Vědci potvrdili, co před 66 miliony let skutečně vyhubilo dinosaury

Studie dokázala, že za vyhynutím dinosaurů opravdu stojí asteroid. Před 66 miliony let způsobil obrovskou změnu klimatu, kterou velcí plazi nemohli přežít. Savcům podle studie následně pomohla sopečná činnost. Ačkoliv byla tato teorie všeobecně považována za nejpravděpodobnější, vědci ji dosud nikdy stoprocentně nepotvrdili.

Tyrannosaurus Rex
doporučujeme

Asteroid velikosti města narazil do Země před 66 miliony let a ukončil tak vládu dinosaurů. Nová studie dokazuje, že věk velkých plazů skončil jedním špatným dnem a ne dlouhou klimatickou změnou, jak se mnozí domnívali.

„Ukazujeme, že jedině dopad asteroidu, mohl být skutečným důvodem vyhynutí dinosaurů,“ uvedl zakladatel studie Alessandro Chiarenza pro televizi CNN.

Aby vědci zjistili, zda za vyhynutí může asteroid, který zasáhl pobřeží Mexika nebo sopečná aktivita, která vypustila mračna měnící klima, použili badatelé geologické markery a složité matematické vzorce. Ty zahrnovaly informace o enviromentálních faktorech, jako jsou srážky a teplota, které potřeboval každý druh dinosaura k přežití.

Následně byli vědci schopni zmapovat, kde by tyto podmínky ještě existovaly po dopadu asteroidu a kde po období masivního vulkanismu. Zjistili, že srážka s asteroidem by zničila všechna potencionální místa výskytu dinosaurů. Naopak sopečná činnost by některé oblasti kolem rovníku ponechala k životu dinosaurů vhodná.

„Namísto použití pouze geologického záznamu k modelování vlivu na klima, které to mohlo způsobit, jsme tento přístup posunuli o krok vpřed a využili jsme i ekologický rozměr,“ prozradil paleoklimatolog a spoluzakladatel studie Alex Farnsworth.

Po dopadu asteroidu se podle studie vytvořilo klima, které bylo pro dinosaury smrtící. Globální teplota měla rapidně klesnout, mračna prachu měla zastínit po mnoho let slunce a všechny faktory měly vést k destabilizaci potravinových řetězců. Po pádu asteroidu měli zemřít všichni dinosauři s výjimkou těch, kteří se vyvinuli v ptáky. „Jednoho dne pro ně v mrknutí geologického oka všechno skončilo,“ komentoval studii Chiarenza.

Na Zemi došlo celkově k pěti hromadným vyhynutím a předpokládá se, že ve většině případů hrála velkou roli sopečná činnost. Nová studie ale tvrdí, že po vyhynutí dinosaurů mohla vulkanická aktivita pomoct s obnovením života.

„Nejvíce nás překvapilo, že vulkán Deccan mohl být dobrodinným hrdinou a zmírnit účinky takzavné „jaderné zimy“ způsobené asteroidem,“ podělil se Farnsworth. „Naneštěstí pro dinosaury nemohl kompenzovat ochlazení úplně. Naštěstí pro savce to stačilo a mohli tak ovládnout celou planetu Zemi“.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NASA vybrala fotografii dne, snímek komety pořídil český matematik

11.07.2020 11:15 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dnes jako astronomickou fotografii dne zveřejnil…

Proč potřebujeme žraloky a jací doopravdy jsou? Tyto informace vás překvapí

11.07.2020 08:32 Každý den, když v Indonésii zapadne slunce nad ostrovy Raja Ampat lemovanými korálovými útesy, se…

Astronomové neskrývali překvapení. Ve vesmíru objevili čtyři záhadné…

10.07.2020 22:02 Aktualizováno Astronomové objevili v hlubinách vesmíru něco velmi neobvyklého. Jedná se o čtyři objekty, které…

Štěstí si za peníze koupíš. Studie ukazuje, že bohatí lidé jsou stále…

10.07.2020 13:20 Lidské štěstí má mnoho faktorů a jedním z nich jsou peníze. Několik studií již potvrdilo, že za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy