Lidé ani neumí sedět na toaletě? Každý den děláme špatně celou řadu věcí

Život se dá zpříjemnit mnoha způsoby. V řadě případů o nich ale nevíme. Odborníci se proto sem tam zaměří i na běžné, každodenní činnosti, a kolikrát s hrůzou zjišťují, co vše lidé dělají špatně. Například neumí sedět na toaletě…

Podle serveru Organics dělá mnoho lidí každý den celou řadu chyb. Mezi tou nejčastější patří spánek. Spousta lidí totiž usíná na boku, a to je podle odborníků špatně. Tou nejzdravější polohou je totiž spaní na zádech. Pokud máme dostatečně měkkou postel a správně vysoký polštář, je to vůbec ta nejlepší poloha, s jakou můžeme večer ulehnout do postele.

Při spánku na zádech je páteř v nejlepší možné pozici a spolu s hlavou a krkem zaujímají neutrální polohu, která je pro tělo přirozená. Je prakticky jedno, jestli jsou ruce během této polohy podél těla, na břiše nebo pod hlavou, důležitý je vliv samotné polohy nejen na záda, ale i na další části těla.

Mírně vyvýšená hlava podepřená polštářem je prakticky nutná pro lidi trpící pálením žáhy, zabrání totiž vnikání žaludečních šťáv do jícnu. Navíc je šetrná pro pleť a obličej, který se nedotýká polštáře, čímž se zabraňuje zbytečné tvorbě vrásek. Má ale i jednu nevýhodu.

Lidé, kteří spí na zádech, mnohem častěji a hlasitěji chrápou. A to zejména ve chvíli, kdy jsou nachlazení nebo mají problémy s dýchacími cestami. Tím mohou poměrně dobře ztrpčit noc svému protějšku, s nímž sdílí postel. Při této poloze se také objevuje spánková apnoe, tedy intervaly, při nichž člověk nedýchá, které není radno podceňovat a měl by o nich být informován praktický lékař.

Spaní na boku je sice nejčastější polohou, při níž se, pokud spíme na levé straně, také eliminují problémy se žáhou, ale horší je to s páteří. Máme-li nohy natažené a spíme v přirozené poloze, jsme na tom podobně jako při spaní na zádech. Pokud se ale skrčíme do polohy plodu, páteř tím poškozujeme.

Nejhorší možnou polohou je spánek na břiše. Mezi její jedinou výhodu patří prakticky vzato pouze eliminace chrápání. Jinak je v této poloze vše špatně.

Podle odborných studií spánek na břiše narušuje tvar páteře, přispívá k bolestem zad, krku a hlavy, tělo navíc zůstává celou noc v jedné poloze, a nutno dodat, že velmi nepřirozené.

Většina lidí má při spánku na břiše hlavu vytočenou do jedné nebo druhé strany. Tím ale trpí krční svalstvo, které ne permanentně namáháno a nemá možnost si chvíli odpočinout. 

Spánkem to jen začíná

Další a poměrně častou a nepříjemnou chybou je sezení na toaletě. Při této činnost se totiž lidé snaží sedět rovně, což je sice v pořádku pro naše záda, horší je to ale pro trávicí trakt a střeva. Odborníci proto doporučují sedět zhruba v pětatřicetistupňovém předklonu a ideálně si dát pod nohy stoličku. Tato pozice je totiž pro vyprazdňování pro člověka nejpřirozenější, dochází k úplnému natažení střev a lepší defekaci.

Ta ale není důležitá pouze pro důkladné vyprázdnění. Podle odborníků pomáhá také snižovat rizika zákeřných a neléčitelných onemocnění, jako je například Crohnova choroba. Tato nemoc se prakticky nevyskytuje v zemích či místech, kde jsou toalety spíše výjimkou a lidé chodí na záchod „postaru“ do přírody. Zaujímají totiž stejnou polohu, jakou byste měli mít v ideální případě i vy.

Poměrně častým prohřeškem je také nesprávné čištění zubů. To začíná už při nanášení pasty, a tady je podle odborníků častý kámen úrazu. Mnoho lidí totiž dává pasty buď příliš mnoho, nebo naopak málo. Ideální je nanést pastu zhruba do poloviny čistící plochy kartáčku. Na ten také není potřeba tlačit, i v tomto případě se totiž lidé dopouštějí časté chyby.

Domnívají se, že čím více na kartáček přitlačí, tím lépe budou mít vyčištěné zuby. To ale není pravda, stejně tak na to nepomáhají ani tvrdí kartáčky. Ideální je mít středně tvrdý nebo měkký kartáček a při čištění zubů si dát spíše záležet na čase, než na přítlaku. Pokud budete na kartáček tlačit, poškodíte si dásně i sklovinu zubu, ale mezizubních zbytků se stejně nezbavíte. Proto raději déle, ale jemněji.

Ne všechny chyby, které děláme denně, se ale týkají zdraví. Některé nám jen zbytečně ztěžují život. Jednou z nich je například ochlazování pití v lednici. Všichni víme, že než se nám flaška plná vody zchladí, zabere to dlouhé desítky minut. Podle odborníků ale stačí kolem láhve omotat ubrousky nebo  papírové utěrky, a pití se vychladí za zhruba 15 minut. Je to proto, že ubrousky nasáknou okolní studený vlhký vzduch a pomohou láhev ochladit rychleji.

Stejně tak lze urychlit i tvorbu ledu v mrazáku. Do formiček na led jednoduše nalijte nikoliv studenou, ale teplou vodu. Paradoxně totiž zmrzne dříve, než voda studená. Tomuto jevu se říká Mpembův jev a vědci dlouho nemohli přijít na to, proč funguje. Ale funguje.

Mnoho lidí také trpí mylnými pocity například co se potravin týče. Dietní nápoje opravdu nejsou vhodné k dietě a pokud jsou bez cukru, znamená to pouze, že obsahují jiné sladidlo. Častým nešvarem je také postupné ohřívání v mikrovlnce. Nejeden z nás si v ní ohřeje například studený čaj a oběd, pokud se vám tam ale vše vejde najednou, udělejte to. V mikrovlnné troubě totiž, na rozdíl od té pečící, nedochází z důvodu absence cirkulace vzduchu k mísení chutí.

U mikrovlnky ale ještě zůstaneme. Stává se vám, že si ohříváte večeři a když ji vytáhnete po několika minutách, stále je studená?  Je to proto, že většina lidí má tendenci dávat jídlo doprostřed talíře. Mikrovlnka přitom ohřívá všude stejně, pokud se ale jídlo nahromadí na jednom místě, hůře k němu mikrovlny pronikají. Zkuste místo toho rozprostřít své jídlo po okrajích talíře do podoby velké koblihy. Funguje to, uvidíte.

Související

Při výběru bydlení začínají lidé zohledňovat i energetickou úspornost. Původní zpráva

Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti

Pasivní a energeticky úsporné domy se stávají stále populárnějšími, a to i přes vyšší počáteční investice. Banky jako Raiffeisenbank a ČSOB dle svých slov nabízejí řadu výhod, které motivují k investicím do udržitelných staveb, jež přinášejí dlouhodobé úspory, zlepšují komfort bydlení a přispívají k ochraně životního prostředí. 

Více souvisejících

Lidé Vědci

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

před 7 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

před 8 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 14 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu

Sociální média procházejí zásadní proměnou, přičemž stále více uživatelů opouští platformu X, dříve známou jako Twitter, kterou vlastní Elon Musk. Mnozí nacházejí nové útočiště na konkurenční platformě Bluesky, založené v roce 2019 Jackem Dorseyem, původním zakladatelem Twitteru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy