Kdy zemřeme? Rozhodnuto je už v den našeho narození

Zdraví a zejména úmrtí člověka je závislé na mnoha faktorech. Pokud pomineme tragické nehody, délku života člověka ovlivňuje strava, prostředí, nemoci a řada dalších aspektů. Podle rozsáhlé studie ale hraje velkou roli i den, kdy se narodíme.

Rozsáhlá studie Kolumbijské univerzity zjistila, že roční období má s největší pravděpodobností vliv na to, zda budeme více či méně náchylní k různým onemocněním, které nás mohou stát život. Lidé, kteří jsou obecně nejzdravější, se narodili v létě, naopak ti nejvíce nemocní, kteří umírají nejdříve, přišli na svět v říjnu.

Podle Journal of American Medical Informatics Association tak vědci prokázali souvislost mezi měsícem, ve kterém se člověk narodil, a sklonem k nemocem. Odborníci při výzkumu vycházeli z obrovského množství dat a během 28 let zkoumali souvislosti mezi měsícem narození u 1,7 milionu osob.

Zjistili, každé roční období je specifické a má jiné faktory, které na nás v době narození působí. Tvrdí proto, že životní prostředí má vliv na geny a tím pádem na vývoj plodu a člověka. O jaké vlivy jde ale zatím netuší.

Vědci se při svém výzkumu setkali s kritikou, a proto srovnávají datum narození například s životním stylem člověka. Změna stravování nebo prodělané infekční onemocnění také může ovlivnit vývoj člověka na desítky let dopředu. Navíc můžeme být vystaveni působení různých typů alergenů, nedostatku slunce a dalším faktorům. Stejně jako ty ovlivňují vývoj člověka, působí na něj i podmínky, které panovaly v době, kdy se narodil.

Jako příklad uvádí zrak. Už dříve jiné studie prokázaly, že časová období, během kterých se na obloze slunce vyskytuje v menším časovém měřítku, pomáhají regulovat růst oční bulvy. U děti narozených v zimě je proto menší pravděpodobnost, že budou muset nosit brýle. 

Z výsledků bádání vyplývá, že nejvíce zdraví jsou lidé, kteří se narodili v rozmezí od května do srpna. Nejméně zdraví jsou naopak ti, kteří se narodili v říjnu. Takoví lidé mají také nejvyšší tendenci k duševním poruchám. Naopak osoby narozené v březnu jsou náchylné ke kardiovaskulárním chorobám, lidé narození v prosinci mají pro změnu největší problémy s dýchacími cestami.

Pokud toužíte po přesnějším datu úmrtí, k dispozici jsou také genetické testy, které se postupně stávají hitem. Vědci z Univerzity ve východní Anglii (UEA) spolu se zástupci pojišťovacího průmyslu vytvořili algoritmus, který předpoví, kolik času člověku zbývá. 

Genetické testy sice přesné datum úmrtí nesdělí, dokáží ale zjistit, jak velkou pravděpodobnost máte na vznik jednotlivých závažných onemocnění. Za pouhých několik tisíc korun tak můžete zjistit, jestli je potřeba upravit životosprávu a na které konkrétní choroby si dát pozor.

Testy, které odhalí pravděpodobnost vzniku Alzheimerovy choroby, cukrovky, infarktu, nádorových onemocnění a dalších závažných nemocí lze pořídit i v České republice, a provádějí se dokonce i u novorozeňat. Od prvopočátku tak u svého potomka můžete vědět, jaké zdravotní problémy mu v průběhu života hrozí.

Související

Při výběru bydlení začínají lidé zohledňovat i energetickou úspornost. Původní zpráva

Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti

Pasivní a energeticky úsporné domy se stávají stále populárnějšími, a to i přes vyšší počáteční investice. Banky jako Raiffeisenbank a ČSOB dle svých slov nabízejí řadu výhod, které motivují k investicím do udržitelných staveb, jež přinášejí dlouhodobé úspory, zlepšují komfort bydlení a přispívají k ochraně životního prostředí. 

Více souvisejících

Lidé Vědci nemoci

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

před 5 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

před 6 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 12 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu

Sociální média procházejí zásadní proměnou, přičemž stále více uživatelů opouští platformu X, dříve známou jako Twitter, kterou vlastní Elon Musk. Mnozí nacházejí nové útočiště na konkurenční platformě Bluesky, založené v roce 2019 Jackem Dorseyem, původním zakladatelem Twitteru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy