Vědci rozluštili tajemství terorismu. Kdo a proč vlastně útočí?

Z jakých společenských vrstev pochází většina džihádistů? Převažují mladí kriminálníci bez vyššího vzdělání, či naopak absolventi vysokých škol? Diego Gambetta a Steffen Hertog v článku uveřejněném na stránkách prestižního časopisu Foreign Affairs představili výsledky společného výzkumu, který odhalil překvapivé souvislosti mezi vzděláním a džihádismem.

V úvodu článku autoři upozornili na dva téměř protikladné typy teroristů vykreslované médii. Prvním jsou mladíci s kriminální minulostí postrádající vyšší vzdělání. Typickým příkladem je Chériv Kouchani, mladší ze dvou bratrů, kteří spáchali atentát na Charlie Hebdo. Tento mladík s nízkým vzděláním, rádoby rapper a roznašeč pizzy, měl v minulosti na svědomí řadu drobných kriminálních činů.

Druhý typ teroristy je výrazně odlišný; jedná se o velmi vzdělaného odborníka, jako byl například Chálid Šajch Muhammad, jeden ze strůjců 11. září. Tento vysoce postavený člen Al-Káidy vystudoval strojírenství na jedné z amerických univerzit. Dále autoři upozornili na skutečnost, že z 25 jedinců, kteří se přímo podíleli na 11. září, bylo 8 inženýrů. Studentem technického oboru byl také Seifeddine Rezgui, jeden ze střelců z loňského útoku na tuniskou pláž.

Kdo jsou tedy typičtí džihádisté? Jedná se o outsidery bez vzdělání a budoucnosti, či převládají vysoce kvalifikovaní ideologií motivovaní muži, tzv. "inženýři džihádu"?

Ve snaze zodpovědět danou otázku předložili autoři závěry společného výzkumu: "Provedli jsme první systematické zkoumání úrovně a typů vzdělání více než 4000 politických radikálů působících po celém muslimském světě i na Západě."

Jakkoliv autoři upozorňují, že data nejsou zcela komplexní, přesto z nich lze s jistotou vyvodit dva poznatky; nadměrné zastoupení inženýrů mezi teroristy především z muslimských zemí a drastické rozdíly mezi úrovní vzdělání džihádistů, kteří vyrostli na Západě a v muslimském světě.

"Mezi 207 islamistickými radikály z muslimského světa, o jejichž dosaženém stupni vzdělání víme, 93 (čili 44,9 %) studovalo inženýrství," shrnuli autoři a dodali, že absolventi technických oborů přitom v těchto zemích tvoří jen něco přes 11 % celkového počtu vysokoškolsky vzdělaných lidí. A i na Západě se daný poměr příliš neliší.

Druhým zjištěním je skutečnost, že zatímco v muslimském světě ze 497 islamistických militantů 46,5 % navštěvovalo vysokou školu. V západním vzorku složeném z 344 jedinců byl tento podíl podstatně nižší, pouhých 25,2 %.

Tato skutečnost je pak podle autorů o to víc zarážející proto, že na Západě studuje na univerzitách mnohem větší podíl populace: "S přihlédnutím k těmto obecným úrovním vzdělanosti, je pravděpodobnost, že islamista z muslimského světa studoval na univerzitě asi 15 krát vyšší než u jeho protějšku ze Západu."

"Nalezli jsme dostatek důkazů o tom, že silnou přítomnost absolventů, zejména pak inženýrů, lze mezi islamisty z muslimských zemí nejlépe vysvětlit pomocí ekonomie," konstatovali autoři a v té souvislosti poukázali na skutečnost, že radikalismus se mezi vysokoškoláky v arabských rozšířil v 70. letech.

Tehdy v následku změn ve školství a ekonomikách, začaly tamní univerzity produkovat masy absolventů. Nezaměstnanost absolventů se tak pro islamistické skupiny stala zlatým dolem, radikální sítě se začaly objevovat na univerzitách a staly se prostředkem odporu proti zkorumpovaným vládám.

Mezi extremisty, kteří vyrostli na Západě, je méně absolventů univerzit také díky sociální mobilitě a grantům. V muslimském světě se pak podíl absolventů mezi extremisty odvíjí od úrovně hospodářského rozvoje a míry přesycení univerzit.

Vysokému počtu inženýrů mezi džihádisty v muslimských zemích napomáhá jejich frustrace a nesplněná očekávání zapříčiněná vznikem masového školství; inženýrství je všeobecně jedním z nejnáročnějších oborů na muslimských univerzitách. Výjimkou potvrzující pravidlo je podle autorů Saúdská Arábie, kde mají inženýři díky těžkému průmyslu výbornou šanci uchytit se na trhu práce.

Dané skutečnosti do značné míry odporují rozšířenému přesvědčení, že chudoba plodí terorismus. Podle autorů souvisí radikalizace spíše s relativním nedostatkem a nenaplnění očekávání mladých absolventů, kteří se marně snaží nalézt své místo ve stagnujících systémech. Tato relativní deprivace však není jedinou příčinou radikalizace těchto mladých "inženýrů džihádu." Je třeba neopomíjet například také vliv některých vrozených osobnostních rysů.

"V muslimském světě měl krizový vývoj od 70. let zásadní význam pro vznik islamistického radikalismu. Dokonce i v době Islámského státu, kdy mobilizace již není ani zdaleka omezena na mobilizaci frustrovaných absolventů, dostupné údaje ukazují pokračující nadměrné zastoupení inženýrů mezi radikály," uzavřeli autoři svůj článek a dodali, že je nezbytné, aby muslimské společnosti zabránily radikalizaci mladých místních elit.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Terorismus Vědci

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Roman Červenka během oslav na Staroměstském náměstí Prohlédněte si galerii

Fotograf serveru EuroZprávy.cz podruhé za sebou uspěl v rámci Czech Press Photo

Druhým rokem v řadě uspěl v jedné z kategorií prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo fotograf serveru EuroZprávy.cz Michal Zelinka. Mezinárodní porota letos ocenila jeho snímky z oslav zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji na domácím šampionátu, které hostilo Staroměstské náměstí. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Počasí

Výhled počasí do půlky prosince: Zima začne úřadovat

Téměř až do Vánoc vidí aktuálně meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a slibují střídání chladnějších a teplejších epizod v nadcházejících dnech a týdnech. Připravit se máme také na první významnější sněhové srážky. 

včera

včera

včera

Anora

RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií

Česká kina právě hrají černou komedii říznutou sociálním dramatem, která letos opanovala festival v Cannes a odnesla si Zlatou palmu. Křehká i třeskutě absurdní Anora o americké striptérce a jejím vztahu se synem ruského oligarchy patří ke komediálním vrcholům tohoto roku, ačkoli bychom od jejího tvůrce Seana Bakera čekali možná trochu něco jiného.

včera

Josep Borrell

Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se opřel do evropských zemí za to, že nerozumí jednotnému jazyku moci. Odstupující vrcholný diplomat to řekl v době, která je pro budoucnost evropské bezpečnosti velice důležitá. Brzy bude zažívat zvýšený tlak z Washingtonu a nastoupí nová šéfka diplomacie s daleko více konfrontačním vztahu k Rusku. 

včera

Počasí

Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové

Začal nový týden, který podle meteorologů přinese proměnlivé a dynamické počasí. Česko se dočká silného větru a sněžení i v nížinách. Na horách by do víkendu mohlo napadnout i několik desítek centimetrů sněhu. Zejména druhá polovina pracovního týdne bude již typicky zimní, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

Kateřina Kolouchová

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.

včera

včera

včera

Petr Fiala

Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu

Premiér Petr Fiala (ODS) v den 35. výročí začátku sametové revoluce apeloval na voliče, aby jeho vládě dali ještě jedno čtyřleté období. Češi by pak podle jeho slov mohli dosáhnout na "německé" či "rakouské" platy. Navzdory následné kritice si Fiala za svými slovy stojí. Sebevědomí je podle předsedy občanských demokratů potřeba.   

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

včera

Svět reaguje na rozhodnutí USA o úderech v Rusku. První státy jej uvítaly

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková a její nizozemský protějšek Caspar Veldkamp vyjádřili podporu rozhodnutí Spojených států umožnit Ukrajině využití amerických raket k útokům na cíle v hloubce ruského území. Podle nich jde o legitimní krok v rámci práva na sebeobranu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy