I FAČR se cítí poškozena novou korupční kauzou. Mezitím Berbr rezignoval ve STESu

Po úterním jednání výkonného výboru Fotbalové asociace ČR (FAČR) vychází najevo, že i samotná strahovská fotbalová generalita se vítí poškozena aktuální fotbalovou kauzou v Česku, která vypukla policejním zásahem v polovině října a zatčením 20 osob z tuzemského fotbalového prostředí včetně již bývalého místopředsedy FAČR Romana Berbra. Ten mimochodem v úterý rezignoval na svou poslední funkci v českém fotbale, kterou zastával a to na funkci člena představenstva marketingové společnosti FAČR STES. „Přihlásili jsme se do probíhajícího trestního řízení jako jeden z poškozených,“ potvrdil po jednání výkonného výborru sám šéf českého fotbalu Martin Malík.

sport

Tímto krokem se tak i FAČR obrátila proti svému někdejšímu místopředsedovi Romanu Berbrovi. Martin Malík se pak vyjádřil i ke konci Berbra ve STESu. „Nefiguruje tak v jakýchkoli strukturách fotbalové asociace nebo jejích dceřiných společnosti," připomněl bez jakéhokoli dalšího komentáře.

Mimochodem, pozice FAČR se tak tímto krokem, tedy přihlášením se k trestnímu řízení jako poškozený, mění. Dosud totiž z její strany zaznívalo, že nemá právo nahlédnout do spisu vyšetřovatelů a proto tak ejí dosavadní vyjádření k aktuální kauze byla taková, jaká byla. Čili, nikterak zrovna jasná.

Připomeňme, že Roman Berbr je jedním z dvaceti zatčeným policií nejen v kauze ovlivňování výsledků zápasů, ale i v kauze defraudace peněz z plzeňského Krajského fotbalového svazu. Kvůli tomu spolu s dalšími třemi obviněnými skončil Berbr za mřížemi ve vyšetřovací vazbě. Tam jsou (resp. byli) nyní mimochodem i sportovní ředitel Slavoje Vyšehrad Roman Rogoz, bývalý ligový fotbalista a nyní delegát a funkcionář Michal Káník a sudí Tomáš Grimm. Co se týče Michala Káníka, tak ten už je na svobodě poté, co se rozhodl vypovídat a s policií spolupracovat. A stejný krok tak učinil i Tomáš Grimm.

V poslední době se tak především z policejních odposlechů objevují detailní informace o tom, jak celé ovlivňování zápasů probíhalo a kam až sahaly neomezené možnosti Romana Berbra. Ten například měl před letošním finále českého poháru mezi Spartou a Libercem telefonicky úkolovat sudího Pavla Královce, jenž byl tak na základě tohoto zjištění stažen z litsiny rozhodčích do konce tohoto roku.

Co se týče druhého větve kauzy, tedy defraudace peněz plzeňského Krajského fotbalového svazu, tak tady Česká televize nedávno zjistila, že hned několika místech našla policie miliony patřící přímo Romanu Berbrovi, přičemž vyšetřovatelé zjistili, že Berbr také ovládá společnost Lugas Corporation na Seychelských ostrovecha skrze ní tak ovládat své podnikání v Česku.

Není tak divu, že "černokněžník českého fotbalu", kterému jeho přisluhovači nazývali "taťkou" nebo "náčelníkem", nadále zůstává ve vazbě. "Kapitál této společnosti (na Seychelských ostrovech) dle rejstříku dosahuje výše 100.000 dolarů a je rozdělen do akcií, jichž je obviněný držitelem," byla k vidění na webu ČT 24 citace vazebního návrhu Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Kromě milionů našli policisté v Berbrově bezpečnostní schránce i investiční drahé kovy a část bankovek se našlo i při razii v sídle samotného plzeňského Krajského fotbalového svazu. Další peníze pak byly zabaveny v trezoru vedené Berbrovou dcerou, jak uvádí Česká televize.

Rána pro reprezentaci. Závěr kvalifikace odehraje zřejmě bez Schicka, je…

25.10.2021 18:35 Na nedělní bundesligové utkání mezi Leverkusenem a Kolínem nad Rýnem nebude vzpomínat český…

Bývalý fotbalista Patrice Evra přiznal, že byl v dětství sexuálně zneužíván

24.10.2021 11:50 Svého času byl jednou z velkých fotbalových hvězd, především v letech 2006 až 2014, kdy oblékal…

Vrátí se Mourinho do Premier League? Oslovil ho tamní nově nejbohatší klub

23.10.2021 11:18 V souvislosti s posledním vystoupením AS Řím v Evropské konferenční lize, ve kterém ve čtvrtek…

Češi si z Kazaně odváží povinnou výhru nad Bělorusy. Navzdory ne příliš…

11.10.2021 23:58 Pro české fotbalové reprezentanty je úkol pro zbytek kvalifikace na MS 2022 jasný. Po páteční…

Nejen Holeš neletí do Kazaně. Před duelem s Bělorusy Šilhavý povolal další…

09.10.2021 20:25 Trable kouče českého fotbalového národního týmu Jaroslava Šilhavého stále neberou konce. Před…

Bouře na Ostrovech. Anglický klub převzali Saúdové a účastníci Premier…

09.10.2021 18:08 Během tohoto týdne je hlavním tématem anglického fotbalu v těchto dnech ta skutečnost, že účastníka…

Češi bučeli na poklekávající fotbalisty Walesu, všímají si incidentu…

09.10.2021 12:56 Samou chválu si vysloužil za svůj výkon velšský fotbalový národní tým v pátečním kvalifikačním…

Hráče od vakcíny odrazují konspirační teorie, tvrdí fotbalový trenér

09.10.2021 11:19 Trenér anglické reprezentace Gareth Southgate se domnívá, že někteří fotbalisté se nenechávají…

Čechům v souboji o druhé místo nepomohl ani vlastní gól. S Velšany…

08.10.2021 23:58 Aktualizováno Čeští fotbalisté měli v pátek večer na program v pražském Edenu jeden z veledůležitých soubojů v…

Šilhavý má další problém. Tréninku se nemohl zúčastnit Holeš a je otázka…

07.10.2021 20:00 Jen den před výkopem dalšího a tentokráte opravdu veledůležitého kvalifikačního zápasu mezi Českem…

Související:

Právě se děje

reklama