Spermidin: Zázračná látka, která prodlužuje život. Nachází se ve spermatu, sýru a houbách

MAGAZÍN - Říká se, že sex zlepšuje zdraví člověka. Stejně tak i zdravé potraviny. Obojí má ale jedno společné, látku zvanou spermidin, která je podle odborníků zodpovědná nejen za omlazení buněk, ale také umí bojovat proti rakovině a prodloužit život.

Účinky spermatu na lidské tělo nejsou novinkou. Odborníci z univerzity v Grazu už dříve objevili látku zvanou spermidin, která omlazuje buňky a výrazně brzdí jejich stárnutí. Chrání buňky před poškozením zvenčí, avšak v těle se nachází pouze ve velmi malé koncentraci.

Vědci se proto pokusili buňkám přidat vyšší koncentraci, čímž dosáhli potlačení celé řady procesů doprovázejících stárnutí. Došlo zejména ke snížení volných radikálů, které bez ustání bombardují a zabíjí zdravé buňky v těle, a zvýšil se i průměrný věk dožití pokusných subjektů z řad hmyzu. V některých případech došlo k prodloužení života až o 30 procent.

Látku se zázračnými účinky ale neobsahuje pouze sperma. Studie Texas A & M University ukázala, že jí obsahují například také sýry, a mohou prodloužit život a zabránit vzniku rakoviny jater stejně dobře, jako sperma. I sýry totiž obsahují spermidin.

Látka, která má schopnost zabránit hromadění poškozených tkání v játrech a chránit ji před rakovinou, se ale nachází i v dalších potravinách. Jmenovitě mají stejné účinky například houby, sója, luštěniny a celozrnné produkty.

Studie texaských vědců dosáhla stejných výsledků, jako předchozí bádání. I zde vědci zjistili, že lze pomocí této látky dosáhnout prodloužení života, a to nejméně o 25 procent. Tentokrát však byly testovaným subjektem myši.

Související

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.
OSN

Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci

Největší konference OSN o biologické rozmanitosti v historii, která se konala v kolumbijském městě Cali, skončila v sobotu bez dosažení dohody o klíčovém bodu programu – plánu na zvýšení financování ochrany druhů. Vědci podle BBC v reakci na summit tvrdí, že došlo k alarmujícímu nedostatku pokroku v záchraně přírody. Politici podle nich nejsou dostatečně ambiciózní, aby přírodu zachránili.

Více souvisejících

Vědci život Lidé potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Ilustrační foto

Počasí letos překoná obávaný rekord. Je ještě naděje na změnu?

Rok 2024 se zapíše do historie jako rok rekordních klimatických extrémů, přičemž data ukazují, jak rychle globální oteplování mění náš svět. Stále rostoucí teploty, extrémní počasí, zvyšování hladiny moří a pokračující emise skleníkových plynů podtrhují naléhavou potřebu globální akce. Uvedl to server The Guardian.

před 1 hodinou

Záporožská jaderná elektrárna

Ruské útoky ohrožují energetickou stabilitu Ukrajiny. Zvyšují riziko jaderné katastrofy

Ukrajinská elektrická síť čelí „výrazně zvýšenému riziku katastrofického selhání“ po nedělních ruských raketových a dronových útocích, varovala organizace Greenpeace podle serveru The Guardian. Tyto útoky mířily na transformátorové stanice klíčové pro provoz tří ukrajinských funkčních jaderných elektráren, což podle Greenpeace hrozí destabilizací jejich provozu a rizikem jaderné katastrofy.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko varuje NATO: Podpora Ukrajiny na ruském území nebude bez následků

Ředitel ruské Zahraniční zpravodajské služby (SVR) Sergej Naryškin varoval členy NATO, že jejich zapojení do útoků ukrajinské armády na ruském území nebude bez následků. V rozhovoru pro periodikum Národní obrana, který citovala agentura Reuters, zdůraznil, že Západ si musí uvědomit vážnost situace, aby se vyhnul přímému vojenskému konfliktu s Ruskem.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny

Spojené státy nevidí potřebu měnit svou vlastní jadernou doktrínu, přestože ruský prezident Vladimir Putin formálně snížil práh pro použití jaderných zbraní. Podle představitelů Bílého domu tento krok Moskvy nevyžaduje úpravu amerického postoje. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy