Z vesmíru se vrátil tajný raketoplán X-37B. Kolem Země kroužil rekordní počet dnů

Rekordních 780 dní kroužil kolem Země bezpilotní raketoplán amerického letectva, jehož nejnovější mise skončila v neděli přistáním v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě. Testovací stroj X-37B délkou pobytu v kosmu překonal svůj vlastní rekord, který činil bezmála 718 dní.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Archivní záběr stroje X-37B
doporučujeme

Mnoho podrobností o posledním letu se stejně jako v předchozích případech na veřejnost nedostalo, uvedl dnes web americké rozhlasové stanice NPR.

"Dnešek (neděle) představuje pro 45. vesmírnou letku neuvěřitelně vzrušující den," uvedl v prohlášení velitel operace generál Doug Schiess. "Náš tým se na tuto událost připravoval a já jsem nesmírně pyšný, že tvrdá práce a nasazení vyvrcholily dnešním bezpečným přistáním X-37B," pokračoval Schiess.

Podle NPR šlo o pátou přiznanou misi "záhadného" experimentálního miniraketoplánu, který pochází z dílny společnosti Boeing. Tyto operace jsou tajné a armádní instituce o nich hovoří pouze obecně.

Jedním z cílů čerstvě ukončeného letu, který začal předloni 7. září, bylo údajně vyzkoušet novou elektroniku a vysokoteplotní konstrukce "v dlouhotrvajících vesmírných podmínkách". V létě americké letectvo uvedlo, že X-37B testuje také pokročilou navigaci a řízení, lehké elektromechanické letové systémy či pokročilé pohonné systémy.

Podle Randyho Waldena, který vede jeden z úseků vojenského letectva Spojených států, raketoplán splnil všechny cíle mise a mimo jiné "poskytl odvoz malým satelitům". Astronom Jonathan McDowell působící na Harvardově univerzitě označil toto vyjádření za alarmující, neboť USA podle něj neohlásily vypuštění satelitů v rámci příslušné procedury OSN. "Bylo by to poprvé, co buď USA nebo Rusko očividně ignorovaly úmluvu," napsal McDowell na twitter.

Letectvo USA podle webu Space.com disponuje dvěma stroji X-37B, přičemž oba už absolvovaly vícero misí. Miniraketoplán je dlouhý 8,8 metru, vysoký 2,9 metru a rozpětí křídel má 4,6 metru. Ve vesmíru získává energii pomocí solárních panelů. Původně byl navržen na lety do 250 dnů, při posledních dvou misích ale stroje očekávanou výdrž ztrojnásobily.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dobrodruh Mike Hughes chtěl dokázat, že Země je plochá. Zahynul v raketě

23.02.2020 18:45 Aktualizováno Při pokusu o start podomácku vyrobené rakety na parní pohon zemřel v sobotu v Kalifornii muž, který…

Zemřel Larry Tesler. Vědec, díky němuž mají počítače funkci kopírovat…

20.02.2020 16:30 Ve věku 74 let zemřel tento týden počítačový vědec Larry Tesler. Mimo jiné se zasloužil o to, že v…

Rusko vyslalo do kosmu raketu s vojenskou družicí, start se podařil až na…

20.02.2020 15:39 Aktualizováno Vojenská komunikační družice Meridian-M, s kterou dnes z kosmodromu Pleseck na severu Ruska…

Jak lépe předpovědět bouře či změny klimatu? Británie si pořídí nový…

17.02.2020 10:53 Britská vláda investuje 1,2 miliardy liber (35,8 miliardy Kč) do nového superpočítače, který bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama