120 let od založení New Yorku: Jak vzniklo nejznámější město světa?

Některá města bývají jen místem k práci a odpočinku, jiná pro své obyvatele znamenají doslova celý vesmír. Americký New York, pupek světového obchodu, kultury a módy, patří mezi ty druhé. Lidé jej buď milují, nebo nenávidí. Metropole v ústí řeky Hudson do Atlantiku vznikla v té podobě, jak ji známe dnes, před 120 lety. Prvního ledna 1898 se spojily do té doby samostatné části Manhattan, Brooklyn, Staten Island, Queens a Bronx.

Oblast dnešního New Yorku původně obývali indiáni. Prvním Evropanem, který ji prozkoumal, byl začátkem 16. století italský mořeplavec Giovanni da Verrazzano, jehož jméno dodnes nese most spojující Staten Island s Brooklynem. Výraznější stopy však v této lokalitě zanechal až v roce 1609 anglický objevitel v holandských službách - Henry Hudson. Právě Holanďané se zde jako první přistěhovalci ze starého kontinentu usídlili.

Základ New Yorku byl položen 4. května 1626, kdy guvernér nizozemské kolonie Nové Holandsko Peter Minnewitt zakoupil od Indiánů za 60 guldenů ostrov Manhattan. Založil na něm Nový Amsterdam, čímž dal základ dnešní megapoli New Yorku. Současný název město dostalo o 38 let později, kdy se holandská kolonie dostala do rukou Angličanů. Noví majitelé panství přejmenovali na počest vévody z Yorku, budoucího anglického krále Jakuba.

Svou nadvládu nad strategickou obchodní křižovatkou dokázali udržet i během americké války za nezávislost; konflikt nakonec skončil porážkou Britů a uznáním nezávislosti USA. V roce 1754 byla v New Yorku založena Kolumbijská univerzita, dnes patřící do "břečťanové ligy" elitních amerických škol. V roce 1789 se pak ve městě sešel Kongres a prvním americkým prezidentem byl zvolen George Washington. New York byl krátce hlavním městem USA.

Následné otevření newyorské burzy na Wall Street předznamenalo živelný rozvoj města v 19. století. Erijský kanál spojil v roce 1825 New York s průmyslovým srdcem USA v oblasti Velkých jezer a učinil jej branou k vodám Atlantiku. Po následující desetiletí přístav, brzy jeden z nejvýznamnějších na světě, nenasytně polykal proud zejména evropských imigrantů. V roce 1935 již New York vytlačil Filadelfii z první příčky mezi největšími americkými městy.

Srůstání pěti městských obvodů, spojených začátkem roku 1898, zpečetilo o šest let později otevření metra. Stále bohatnoucí metropoli průmyslu a obchodu protkly mosty a hustá síť ulic, atmosféru dodaly veřejné parky a honosné muzejní budovy. Své brány otevřela Broadway, mekka divadla, do oblak se začaly vzpínat první mrakodrapy (například Empire State Building). Od poloviny 20. let se Newyorčané mohli načas hrdě považovat za obyvatele nejlidnatějšího města světa.

Období prosperity ale rázně utnul černý pátek na burze v říjnu 1929. Z ekonomické recese se "Velké jablko", jak se New Yorku někdy přezdívá, načas vzpamatovalo až po druhé světové válce. Město povýšilo na světovou metropoli módy a moderního umění a za své sídlo si jej zvolila i nově vzniklá Organizace spojených národů. Od 60. let však New York čelil nové krizi - v podobě ekonomického úpadku, rasových nepokojů a odlivu movitějšího obyvatelstva do předměstí.

Nový lesk přinesla městu až hospodářsky úspěšná 90. léta, provázená poklesem kriminality a rozvojem moderních technologií - především informatiky a nových médií. Do centra světového dění a všeobecné solidarity pak New York vynesly teroristické útoky z 11. září 2001 na jeden z největších symbolů celých USA - Světové obchodní centrum (WTC). Na Ground Zero, jak Newyorčané místo útoků nazvali, stojí dnes nové výškové budovy a památník téměř 3000 obětem.

Více než 8,5 milionový New York (celá metropolitní oblast má pak téměř 24 milionů obyvatel) je pestrým kaleidoskopem ras, národů a náboženství. Do nejlidnatějšího města USA ročně zavítá také přes 40 milionů návštěvníků, mnozí z nich třeba jen proto, aby přivítali Nový rok na náměstí Times Square. K dalším oblíbeným lokalitám v New Yorku patří Socha svobody, Central Park, Chrysler Building, Guggenheimovo muzeum či Lincolnovo centrum.

Město je i neodmyslitelnou kulisou pro filmaře. Lze si snad jinde představit King Konga, tančící gangy z West Side Story, typické neurotiky Woodyho Allena, partičku ztřeštěných Přátel nebo Carrie Bradshawovou ze seriálu Sex ve městě? New York je jen jeden a pro mnohé z obyvatel či návštěvníků i hlavní město světa.

Související

Více souvisejících

New York USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

Mike Waltz

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio

Prezident Donald Trump dnes ráno informoval Michaela Waltze, že ho odvolává z funkce poradce pro národní bezpečnost a nominuje ho na post amerického velvyslance při OSN. Informaci potvrdil mluvčí Bílého domu stanici CNN. Několik hodin poté Trump oznámil změnu i na své sociální síti Truth Social.

včera

včera

včera

včera

Mike Waltz

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí

Poradce pro národní bezpečnost Donalda Trumpa Mike Waltz a jeho zástupce Alex Wong opustí své posty poté, co ztratili důvěru ostatních činitelů administrativy a přišli o podporu v Bílém domě. Uvedly to dva informované zdroje, napsal server The Guardian.

včera

Donald Trump

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí

Ve Washingtonu podepsali USA a Ukrajina dohodu o těžbě a zpracování nerostných surovin – krok, který sice postrádá okamžitý ekonomický dopad, ale politicky je mimořádně významný. Pro prezidenta Donalda Trumpa jde o symbolické vítězství, které má ukázat, že Amerika z partnerství s Ukrajinou něco získává. Pro Kyjev je zase klíčové demonstrovat, že vztahy s Bílým domem fungují, navzdory dřívějším napětím.

včera

film Hříšníci

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem

Přes dominantní postavení snímků Minecraft film a Vyšehrad Dvje, jež dominují návštěvnosti a takřka boří kina, by se v současné nabídce nemělo zapomenout na pozoruhodný a vrstevnatými možnostmi interpretace disponující film Hříšníci. Systematicky vystavěný tok obrazů ztělesňuje důvod, proč má audiovize stále nejsilnější zásah v bouřícím kinosále. Dokonale propojuje multižánrový zážitek s reflexí společenské problematiky a kulturní historie.

včera

Arktida

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo

Ekosystémy v Arktidě, jednom z nejnehostinnějších míst planety, procházejí podle nové vědecké studie nečekanými proměnami, které odborníci považují za varovný signál rychle postupujících klimatických změn. Výzkum, na kterém se podílelo 54 vědců a který sledoval více než 2 000 rostlinných společenství na 45 místech napříč kanadskou Arktidou, Aljaškou a Skandinávií, ukazuje, že se tundra mění rychle a nepředvídatelně.

včera

HC Dynamo Pardubice

Pardubice se po prohraném finále loučí s trenérem Hořavou. Klub s ním smlouvu neprodloužil

Poté, co s ambiciózními Pardubicemi nedokázal dojít k vysněnému extraligovému titulu, když ve finále nestačily na Brno, se kterými nakonec prohrály až po sedmi zápasech, se s východočeským klubem loučí s koučem Miloslavem Hořavou. Třiašedesátiletému velezkušenému stratégovi totiž v klubu skončila koncem dubna smlouva a klubové vedení neprojevilo zájem tuto spolupráci prodloužit. 

včera

Derby semifinále play off mezi Hradcem a Pardubicemi

Na hradecký hokejový klub padl opět stín dopingu. Pozitivní test měl útočník Chalupa

Po jednom z testů během letošního extraligového play-off, konkrétně z toho po třetím zápase semifinále Pardubice vs. Hradec Králové, měl pozitivní nález útočník hradeckého klubu Matěj Chalupa. Nechvalně tak navázal na dva roky starý případ, kdy během tehdejšího play-off zjistili nepovolené látky u tří hradeckých hokejistů Kevina Klímy, Graemea McCormacka a Martina Štohanzla. Samotný Chalupa byl z pozitivního testu překvapen a není si vědom, že by někdy bral nějakou zakázanou látku. 

včera

Elon Musk

Největší novodobý podvod? Musk nečekaně napadnul Pentagon

Americké ministerstvo obrany čelí nové vlně kritiky – tentokrát od technologického magnáta Elona Muska. Bývalý šéf SpaceX a současný šéf „Ministerstva vládní efektivity“ (Department of Government Efficiency – DOGE), zřízeného prezidentem Donaldem Trumpem, tvrdě zaútočil na vývoj stíhačky F-35 Lightning II. Podle něj jde o jeden z největších podvodů na americké daňové poplatníky v moderní historii.

včera

Kamala Harrisová

Kamala Harris po třech měsících prolomila mlčení. Poprvé od voleb tvrdě zkritizovala Trumpa

Bývalá viceprezidentka Spojených států Kamala Harris vystoupila ve středu večer v rámci své první významné veřejné řeči od porážky v prezidentských volbách s ostrou kritikou prezidenta Donalda Trumpa. V proslovu, který zazněl na slavnostním galavečeru organizace Emerge America, Harris varovala před systematickým rozkladem demokratických hodnot, k němuž podle ní dochází od nástupu nové administrativy.

včera

Dmitrij Medveděv

Evropa slaví, Trump si mne ruce. Podle Ruska dohoda o surovinách Kyjevu zlomí vaz

Prezident USA Donald Trump se poprvé veřejně vyjádřil k nové dohodě o těžbě nerostných surovin mezi Spojenými státy a Ukrajinou. Podle BBC označil dohodu za kompenzaci za rozsáhlou americkou pomoc Ukrajině během války s Ruskem. „Biden jim předal 350 miliard dolarů,“ řekl Trump a dodal: „Uzavřeli jsme dohodu, díky které získáme teoreticky mnohem víc než těch 350 miliard.“

včera

Jana Maláčová

Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám

Na pražském Střeleckém ostrově se dnes v rámci oslav Svátku práce sešli zástupci několika politických stran. Hlavní pozornost na sebe strhli sociální demokraté, kteří zde nejen zahájili svůj prvomájový průvod, ale představili i klíčové body svého předvolebního programu. Předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová ve svém projevu ostře kritizovala vládu Petra Fialy a upozornila na stále se zhoršující situaci pracujících.

včera

včera

Španělsko, ilustrační foto

Je digitální život správná cesta? "Naprostý chaos" po blackoutu rezonuje lidmi po celém světě

Masivní výpadek proudu, který v pondělí 28. dubna ochromil Španělsko, Portugalsko a části Francie, vrhl zhruba 55 milionů obyvatel zpět do předelektrického věku. Mobilní sítě zkolabovaly, semafory přestaly fungovat, supermarkety zůstaly ve tmě a přestaly přijímat bezhotovostní platby. Lidé uvízli v podzemí i na dálkových spojích a chaos se rozléval napříč moderní infrastrukturou. Přesto však mnozí našli v krizi okamžiky lidskosti a solidarity.

včera

Důl, ilustrační foto

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách

Spojené státy a Ukrajina uzavřely novou hospodářskou dohodu, která Washingtonu zajistí přístup k ukrajinským vzácným zeminám a dalším klíčovým nerostům výměnou za vytvoření společného investičního fondu na podporu ukrajinského hospodářství a obnovy země. Oznámení o podpisu dohody přišlo po týdnech náročných vyjednávání, která byla v některých fázích dokonce přerušena kvůli sporům mezi oběma stranami.

včera

Ilustrační fotografie.

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí

Květen začíná jako každý rok státním svátkem a dnem volna. O to více zajímá lidi předpověď počasí na první den pátého kalendářního měsíce. Letos je více než příznivá, vyplývá z informací od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

30. dubna 2025 21:59

Tramvaje

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí

Nejen na obchody mají vliv státní svátky, včetně těch květnových, které jsou již opravdu za rohem. První z volných svátečních dní přijde na řadu již zítra. Zatímco obchody mohou ve čtvrtek fungovat bez omezení, například provoz městské hromadné dopravy v Praze bude omezený. 

30. dubna 2025 21:11

Češi od zítra platí vyšší koncesionářské poplatky. Rozšiřuje se i okruh poplatníků

Zítra začíná květen, který letos bude okamžikem jedné velké změny. Po letech se totiž zvýší výše televizního poplatku. To ale není všechno. Zásadně se totiž upravuje i to, na koho se vztahuje povinnost poplatek platit. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy