceán a začátkem příštího týdne by mohla přinést vydatné srážky na Britské ostrovy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jih USA sužují silné mrazy, miliony lidí jsou bez proudu

16.02.2021 14:09 Aktualizováno Jih Spojených států od pondělí sužuje nezvykle mrazivé počasí, které začalo minulý týden po přílivu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama