I FAČR se cítí poškozena novou korupční kauzou. Mezitím Berbr rezignoval ve STESu

Po úterním jednání výkonného výboru Fotbalové asociace ČR (FAČR) vychází najevo, že i samotná strahovská fotbalová generalita se vítí poškozena aktuální fotbalovou kauzou v Česku, která vypukla policejním zásahem v polovině října a zatčením 20 osob z tuzemského fotbalového prostředí včetně již bývalého místopředsedy FAČR Romana Berbra. Ten mimochodem v úterý rezignoval na svou poslední funkci v českém fotbale, kterou zastával a to na funkci člena představenstva marketingové společnosti FAČR STES. „Přihlásili jsme se do probíhajícího trestního řízení jako jeden z poškozených,“ potvrdil po jednání výkonného výborru sám šéf českého fotbalu Martin Malík.

sport
doporučujeme

Tímto krokem se tak i FAČR obrátila proti svému někdejšímu místopředsedovi Romanu Berbrovi. Martin Malík se pak vyjádřil i ke konci Berbra ve STESu. „Nefiguruje tak v jakýchkoli strukturách fotbalové asociace nebo jejích dceřiných společnosti," připomněl bez jakéhokoli dalšího komentáře.

Mimochodem, pozice FAČR se tak tímto krokem, tedy přihlášením se k trestnímu řízení jako poškozený, mění. Dosud totiž z její strany zaznívalo, že nemá právo nahlédnout do spisu vyšetřovatelů a proto tak ejí dosavadní vyjádření k aktuální kauze byla taková, jaká byla. Čili, nikterak zrovna jasná.

Připomeňme, že Roman Berbr je jedním z dvaceti zatčeným policií nejen v kauze ovlivňování výsledků zápasů, ale i v kauze defraudace peněz z plzeňského Krajského fotbalového svazu. Kvůli tomu spolu s dalšími třemi obviněnými skončil Berbr za mřížemi ve vyšetřovací vazbě. Tam jsou (resp. byli) nyní mimochodem i sportovní ředitel Slavoje Vyšehrad Roman Rogoz, bývalý ligový fotbalista a nyní delegát a funkcionář Michal Káník a sudí Tomáš Grimm. Co se týče Michala Káníka, tak ten už je na svobodě poté, co se rozhodl vypovídat a s policií spolupracovat. A stejný krok tak učinil i Tomáš Grimm.

V poslední době se tak především z policejních odposlechů objevují detailní informace o tom, jak celé ovlivňování zápasů probíhalo a kam až sahaly neomezené možnosti Romana Berbra. Ten například měl před letošním finále českého poháru mezi Spartou a Libercem telefonicky úkolovat sudího Pavla Královce, jenž byl tak na základě tohoto zjištění stažen z litsiny rozhodčích do konce tohoto roku.

Co se týče druhého větve kauzy, tedy defraudace peněz plzeňského Krajského fotbalového svazu, tak tady Česká televize nedávno zjistila, že hned několika místech našla policie miliony patřící přímo Romanu Berbrovi, přičemž vyšetřovatelé zjistili, že Berbr také ovládá společnost Lugas Corporation na Seychelských ostrovecha skrze ní tak ovládat své podnikání v Česku.

Není tak divu, že "černokněžník českého fotbalu", kterému jeho přisluhovači nazývali "taťkou" nebo "náčelníkem", nadále zůstává ve vazbě. "Kapitál této společnosti (na Seychelských ostrovech) dle rejstříku dosahuje výše 100.000 dolarů a je rozdělen do akcií, jichž je obviněný držitelem," byla k vidění na webu ČT 24 citace vazebního návrhu Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Kromě milionů našli policisté v Berbrově bezpečnostní schránce i investiční drahé kovy a část bankovek se našlo i při razii v sídle samotného plzeňského Krajského fotbalového svazu. Další peníze pak byly zabaveny v trezoru vedené Berbrovou dcerou, jak uvádí Česká televize.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Už devátý hráč na sparťanské marodce. Nově přibyl Krejčí starší se…

18.01.2021 14:11 Fotbalovou pražskou Spartu trápí už dlouhodobě rozsáhla marodka. Kvůli tomu tak nemohl kouč…

Fanoušci chtějí po Tvrdíkovi čínskou nebo ruskou vakcínu. Jen aby mohli na…

15.01.2021 11:29 Někteří fanoušci pražské Slavie vyzývají na Twitteru slávistického šéfa Jaroslava Tvrdíka, aby…

Sudí z odposlechů nebudou na zápasy delegováni, ujišťuje komise vedená…

14.01.2021 15:58 Nový předseda rozhodcovské komise Fotbalové asociace ČR (FAČR), kterým je od Nového roku Vítor…

Roman Berbr už opustil vazební věznici. Bude tak stíhán na svobodě

13.01.2021 15:19 Po bezmála třech měsících se bývalý místopředseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Roman Berbr dostal z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama