Hladomor je problém nejen ve vnitrozemních afrických zemích, ale i v některých přímořských nebo asijských státech. Snaží se proti němu bojovat humanitární organizace, soukromí majetní podnikatelé i vědci. A ti nyní hlásí úspěch, který by mohl celou situaci změnit.
Čínští vědci vypěstovali rýži, které, na rozdíl od jiných plodin, nevadí slaná voda. Lze jí tak zalévat mořskou vodou i tou z oceánů, aniž by měla na růst plodiny nějaký závažnější vliv.
To představuje možnou revoluci ve státech, které mají sice přímý přístup ke slané vodě, ale nedostatek té sladké. Vědci experiment vyzkoušeli v praxi v pobřežním městě Qingdao, kde vysázeli stovky druhý rýže a zalévali ji vodou ze Žlutého moře.
Výzkumník Wang Kexiang podle čínských serverů očekával produkci kolem 4,5 tun na jeden hektar. Liu Shiping, profesor zemědělství na univerzitě v Jang-čou, ale tvrdí, že výsledek předčil veškerá jejich očekávání.
Šéf výzkumu Yuan Longping přezdívaný otec hybridní rýže může svou novou vyšlechtěnou plodinou nejen změnit zemědělství v Číně, která má sama o sobě miliony hektarů slané půdy a přímý přístup ke slané vodě. Pokud by se rýže adaptovala na sušší podnebí, mohla by být zdrojem obživy pro miliony dalších lidí po celém světě.
Její přednost ale nespočívá pouze v resistenci na sůl. Obsahuje také nezanedbatelné množství vápníku a má velkou výživovou hodnotu. I proto může být vhodná do míst, kde je se zemědělstvím obecně problém.
13. listopadu 2025 18:19
Revoluce ve zdravotnictví na dosah ruky: Lékaři zanedlouho dokáží transplantovat lidem prasečí orgán
Související
Čína se naplno pustila do boje se stárnutím. Laboratoře pro dlouhověkost slibují, že se dožijeme 150 let
Pokuta hrozí komukoliv. Ficova vláda se snaží o kontrolu každého aspektu života, včetně chůze
Lidé , Vědci , potraviny jídlo , Čína
Aktuálně se děje
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
včera
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
včera
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
včera
Rusové při útoku na Oděsu poškodili loď pod vlajkou Slovenska
včera
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
včera
Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest
včera
Počasí přinese o víkendu silné noční mrazy, během dne se oteplí
25. prosince 2025 21:05
Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi
25. prosince 2025 19:48
Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček
25. prosince 2025 18:35
Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu
Ukrajinská armáda během čtvrtka podnikla masivní úder na energetickou infrastrukturu hluboko v ruském vnitrozemí. Podle oficiálních informací ukrajinského generálního štábu zasáhly britské střely Storm Shadow ropnou rafinerii v Novošahtinsku v Rostovské oblasti.
Zdroj: Libor Novák